کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

خواص و خصوصیات گوشت غاز

غاز از دسته مرغابی سانان و هم خانواده اردک و قو می باشد و از جمله پرندگان اب دوست میباشد که بیشتر اوقات خود را در آب می گذراند. بیشتر منابع تغذیه ای غاز نیز از راه همین آب تامین می شود. آنها علاقه زیادی به آب تنی در استخر ها، برکه ها و جوی های آب دارند. و به علت چرب بودن پرهایشان هرگز خیس نمی شوند و بلافاصله پس از خروج از آب می توانند پرواز کنند.

منشا پیدایش غاز ها به اروپا، آسیا و آمریکای شمالی مربوط می شود، آنها می توانند مدت ها در یک مکان بمانند بدون اینکه مهاجرت کنند. غاز ها بعد ها توسط تاجران به ایران راه یافته اند و بیشترین نژادی که در ایران یافت می شود نژاد تولوز فرانسوی می باشد زیرا هم از لحاظ جثه از سایر نژاد ها بزرگتر است و هم اینکه سازگاری با محیط های مختلف را دارد وزن نژاد های تولوز به 7 الی 9 کیلو می رسد.

گوشت غاز

ارزش غذایی گوشت غاز

گوشت غاز به رنگ سفید می باشد و در مقایسه با گوشت مرغ بسیار لذیذ و خوشمزه می باشد و به دلیل طبع گرم و خشکی که دارد، مصرف آن در فصل زمستان بسیار لذت بخش خواهد بود، مصلح گوشت غاز آب انار، زیره، دارچین، فلفل، زنجبیل است. در هر 100 گرم گوشت غاز 161 کیلوکالری انرژی وجود دارد و از مقدار بیشتری چربی در پوست خود برخوردار است. بنابراین اگر می خواهید غذایتان چرب نباشد بهتر است پوست آن را جدا کنید.

در نوشته ها تاریخی آمده که در گذشته ها از پوست غاز روغن کشی می کردند و این نوع روغن بسیار مرغوب و گران بوده است. هم چنین گوشت غاز سرشار از انواع آمینو اسید ها، مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین می باشد مثلا مواد معدنی آهن، روی، سلینیوم، فسفر، منیزیم و... و انواع ویتامین ها مانند

  • در گوشت غاز مقدار زیادی آهن و اسید فولیک وجود دارد، وجود این عنصر در درمان کم خونی شدید بسیار مفید خواهد بود، بخصوص در دوران بارداری که بدن به خون زیادی نیاز دارد.

  • به دلیل وجود انواع آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی در گوشت غاز، آن را به منبع بسیار خوبی برای تامین انواع ویتامین های مورد نیاز بدن نموده است. با جذب این مواد و افزایش سطح امگا 3  و سلینیوم بدن، توانایی آن برای مقابله با انواع میکروب ها افزایش می یابد.

  • به دلیل وجود مقدار زیادی کلسترول خوب در گوشت غاز، انواع رادیکال های آزاد و کلسترول های بد توسط این کلسترول خوب شسته می شود بنابراین تمام چربی های مضر بدن از این طریق دفع می شود.

  • ایمونوگلبولین‌‌های گوشت غاز عامل بسیار مهمی در پیشگیری از سرطان می باشد، وجود این ماده و سایر آنتی اکسیدان ها نقش بسیار حیاتی  شگیری از سرطان ایفا می کند.

  • سوپ تهیه شده از گوشت غاز یک رژیم غذایی بسیار خوب برای درمان سرما خوردگی های فصلی می باشد هم چنین به کاهش سرفه، عطسه و درمان تنگی نفس یا همان آسم کمک می کند.

  • مصرف مداوم و به اندازه گوشت غاز در پیشگیری و درمان بیماری هایی نظیر برونشیت مزمن، نفریت، آمفیزم و آسم بسیار موثر خواهد بود.

  • مصرف اصولی و مداوم گوشت غاز در بهبود روند ترمیم زخم ها بسیار موثر واقع می شود.

  • به دلیل وجود میزان زیادی فسفر و امگا 3 در گوشت غاز، مصرف هفته ای یکبار برای تقویت هوش و حافظه کودکان توصیه می شود.

  • به دلیل وجود مقدار زیادی پروتئین و انواع آمینو اسید ها در گوشت غاز، منبع بسیار خوبی برای تقویت عضلات ورزشکاران به شمار می رود.

  • گوشت غاز به دلیل خاصیت ترمیمی بالایی که دارد برای درمان بیماری های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس کاربرد فراوانی دارد.

خواص درمانی گوشت غاز

مضرات مصرف زیاد گوشت غاز

گوشت غاز به دلیل طبع گرمی که دارد، مصرف زیاد آن به افراد گرم مزاج توصیه نمی گردد. هم چنین بیشتر چربی گوشت غاز در پوست آن نهفته ات بنابراین اگر می خواهید غذای سالمی مصرف کنید تا بعدا دچار مشکلات قلبی نشوید حتما پوست آن را جدا کرده و مصرف نمایید. همینطور سعی کنید ابتدا سعی کنید آن را آب پز کنید و سپس در ماهی تابه های نسوز در مقدار کمی روغن مایع همراه را سس تفت دهید تا غذایی بسیار خوشمزه و سالم داشته باشید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری