آموزش پرورش عروس هلندی و جوجه کشی از تخم عروس هلندی

عروس هلندی

عروس هلندی به عنوان یک پرنده زینتی  محبوب که توسط انسان نگهداری می شود از خانواده طوطی های کاکل دار است. عروس هلندی بومی استرالیا می باشد و دوست دارد که در مناطق پر از علف و بوته درختان کوچک زندگی کند. این پرنده در رنگ های مختلف من جمله سفید ، خاکستری ، قهوه ای ، زرد و کرمی وجود دارد.
عروس هلندی همانند طوطی توانایی یادگیری کلمات انسان و صحبت کردن را دارد. جنس نر این پرنده از جنس ماده آن باهوش تر است و راحت تر می تواند کلمات را یاد گرفته و تکرار کند. برای تقلید صدای این پرنده باید صحبت کردن با ان را از زمانی که جوجه است ، تمرین کنید.
این پرنده که به کوکاتیل نیز معروف است ، یک پرنده بسیار اجتماعی است و به خوبی با انسان ارتباط برقرار می کند. در نگهداری از کوکاتیل باید به این نکته توجه داشته باشید که این پرنده بسیار حساس است و نیاز به محب دارد و اگر به آن کم توجهی شود شروع به جیغ و داد می کند.
آموزش پرورش  عروس هلندی

نژادهای عروس هلندی

از نژادهای غالب این پرنده می توان به عروس هلندی خاکستری ، عروس هلندی ابلق ، عروس هلندی صدفی ، عروس هلندی گلباقالی ، عروس هلندی دارچینی ، عروس هلندی نقره ای ، عروس هلندی زرد کمرنگ ، عروس هلندی لوتینو ، عروس هلندی وایت فیس ، عروس هلندی وایت فیس مرواریدی ، عروس هلندی وایت فیس ابلق و عروس هلندی آلبینو اشاره کرد.

تشخیص جنسیت عروس هلندی

تشخیص جنسیت عروس هلندی را می توان با روش های مختلف انجام داد. یک روش این است که باید صبر کنید که پرهای اصلی پرنده رشد کند و با استفاده از آن ها جنسیت عروس هلندی را تشخیص دهید. برای تشخیص جنسیت به روش پرهای اصلی باید حدود 6 تا 9 ماه حوصله به خرج دهید تا این پرها در پرنده رشد کند. جوجه های عروس هلندی در ابتدا بسیار به هم شبیه هستند اما پس از 6 الی 9 ماه که پرهای اصلی پرنده رشد کرد می توان تشخیص جنسیت را به این روش انجام داد.
همچنین با استفاده از ویژگی های ظاهری صورت عروس هلندی نیز می توان تشخیص جنسیت آن را انجام داد. صورت جنس نر این پرنده برجسته با خال های پررنگ است و رنگ های زنده تر و شادتری نسبت به ماده ها دارد. در حالی که جنس ماده درای یک خال کمرنگ در صورت و دارای رنگ زمینه صورت مرده تری است.

تغذیه عروس هلندی

برای تغذیه بهتر عروس هلندی باید هر روز چند دفعه به این پرنده غذا بدهید توجه داشته باشید که غذا دادن به این پرنده را باید پس از خالی شدن چینه دان انجام داد. برای تشخیص خالی بودن چینه دان کافی است با دستتان آن را لمس کنید.
برای تغذیه عروس هلندی می توانید از سفیده رنده شده تخم مرغ آب پز ، گندم پخته شده ، ارزن ، تخم کتان ، کافیشه ، شاهدانه و تخم آفتابگردان استفاده کنید. همچنین می توانید از حبوبات ، میوه جات و سبزی های خرد شده نیز استفاده کنید.

بیماری های عروس هلندی

از بیماری های عروس هلندی می توان به بیماری هایی همچون لاغری ، یبوست ، راشیتیسم ، نرمی استخوان ، بیمای میلیه ، بیماری کوکسیدین ، بیماری های پا ، غش کردن و بیهوشی ، بی اشتهایی و غده یا ورم اشاره کرد.
در بیماری لاغری که جوجه های جوان در سن 3 تا 9 ماهگی به آن مبتلا می شوند ، پرنده بیمار در ظرف مدت بسیار کوتاه و در بین 24 تا 36 ساعت گوشت بسیار زیادی از بدن خود را از دست می دهد ، بی حال و کسل می شود و چشمانش درخشندگی خود را از دست داده و کم فروغ می شوند. اگرچه عامل اصلی این بیماری شناخته نشده است ولی احتمالا به دلیل آلوده بودن دانه ها و مواد غذایی است که برای تغذیه به پرنده داده می شود. در صورت بروز این بیماری باید یک قطره روغن کرچک یا روغن زیتون به منقار پرنده ریخته و به جای دانه های سفت ، دانه های مرطوب و خیس شده به داخل قفس بریزید. استفاده از شربت خولان ، و دانه های خشخاش و اضافه کردن شربت دیانیمول یا ت ث پ به آب آشامیدنی پرنده می تواند در بهبود وضعیت پرنده نقش مهمی ایفا کند.
در بیماری یبوست نیز پرها پف کرده و پرنده به راحتی نمی تواند فضولات را از مخرج خود دفع کند. از نشانه های این بیماری می توان به سستی و بی حالی ، کم اشتهایی و وجود رنگ سیاه در فضولات پرنده اشاره کرد. استفاده از مواد غذایی کهنه و غیرمجاز و دانه های کربوهیدراتی می تواند از عوامل یبوست در پرنده باشد. برای درمان این بیماری می توان چند قطره روغن نباتی مایع را به مخرج پرنده بیمار مالید و یا یک قطره روغن کرچک را به منقار پرنده چکاند. استفاده از میوه ها و سبزیجات در تغذیه پرنده برای یبوست توصیه می شود.
آموزش جوجه کشی کوکاتیل

جوجه کشی عروس هلندی

برای جوجه کشی از عروس هلندی نیاز به یک جفت عروس هلندی دارید. باید توجه کنید که پرندگان عروس هلندی به سختی با هم جفت می شوند و برای جفت شدن نر و ماده های این پرنده باید حوصله به خرج دهید. نکته مهم دیگر در جوجه کشی از این پرندگان این است که باید تغذیه مناسب را برای تولید تخم های نطفه دار با کیفیت فراهم کنید. در مورد تغذیه مناسب برای این پرنده در قسمت های قبل به اندازه کافی بحث شد.
عروس هلندی های ماده برای تخم گذاری نیاز به مکانی آرام و دنج دارند. برای این منظور می توانید از قوطی های تکثیر با طول 24 سانتی متر و عرض 15 سانتی متر استفاده کنید. کف این قوطی ها را می توانید با پوشال پر کنید. پس از مدتی از قرار دادن قوطی ، عروس هلندی های نر و ماده به داخل قوطی های تکثیر رفت و آمد کرده و پرنده ماده شروع به تخم گذاری می کند.
طول دوره جوجه کشی از عروس هلندی بین 18 تا 20 روز است. دمای مناسب مراحل ستر و هچر جوجه کشی از این پرنده به ترتیب برابر با 37.5 و 37.2 درجه سانتی گراد و رطوبت مطلوب نیز برابر با 58 تا 63 درصد می باشد.

چرا عروس هلندی گاز می گیرد ؟

برخی افراد بنا به دلایلی مانند کم تجربه بودن، مجذوب زیبایی عروس هلندی شدن و یا تعریفات دروغ فروشنده، ترغیب به خرید عروس هلندی می شوند غافل از اینکه از اهلی یا وحشی بودن پرنده اطلاع داشته باشند، ولی در مقابل افراد با تجربه سعی می کنند جوجه عروس هلندی را خریداری نموده و آن را از جوجگی رام کنند، چون جوجه ها بنا به ضعیف بودن بدنشان مقاومت کمتری از خود نشان می دهند و سریع رام می شوند.
گاز گرفتن عروس هلندی چند دلیل می تواند داشته باشد، که به طور کلی به موارد زیر می توان اشاره کرد:
- رام نبودن عروس هلندی
- گرسنه بودن عروس هلندی
- نیاز به تولید مثل و آماده تخم گذاری
- استرس هنگام وارد شدن به محیطی جدید یا آشنا شدن با یک صاحب جدید
- هم نشین شدن با یک عروس هلندی وحشی و تقلید از رفتارهای وحشی گرانه او
هر یک از موارد بالا راه حل هایی دارد که به اختصار توضیح هر کدام می پردازیم.
برای رام کردن عروسی هلندی دو روش وجود دارد: روش اول شرطی کردن او و روش دوم ترس ریزی عروس هلندی است. اگر پرنده شما قبلا اهلی (رام) شده باشد و فقط بعضی اوقات شروع به گاز گرفتن می کند دلیل این گاز گرفتن ها می تواند مواردی به جز رام نبودن باشد. مثلا یا احساس گرسنگی می کند یا مکانش عوض شده و یا کسی یا چیزی او را ترسانده و احساس ترس می کند. در صورتی که به پرنده غذای مورد علاقه اش را دادید ولی هنوز هم گاز می گیرد، دلیل گاز گرفتنش می تواند مواردی به جز دو مورد بالا باشد. اگر احساس کردید که پرنده فصل تخم گذاری اش فرا رسیده، اجازه تخم گذاری به او بدهید. اگر پرنده به محیط جدیدی وارد شده است یا آن را تازه خریداری نموده اید دلیل گاز گرفتن او کاملا طبیعی می باشد. اگر پرنده قبلا رام شده باشد بزودی به شما نیز عادت خواهد کرد ولی اگر بنا بر هر دلیلی یک پرنده رام نشده خریداری کرده باشید باید برای رام کردن او وقت بگذارید.

چطور یک عروس هلندی را اهلی کنیم؟

اهلی کردن همان اصطلاح رام کردن می باشد که در بالا به صورت خلاصه به آن اشاره کردیم، به طور کلی برای رام کردن عروس هلندی دو روش وجود دارد: روش اول که ساده ولی وقت گیر می باشد روش شرطی کردن نامیده می شود. روش دوم که ترس ریزی نامیده می شود، کمی دردناک (البته برای شما) می باشد ولی خیلی سریع پاسخ خود را نشان میدهد. البته ناگفته نماند که رام کردن عروس هلندی بالغ سخت تر از جوجه عروس می باشد، بنابراین سعی کنید جوجه آن را خریداری نمایید.

روش اهلی کردن عروس هلندی

روش اهلی کردن به دو صورت انجام می پذیرد، روش اول بر اساس تنبیه و روش دوم بر اساس تشویق صورت می گیرد.
در روش اول شما دستتان را به سمت پرنده نزدیک می کنید و هر دفعه که خواست گاز بگیرد، دستتان را کنار کشیده و در عوض غذایی که از آن متنفر است به او نشان می دهید. این کار را صد دفعه و یا شاید هم هزار دفعه انجام خواهید داد تا بلاخره شرطی شده و هر بار که دستتان را نزدیک پرنده کردید، خودش به صورت ناخودآگاه از گاز گرفتن شما منصرف شود. لطفا به این نکته توجه نمایید که برای رام کردن پرنده دست شما باید بدون دستکش و عاری از هر گونه کرم و پماد و چسب و زیور الات باشد.
روش دوم نیز به همین صورت انجام می گیرد ولی تفاوت اصلی در اینجا نوع غذا است ، در روش اول شما غذایی که پرنده ازش متنفر بود را نشانش می دادید ولی در این روش شما غذایی را که پرنده به آن علاقه مند است را بدان نشان می دهید. در این روش نیز شما باید همچنان دستتان را نزدیک پرنده کنید و بلافاصله پس از شروع به گاز گرفتن دستتان را پس کشیده و در عوض غذای مورد علاقه اش را به او نشان دهید. این کار را نیز باید آنقدر تکرار کنید تا پرنده شما را به عنوان یک موجود بی ضرر دانسته و با آمدن شما احساس شعف کند.

روش ترس ریزی در عروس هلندی

سعی کنید این روش را در مورد عروس هلندی های جوان تست کنید، در این رو شما باید انقدر دستتان را به او نزدیک کرده تا دستتان را گاز بگیرد، تا در نهایت خودش خسته شده و تسلیم شما شود. هر بار که خواست دستتان را گاز بگیرد دستتان را پس نکشید تا بداند که با گاز گرفتن دستان شما هیچ اتفاقی برایش نمی افتد. هرگز سعی نکنید او را بترسانید، یا از پشت به او نزدیک نشوید، چون در این صورت بیشتر احساس خطر نموده و رام کردنش کمی مشکل تر خواهد شد.
در نتیجه: تا حد امکان سعی کنید جوجه عروس خریداری کنید تا دچار مصیب های وحشی گری پرنده نشوید، او را تنها در قفس نگه دارید چون ممکن است با تقلید از رفتار سایر پرندگان به شما حمله کند و اگر دیدید که پرنده شما با تغییر مکان، ترس یا استرس خوی وحشیانه به خود گرفته سعی کنید با رفتار های ملایم و دادان غذا های مورد علاقه به او، او را آرام کنید.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری