آموزش پرورش کبک و جوجه کشی از تخم کبک

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۳٫۲۸
در این مقاله که در آن شروع پرورش کبک را را مد نظر قرار داده ام، ضمن انجام دادن تحقیقات پژوهشی به سراغ پرورش دهندگان حرفه ای رفته و با آنها  مصاحبه  کرده ام تا اطلاعات به دست آمده را به صورت کامل و در نظر گرفتن نکات کلیدی شان در اختیارتان بگذارم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.
نکته: توصیه من به شما پرورش دهندگان عزیز این است که قبل از شروع هر کاری، هدف خود را سازماندهی کنید و تمام زاوایای کار را بسنجید. مطالعه و پرس و جو کردن از کسانی که در این حرفه مشغول هستند، کمک زیادی به شما خواهد کرد ضمن اینکه شما به یک طرح توجیهی  که تمام جوانب و شرایط پرورش کبک را آنالیز کرده احتیاج دارید.
چکیده مقاله
کبک جزو آن دسته از  پرندگانی است که اگر شرایط نگهداری و اصول پرورش آن را بلد باشید می توانید در تمام سال آن را پرورش دهید. کاری که بسیاری از پرورش دهندگان آن را انجام می دهند و با پرورش تعداد کثیری از آنها به سود و درآمدزایی زیادی دست پیدا کرده اند. البته در این کار افرادی موفق هستند که همواره با در نظر گرفتن نیاز بازار عرضه و تقاضا و صد البته شرایط اقتصادی نابه سامانی که همه ما درگیر آن هستیم، همواره توانسته اند، با الگو قرار دادن تجربه افراد کاربلد و کسب آموزش های لازم نه تنها کارآفرینی  موفقی داشته باشند بلکه در این راه به درآمدهای زیادی هم دست پیدا کرده اند.

اهداف پرورش کبک

به سه روش متفاوت می توانید به پرورش کبک مشغول شوید که عبارتند از:
۱- کبک مولد  پرورش دهید و آنها را با نسبت سه ماده و یک نر به فروش برسانید.
۲- یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت و استاندارد تهیه کنید و به تولید و تکثیر جوجه های یک روزه مشغول شوید.
۳- نیمچه های گوشتی پرورش دهید . زمانی که آ«ها به سن 3 الی 4 ماهگی میرسند می توانند وزن متعادلی داشته و برای کشتار آماده شوند.

اطلاعاتی در مورد کبک پرورشی

در این قسمت  از مقاله، به موارد مهمی اشاره کردم که اگر توجه خود را به آن معطوف کنید می توانید در کار پرورش کبک انتخاب های بهتری داشته باشید.
✔ کبک پرنده ای است که می توانید آن را به مدت ۷ سال نگهداری کنید ولی عمر مفیدی که برای شما خواهد داشت ۴ سال است.
✔ مقدار غذایی که آنها در طول روز مصرف می کنند، معادل ۳۰ گرم است.
✔ این پرنده در سن ۳ الی ۴ ماهگی به وزن مطلوب می رسد و آماده کشتار می شود.
✔ بلوغ جنسی و آمادگی آنها برای جفتگیری و تولید مثل در سن ۶ الی ۷ ماهگی اتفاق می افتد.
✔ کبک های تخمگذار در طول سال می توانند جفتگیری کرده و تخم های نطفه دار تولید کنند ولی بعد از هر دوره جفتگیری به مدت ۲ ماه استراحت می کند.
✔ هر تخم نطفه دار کبک بعد از گذشت ۲۴ روز به جوجه تبدیل می شود.
✔ اگر قصد جوجه کشی از تخم نطفه دار کبک را دارید، استفاده از یک دستگاه جوجه کشی کبک و تمام اتوماتیک نتیجه بسیار مناسبی خواهد داشت.
✔ دمای دستگاه جوجه کشی ۸٫۹۹ درجه فارنهایت و رطوبت نسبی برابر ۶۰ درصد است ولی زمانی که جنین برای بیرون آمدن از تخم آماده می شود، باید دمای دستگاه را پایین بیاورید و رطوبت را ۱۵ درصد افزایش دهید.
✔ هر کبک پرواری که برای کشتار آماده می شود معادل ۶۰۰ الی ۸۰۰ گرم وزن خواهند داشت.
پرورش و جوجه کشی کبک
« پرورش و جوجه کشی کبک »

امکانات اولیه و شروع پرورش کبک

به نسبت سرمایه ای که در اختیار دارید عمل کنید. روی سخنم با شما پرورش دهندگان عزیزی است که در این کار مبتدی هستند و فکر می کنند پرورش کبک به پول و سرمایه زیادی نیاز دارد. در جواب شما دوست عزیز باید بگویم که این طور نیست چرا که پرورش کبک با تعداد محدود حتی در یک مکان کوچک هم امکان پذیر است. کسانی را می شناسم که با سرمایه کمتر از یک میلیون تومان هم شروع کرده اند ولی هم اکنون جزو موفق ترین پرورش دهنده های کبک محسوب می شوند.
و اگر سرمایه شما به اندازه راه اندازی یک مزرعه کبک است، بازهم توصیه می کنم ،جانب احتیاط را نگه دارید و کار خود را با تعداد کمتری شروع کنید. آینده را نمی توان تضمین کرد. شاید بعد از گذشت زمان عدم علاقه و ارده شما به ادامه کار ثابت شود. فراموش نکنید که هر چیزی ممکن است شما را از ادامه کار باز دارد پس توصیه کارشناسی من به شما عزیزان این است که هر چقدر هم در کار پرورش کبک مصمم باشید، بازهم کارتان را با تعداد محدودی از آنها شروع کنید ، تا تجربه ،دل و جرات شما را برای ادامه کار تضمین کند.

امکانات اولیه و شروع پرورش کبک

مجوز سالن پرورش
اگر قصد راه اندازی مزرعه کبک را دارید در ابتدا باید مجوزهای لازم را از سازمان جهاد کشاورزی و ارگان های دیگر گرفته و با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

تهیه زمین
مساحت و متراژ زمین بسته به تعداد کبک هایی است که، شما قصد پرورش آنها را دارید.

سالن پرورش
اگر قصد وارد کردن جوجه های یکروزه را به سالن پرورشی دارید، قبل از ورو آنها محیط سالن را ضد عفونی کرده و بستری برای آنها مهیا کنید که به اندازه کافی نورگیر و عاری از هر نوع آلودگی و رطوبت است.

قفس و یا بستر
روش شما برای پرورش کبک چیست؟ آیا قصد نگهداری آنها را در بستر دارید یا نه می خواهید آنها را در قفس پرورش دهید؟ چون نگهداری کبک  چه به صورت گله ای و یا در قفس های جداگانه معایب و مزایای خاص خودش را دارد.

سیستم فن، گرمایشی، سرمایشی
شما می توانید در هر شرایط آب و هوای شهری که سکونت دارید قدام به برپایی جایگاه های پرورشی کنید و سیستم های گرمایشی و سرمایشی را با در نظر گرفتن شدت سرما و گرما تهیه کنید ولی مجهز کردن سالن به دستگاه تهویه ( فن) جز ضروریات کار محسوب می شود.

دان مصرفی
غذای کبک  می تواند از  سویا، سبوس گندم، آرد، ذرت و…  تشکیل شود. چهار کیلو دانه برای به دست آوردن یک کیلو گوشت کبک کفایت می کند البته به شرطی که دانه خوری های مناسبی انتخاب کرده و  مقدار دانه ای را که در داخل آن ها می ریزید، تحت کنترل بگیرید یعنی اندازه آن طوری باشد که کبک ها بعد از خوردن، کاملا احساس سیری می کنند و اضافاتی نمی ماند که اسراف شود. با این روش ، جلوی 25 درصد اسراف و دور ریزی دانه ها گرفته می شود.
جوجه کشی کبک
« جوجه کشی کبک »
تهیه گله مولد
قبل از خرید گله مولد حتما مطمئن باشید که هیچ مشکلی  بهداشت و سلامت جسمی آنها را تهدید نمی کند. اگر از مراکز قابل اعتماد تهیه کنید با چنین مشکلاتی مواجه نخواهید شد. سن گله مولد نباید بیشتر از 5 الی 6 ماه باشد چون حداقل به 50 روز دیگر احتیاج دارند تا در مزرعه شما با تغذیه های سالم و مقوی تقویت شده و برای جفتگیری و تولید مثل آماده شوند.
نکته: با توجه به شرایطی که هم اکنون در جامعه ما حکفرماست و  نياز مردم ما به مواد غذايي و پروتئين بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود، یقین داشته باشید که نرخ  سود دهی سرمايه ای که برای کار پرورش کبک کنار می گذارید بیشتر خواهد بود چون علاوه بر تامین نیازهای بازار عرضه و تقاضای داخل کشور،امكان صادرات کبک به خارج از مرزهای ایران هم امکان پذیر است.

بیماری های کبک

کبک پرنده ای است که در مقابل بیماری ها بسیار مقاوم است. با این حال برخی از بیماری ها که احتمال دارد این پرنده به آن مبتلا شود ، عبارتند از:
بیماری های ویروسی : انسفالیتسین ، نیوکاسل و مایکوپلاسما
بیماری های باکتریایی : سالمونلوسیس ، مرض چرخشی
انگل های داخلی : کرم های ذرت ، خلا و سکال
انگل های خارجی که این انگل ها در قسمت های بیرونی بدن کبک قرار می گیرند.

جوجه کشی کبک

قبل از جوجه کشی باید تخم های نطفه دار کبک در دمای 13 تا 15 درجه سانتی گراد نگه داری شوند تا نطفه در داخل تخم فعال نشود. همچنین رطوبت نیز باید در 60 درصد تنظیم شود تا آب داخل تخم بخار نشود. تخم های کبک را قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی باید به مدت 12 تا 24 ساعت در دمای اتاق قرار دهید. همچنین دستگاه را نیز قبل از جوجه کشی باید به مدت 24 ساعت در حالت روشن قرار دهید تا از صحت عملکرد آن اطمینان پیدا کنید.
جوجه کشی مصنوعی از این پرنده را می توان با استفاده از دستگاه های جوجه کشی انجام داد. کل دوره جوجه کشی از این پرنده بین 23 تا 24 روز است. دمای مناسب در مرحله ستر 37.7 درجه سانتی گراد و در مرحله هچر برابر  37.2 درجه سانتی گراد است. رطوبت مطلوب برای جوجه کشی این پرنده نیز برابر 63 درصد است.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری