کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

تخم نطفه دار قرقاول

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۴٫۳۰

زمانی قرقاول می تواند تخم نطفه دار بگذارد که با پرنده نر جفتگیری موفقیت آمیزی داشته باشد یعنی آمیزش قرقاول ماده با قرقاول نر ، باعث به وجود آمدن تخم نطفه دار می شود و زمانی که قرقاول ماده از نظر روحی آمادگی کاملی را برای خوابیدن روی تخم پیدا می کند، به این حالت پرنده در اصطلاح کرچ شدن می گویند. پرنده ی ماده  تمام تلاش خود را برای مراقبت از تخم نطفه دار می کند تا شرایط بهتری برای جنین داخل تخم ایجاد شود. گرمای بدن پرنده مادر به تخم های نطفه دار انتقال می یابد. با کمک نوکش و هر چند ساعت یکبار به آرامی تخم ها را می چرخاند تا هیچ کدام از نطفه ها به پوسته تخم نچسبند، رطوبت و اکسیژن مورد نیاز نطفه ها از لابه لای پرهایش تامین می شود. همه این موارد به صورت غریزی در پرنده وجود دارد و تا آخرین روز، که تمام جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند ادامه می یابد.این فرایندی که نطفه ها با کمک پرنده مادر به جوجه تبدیل می شوند، با نام جوجه کشی طبیعی معروف است.

چکیده مقاله

در این قسمت از مقاله به روش دیگری از جوجه کشی اشاره می کنم که با نام جوجه کشی مصنوعی از آن یاد می کنند. در این روش تخم های نطفه دار را در داخل دستگاهی به نام ماشین جوجه کشی می گذارند و این دستگاه دقیقا مطابق شرایطی که مرغ مادر برای تخم ها فراهم می نماید، فرآیند جوجه کشی را با تامین دما، رطوبت، اکسیژن رسانی و چرخش خودکار تخم ها، شبیه سازی می کند و به کار خود تا آخرین روزی که جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند ادامه می دهد.

زمانی  قرقاول می تواند تخم نطفه دار بگذارد که با پرنده نر جفتگیری موفقیت آمیزی داشته باشد یعنی آمیزش قرقاول ماده با قرقاول نر ، باعث به وجود آمدن تخم نطفه دار می شود و زمانی که قرقاول ماده از نظر روحی آمادگی کاملی را برای خوابیدن روی تخم پیدا می کند، به این حالت پرنده در اصطلاح کرچ شدن می گویند. پرنده ی ماده  تمام تلاش خود را برای مراقبت از تخم نطفه دار می کند تا شرایط بهتری برای جنین داخل تخم ایجاد شود. گرمای بدن پرنده مادر به تخم های نطفه دار انتقال می یابد. با کمک نوکش و هر چند ساعت یکبار به آرامی تخم ها را می چرخاند تا هیچ کدام از نطفه ها به پوسته تخم نچسبند، رطوبت و اکسیژن مورد نیاز نطفه ها از لابه لای پرهایش تامین می شود. همه این موارد به صورت غریزی در پرنده وجود دارد و تا آخرین روز، که تمام جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند ادامه می یابد.این فرایندی که نطفه ها با کمک پرنده مادر به جوجه تبدیل می شوند، با نام جوجه کشی طبیعی معروف است.

تخم نطفه دار قرقاول

« تخم نطفه دار قرقاول »

یکی از فاکتورهای ضروری شما برای موفقیت در جوجه کشی قرقاول ، تهیه تخم های سالم و با کیفیت است.پیشنهاد ما به شما پرورش دهندگان عزیز این است که برای خرید تخم نطفه دار قرقاول به سراغ پرورش دهندگان قرقاول در شهر خودتان بروید با این کار می توانید از سلامت گله مادر و جیره غذایی که مصرف می کنند، اطمینان پیدا کنید.

البته موارد ضروری دیگری در خرید تخم نطفه دار قرقاول وجود دارد که هر پرورش دهنده ای ملزم به رعایت آن است. در ادامه به این موارد مهم اشاره خواهم کرد.

۱- به اندازه تخم ها توجه کنید، تخم های نطفه دار بزرگتر یا کوچکتر که اندازه نامتعادلی دارند شرایط موجهی برای تبدیل شدن به جوجه را ندارند مثلا تخم نطفه دار کوچک نشان دهنده این است که گله مولد برای تولید تخم نطفه دار، خیلی جوان است و ممکن است نطفه ناقصی در داخل تخم به وجود آمده باشد. تخم های بزرگتر هم نشان دهنده، پیری گله مولد است و جوجه ای که از آنها متولد می شود، بزرگتر از اندازه معمولی خود و با مشکلات ژنتیکی همراه خواهد بود.

۲- داشتن وزن استاندارد هم یکی از پارامتر های ضروری برای سلامت تخم نطفه دار است. ، هر پرنده ای می تواند در یک وزن استاندارد، تخم نطفه دار با کیفیت تولید کند ولی تخمی که کمتر از وزن ایده آل باشد نشان دهنده این است که مدت زمان نگهداری از آن طولانی و محتویات آن تبخیر شده است.

۳- به شکل ظاهری تخم نطفه دار هم توجه کنید، تخم هایی که در شکل های نامتعارفی تولید می شوند اصلا برای جوجه کشی مناسب نیستند چون در این نوع تخم ها، نطفه نمی تواند مرکز مناسبی را برای رشد پیدا کند و چنانچه قادر به رشد کردن باشد بدون شک با مشکلات ژنتیکی یا حتی عدم وجود یکی از اعضای بدن چون بال و پر و ... روبرو می شود.

۴- تخم های آلوده به خون هم نشان دهنده یک بیماری در گله مادر است که به نطفه انتقال پیدا کرده است.

۵- تخم هایی که پوسته ضخیم یا نازک تری دارند، اصلا برای جوجه کشی مناسب نیستند . اگر نطفه در پوسته ضخیم رشد کند، بعد از سپری شدن ایام هچ، قدرت شکستن آن را نخواهد داشد و در داخل تخم تلف می شود. تخم هایی هم که پوسته نازک تری دارند، مستعد دریافت انواع میکروب ها هستند.

۶- تخم نطفه داری که پوسته آن ترک برداشته است، مستعد دریافت انواع ویروس و میکروب های بیماری زاست. این نوع تخم ها اگر در مجاورت تخم های سالم، قرار بگیرند، آنها را هم آلوده خواهند کرد.

۷- مدت زمان انبار و ذخیره تخم های نطفه دار را طولانی نکنید. تخم هایی که بیش از یک هفته از زمان ذخیره آنها گذشته است، قابلیت کمتری برای تبدیل شدن به جوجه را خواهند داشت.

۸- محل ذخیره تخم ها باید عاری از هر نوع آلودگی باشد.

۹- رطوبت بیش از حد و گرمای نامتعادل سلامت نطفه ها را به خطر می اندازد.

۱۰- از ورود حشرات، پرندگان مزاحم و جانوران موذی به داخل انبار جلوگیری کنید.

قرقاول نر و ماده

« قرقاول نر و ماده »

اگر در خرید تخم نطفه دار سر رشته ندارید ، توصیه می کنم ، حتماً  از یک فرد کاربلد که در این امر  تجربه دارد کمک بگیرید و در صورت لزوم او را با خود همراه کنید.

بعد از تهیه تخم های نطفه دار قرقاول، به فکر خرید یک دستگاه جوجه کشی استاندارد و با کیفیت مخصوص جوجه کشی از تخم قرقاول باشید. درست است که تمامی دستگاه های جوجه کشی قابلیت جوجه کشی از تخم قرقاول را خواهند داشت ولی راندمان بالا ،متعلق به دستگاهی است  سیستم به کار رفته در آن مخصوص جوجه کشی از تخم  قرقاول هم سازماندهی شده باشد.

دستگاه های جوجه کشی  که در وب سایت فروشگاهی گروه صنعتی ایزی باتور ارائه شده اند، دستگاه های حرفه ای و با کیفیتی هستند که نهایت راندمان را در جوجه کشی از تخم قرقاول به شما خواهند داد  من جمله دستگاه 96 تایی و 48 تایی  که مجهز به سیستم جوجه کشی تمام اتوماتیک و انتخاب پرنده  هستند . تنها کاری که شما انجام می دهید این است که ؛ فقط با فشردن یک دکمه ، دستگاه کار خود را برای جوجه کشی از تخم قرقاول آغاز خواهد کرد.

در واقع دستگاه جوجه کشی 96 تایی و 48 تایی به شما کمک می کنند تا بدون نیاز به هیچ دانش فنی و تجربه خاصی در جوجه کشی از تخم هر پرنده ای موفق باشید چون بر روی این دستگاه ها، سیستمی تعبیه شده است که می تواند، پارامترهای ضروری مثل رطوبت، دما، اکسیژن رسانی، و چرخش خودکار تخم نطفه دار را بدون دخالت دست تنظیم نمایند و راندمان جوجه کشی از تخم نطفه دار قرقاول را بالای 90% افزایش دهند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری