آموزش پرورش مرغ و جوجه کشی از تخم مرغ

پرورش مرغ

پرورش مرغ را می توان با استفاده از تجهیزات بسیار ساده و کم هزینه انجام داد. برای پرورش مرغ محلی و بومی نیازی به تجهیزات مدرن و صنعتی ندارید اما با استفاده از این تجهیزات راندمان تولید به نحو قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند.
پرورش دهندگان مرغ بومی این را به خوبی تجربه کرده اند که مرغ بومی نسبت به مرغ صنعتی دارای مقاومت بیشتری در مقابل بیماری ها است اما با رعایت بهداشت و زدن واکسن می توان تلفات را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش داد. مرغ های بومی مقاومت بالایی در مقابل سرما و گرما دارند و همین عامل باعث کاهش هزینه های ناشی از تلفات می شود.
قبل از انتقال مرغ ها به محل نگهداری ، باید محل نگهداری را از 24 تا 48 ساعت قبل شسته و گندزدایی کنید. برای کاهش تلفات می توانید محل نگهداری را ضدعفونی نیز کنید.
یکی از مزیت های پرورش مرغ خانگی نست به مرغ های صنعتی این است که می توان از ضایعات و تلفات غذاهای رستوران ها نیز برای تغذیه این پرندگان استفاده کرد. این کار می تواند هزینه های پرورش مرغ را به صورت قابل توجهی کاهش دهد.
پرورش و جوجه کشی مرغ

جوجه کشی مرغ

نکته بسیار مهم در جوجه کشی از مرغ ، کیفیت تخم هایی است که می خواهید از آن ها جوجه کشی کنید. تخم های نطفه داری که برای جوجه کشی استفاده می کنید باید تازه بوده و از گله های مناسب تولید شده باشند. این گله ها باید با تغذیه مناسب پرورش یافته و ضریب نر در آن ها مناسب باشد. ضریب نر مناسب در گله های مولد 1 به 3 است.
طول مدت جوجه کشی از انواع مرغ 21 روز است. دمای مناسب برای جوجه کشی از مرغ در مراحل ستر و هچر برابر 37.5 و 37 درجه سانتی گراد و  رطوبت مطلوب برابر 57 تا 60 درصد است. مرغ کرچ که برای جوجه درآوری از تخم های نطفه دار بر روی آن ها می خوابد به صورت غریزی برای نچسبیدن نطفه به پوسته تخم ها را هر چهار ساعت یکبار می چرخاند.
برای جوجه کشی مصنوعی از مرغ نیاز به استفاده از دستگاه جوجه کشی دارید. دستگاه های جوجه کشی با توجه به ظرفیت تخم مرغ هایی که می توانند جوجه کشی کنند به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شوند. دستگاه های جوجه کشی خانگی معمولا دارای ظرفیت کمتر از 150 تخم مرغ و دستگاه های جوجه کشی صنعتی دارای بیش از 150 تخم هستند.
این دستگاه ها را می توان با توجه به نحوه کارکرد آن ها نیز به دو دسته اتوماتیک و حرفه ای تقسیم بندی کرد. در استفاده از دستگاه های جوجه کشی حرفه ای باید اطلاعات برای جوجه کشی را داشته باشید تا المان های جوجه درآوری را به صورت دستی وارد دستگاه کنید. اما در استفاده از دستگاه های اتوماتیک نیازی به استفاده از آن ها نیست و با انتخاب پرنده دستگاه المان های لازم برای جوجه کشی را به صورت خودکار تنظیم می کند.
آموزش جوجه کشی مرغ
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری
استفاده از مطالب این وبسایت برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. طراحی توسط گروه صنعتی اسکندری می باشد
تمامی حقوق محفوظ است ۱۳۹۰-۱۳۹۷
طراحی شده با