آموزش پرورش شترمرغ و جوجه کشی از تخم شترمرغ

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

شترمرغ پرنده ای با جثه بزرگ است که پرورش و تولید آن صرفه اقتصادی بسیار بالایی دارد. با پرورش این پرنده می توان محصولاتی مانند پوست ، گوشت ، پر ، تخم و سایر محصولات فرعی را تولید کرده و به فروش رساند. با توجه به این که افراد خیلی زیادی با توجه به سودآوری پرورش شترمرغ به این کار روی می آورند در این مقاله قصد داریم نکاتی را در این زمینه بررسی کنیم.

پرورش و جوجه-کشی شترمرغ

« پرورش و جوجه-کشی شترمرغ »

ویژگی های شترمرغ

شترمرغ بزرگترین پرنده روی کره زمین است و قدی حدود 2.5 متر و وزنی بین 150 تا 170 کیلوگرم دارد. این پرنده قادر است به مدت 10 تا 15 دقیقه با سرعت 70 کیلومتر بدود. شترمرغ قدرت بینایی فوق العاده ای دارد و می تواند تا 3.5 کیلومتر را به راحتی مشاهده کند. معمولا شترمرغ ها به طور متوسط 50 سال زندگی می کنند. بهترین مناطق جغرافیایی برای زندگی شترمرغ ، مناطق گرم و خشک است که در ایران مناطقی شرقی رشته کوه های زاگرس و جنوبی البرز ، دامنه های شمالی کوه های استان فارس تا مناطق مرزی و سیستان و بلوچستان برای پرورش آن مناسب می باشند.

تخم گذاری شترمرغ ها

شترمرغ های ماده در دو تا سه سالگی و شترمرغ های نر در چهار سالگی به بلوغ جنسی می رسند و می توانند تخمهای نطفه دار تولید کنند. معمولا شترمرغ های ماده می توانند  در یک سال که یک دوره جوجه کشی است، 12 تا 18 تخم بگذارند. اما در شرایط مصنوعی می توان تا 40 تخم نیز از شترمرغ در یک دوره جوجه کشی برداشت کرد. توجه کنید که شترمرغ ها را به صورت زوجی نگهداری نمی کنند بلکه بصورت دو نر و سه ماده و یا یک نر و دو ماده نگه داری می کنند.

جوجه کشی از تخم های شترمرغ

برای راه اندازی فارم شترمرغ همانند بسیاری از افراد دیگر می توانید دستگاه جوجه کشی شترمرغ و تخم های نطفه دار شترمرغ را خریداری کرده و از آن ها جوجه کشی کنید. در خرید دستگاه جوجه کشی برای جوجه درآوری از تخم های نطفه دار شترمرغ باید توجه کنید که با توجه به خاص بودن فرایند جوجه کشی از شترمرغ ، دستگاه های جوجه کشی شترمرغ تولید می شوند. این دستگاه ها مخصوص شترمرغ هستند. با استفاده از سایر ماشین های جوجه درآوری نمی توان از تخم های نطفه دار شترمرغ جوجه کشی کرد.

جوجه شترمرغ

« جوجه شترمرغ »

تخم های نطفه دار شترمرغ در 50-49 روز و در دمای پایین تر نسبت به تخم های نطفه دار سایر پرندگان هچ می شوند. دستگاه های جوجه کشی شترمرغ نیز حداقل با ظرفیت 16 عددی تولید می شوند. برای راه اندازی فارم و جوجه کشی از تخم شترمرغ می توانید ماشین های جوجه درآوری شترمرغ گروه صنعتی اسکندری خریداری کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری