کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

یاکریم یا قمری چگونه پرنده ای است؟

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۳
قطعا شنیدن آواز کبوتران یاکریم و قمری ها در صبحگاه و مشاهده پرواز با شکوه آنها برای هر کسی جالب و شعف انگیز می باشد. همینطور همسایه های زیادی دارید که در حال پرورش گونه های مختلف این پرنده هستند، امروز قصد داریم کبوتر یاکریم را خدمت تان معرفی کنیم و از ویژگی های ظاهری این پرنده و خلق و خوی آن مطالبی را بیان خواهیم نمود. لطفا با ایزی باتور همراه باشید.
چکیده مقاله
یاکریم یک پرنده زینتی و خانگی بسیار زیبا می باشد که بسیاری از پرورش دهندگان و علاقه مندان را به خود جلب نموده است. این پرنده نسبت به سایر کبوتر ها از جثه بزرگتری برخوردار بوده و حدودا 30 سانتی متر طول دارد، یاکریم دارای صدایی زیبا و دلنشین می باشد و دارای نیم طوقی سیاه و سفید رنگ در قسمت پشتی گردن خود بوده و نوکی نازک و نسبتا طولانی دارد. این کبوتر نیز همانند سایر کبوتر ها از انواع دانه ها، گندم، جو، ذرت و ... تغذیه می کند.

آشنایی با خصوصیات ظاهری یاکریم

یاکریم یا همان قمری در تمام مناطق ایران و حتی مناطق بسیار گرمسیر جنوب کشور نیز یافت می شود و این نشان میدهد که یاکریم ها در برابر گرما و سرما مقاومت بالایی از خود نشان می دهند و در هر نقطه از ایران قابلیت رشد و تخم گذاری دارند. غالب پر های موجود در بدن پرنده به رنگ خاکستری متمایل به رنگ شنی می باشد. از آنجایی که کبوتر سانان بسیار شبیه به یکدیگر هستند بنابراین برای شناسایی این پرنده باید به نیم طوق قسمت پشتی گردن پرنده توجه کنید که به رنگ مشکی بوده و با کمی رنگ سفید همراه است.
از دیگر نشانه های بارز جهت شناسایی کبوتر یاکریم می توان به نوک نسبتا نازک و بلند و پاهای قرمز رنگ آن اشاره نمود. هم چنین پر های قسمت دم پرنده نسبتا به رنگ مشکی متمایل است. یاکریم بین 29 الی 30 سانتی متر طول دارد و از بدنی تقریبا توپر برخوردار است. آواز این پرنده به مانند کلمه " کوو
کوو - کو " می باشد که هنگام آواز کاملا مشخص است. پرنده پرواز آهسته ای دارد و بیشتر اوقات خود را صرف نشستن و غذا خوردن می کند.
یاکریم
« یاکریم »

فصل جفت گیری و تخم گذاری یاکریم

یاکریم ها نیز مانند هر پرنده وحشی دیگری با فرا رسیدن فصل بهار و وفور تغذیه شروع به لانه سازی و جفت گیری می کنند، معمولا پرنده نر و ماده با کمک یکدیگر لانه را می سازند و از آنجایی که پرندگانی انسان دوست و شجاع هستند در هر مکانی که مناسب بدانند لانه خود را می سازند، لانه را از انواع گیاهان نرم و شاخه های نازک می سازند. پس از اتمام لانه سازی اقدام به جفت گیری می کنند و یک روز بعد کبوتر ماده شروع به تخم گذاری می کند و پس از رسیدن تعداد تخم ها به 2 الی 3 عدد بر روی آنها خواهد خوابید، در این مدت یاکریم ماده به ندرت از لانه خارج می شود و تغذیه ماده به کمک پرنده نر انجام می گیرد. پس از گذشت 14 یا 15 روز جوجه ها سر از تخم بیرون خواهند آورد و با چشمانی بسته طلب غذا خواهند نمود.
اما در حالت پرورشی در صورتی که شرایط فراهم باشد در هر موقع از سال می توانند جفت گیری و تخم گذاری انجام دهند. وجود لانه، گرما و تغذیه کافی سه شرط لازم برای جفت گیری و تخم گذاری پرنده ها می باشد، در صورتی که این سه مورد فراهم شود می توان انتظار جفت گیری و نهایتا تخم گذاری از آنها داشت.

چرا به این کبوتر یاکریم می گویند ؟

شاید برایتان جالب باشد که کلمه یاکریم از کجا آمده است؟ یا معنی کلمه یاکریم چیست؟ در جواب به این سوال جالب می توان گفت که این پرنده هنگام آواز گویی کلمه یاکریم را بر زبان می اورند، البته در خراسان نام این پرنده را " موسی کو تقی " نامیده اند، یعنی اواز شان مانند گفتن کلمه موسی کو تقی؟ می باشد.

تغذیه یاکریم ها چیست؟

یاکریم نیز مانند هر پرنده دیگری از انواع دانه ها تغذیه می کند، دانه هایی مانند ارزن، کتان، جو، گندم، ذرت، برنج خام و پخته شده، بذر انواع سبزیجات مانند بذر خرفه، گشنیز، گل کلم، کاهو و ... می تواند برای رفع گرسنگی پرنده مناسب باشد. این پرنده ها در طبیعت از انواع دانه ها و میوه های وحشی و موجودات ریز مانند موریانه، کرم خاکی و انواع حشرات تغذیه می کند.
عکس یاکریم 1
عکس یاکریم 2
عکس قمری 1
عکس قمری 2
گالری عکس
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری