آموزش پرورش کبک و جوجه کشی از تخم کبک

کبک

کبک پرنده ای از دسته قرقاولان است که دارای جثه بسیار کوچکی است. این پرنده معمولا دارای ظاهری زیبا و رنگارنگ است و جنس نر و ماده این پرنده تفاوت آنچنانی نسبت به همدیگر در ظاهر ندارند. جنس نر این ماده کمی بزرگتر از جنس ماده آن است. نگه داری و پرورش این پرنده برای تولید گوشت و کود و سایر فراورده های آن انجام می پذیرد. اما برخی افراد نیز با عقیده دفع سحر و جادو این پرنده را پرورش می دهند.
پرورش و جوجه کشی کبک

تغذیه کبک

در تغذیه هر پرنده ای باید نیازهای غذایی آن پرنده مد نظر قرار بگیرد. کبک در طبیعت از برگ و میوه های گیاهان و حشرات برای تغذیه استفاده می کند. در پرورش این پرنده می توان از کنسانتره های فرموله شده با کنجد و سویا برای تغذیه استفاده کرد. کبک های مولد در روز حدود 30 گرم مواد غذایی مصرف می کنند و به ازای هفت کیلوگرم مصرف غذا یک کیلوگرم گوشت تولید می کنند.

پرورش کبک

در پرورش کبک از سیستم های قفس و بستر استفاده می شود. باید توجه کنید که درصد نر در پرورش کبک ، یک نر در مقابل 3 یا 4 ماده است. کبک ها در طبیعت یک بار در سال تخم گذاری می کنند اما در پرورش صنعتی در هر سال دو بار تخم گذاری می کنند. کبک در اولین دوره تخم گذاری تقریبا 30 تخم می گذارد و تا سال چهارم تعداد تخم های گذاشته شده افزایش پیدا می کند ولی از سال چهارم تخمگذاری کاهش میابد.

جیره غذایی کبک شامل چه موادی است؟

جیره غذایی مناسب برای کبک ها باید شامل آب ، مواد معدنی ، انواع ویتانین ها و آمینه اسیدها بوده و کالری مورد نیاز بدن پرنده را تامین کند.

آب چه نقشی در پرورش کبک دارد؟

کبک از آن دسته پرندگانی است که تحمل کمتری در مقابل تشنگی دارد. حدود 65 تا 70 درصد بدن این پرنده را آب تشکیل می دهد. آب نقش مهم و حیاتی در تعدیل دمای بدن ، انتقال مواد مغذی و خوردن غذا توسط کبک ها را دارد. همچنین برخی داروها و ویتامین ها به صورت محلول در آب به کبک داده می شوند.
دمای مناسب برای آب مصرفی کبک ها 18 درجه سانتی گراد است. معمولا کبک ها دو برابر مواد غذایی که می خورند ، آب مصرف می کنند. میزتن مصرف آب توسط این پرنده به دما و رطوبت محیط ، سن پرنده و مقدار غذایی که می خورد بستگی دارد.

انرژی چه نقشی در تغذیه پرنده دارد؟

همه جانداران از جمله پرندگان برای ادامه حیات خود به انرژی نیاز دارند. کبک نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای رشد بدن ، تخم گذاری ، فعالیت های فیزیکی و متابولیسم سلول ها به انرژی نیاز دارد. انرژی مورد نیاز بدن کبک از چربی ، کربوهیدرات و پروتئین تامین می شود. نکته بسیار مهمی که در تغذیه این پرنده در تابستان به آن توجه کنید این است که در تابستان با گرم شدن هوا اشتهای کبک ها کاهش پیدا می کند. بنابراین باید در این فصل از جیره های غذایی کم حجم ولی پرانرژی استفاده کنید.

بیماری های کبک

کبک پرنده ای است که در مقابل بیماری ها بسیار مقاوم است. با این حال برخی از بیماری ها که احتمال دارد این پرنده به آن مبتلا شود ، عبارتند از:
بیماری های ویروسی : انسفالیتسین ، نیوکاسل و مایکوپلاسما
بیماری های باکتریایی : سالمونلوسیس ، مرض چرخشی
انگل های داخلی : کرم های ذرت ، خلا و سکال
انگل های خارجی که این انگل ها در قسمت های بیرونی بدن کبک قرار می گیرند.
جوجه کشی کبک

جوجه کشی کبک

قبل از جوجه کشی باید تخم های نطفه دار کبک در دمای 13 تا 15 درجه سانتی گراد نگه داری شوند تا نطفه در داخل تخم فعال نشود. همچنین رطوبت نیز باید در 60 درصد تنظیم شود تا آب داخل تخم بخار نشود. تخم های کبک را قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی باید به مدت 12 تا 24 ساعت در دمای اتاق قرار دهید. همچنین دستگاه را نیز قبل از جوجه کشی باید به مدت 24 ساعت در حالت روشن قرار دهید تا از صحت عملکرد آن اطمینان پیدا کنید.
جوجه کشی مصنوعی از این پرنده را می توان با استفاده از دستگاه های جوجه کشی انجام داد. کل دوره جوجه کشی از این پرنده بین 23 تا 24 روز است. دمای مناسب در مرحله ستر 37.7 درجه سانتی گراد و در مرحله هچر برابر  37.2 درجه سانتی گراد است. رطوبت مطلوب برای جوجه کشی این پرنده نیز برابر 63 درصد است.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری