کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

خواص و خصوصیات گوشت شترمرغ

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

شترمرغ از خانواده پرندگان و از راسته سینه پهنان می باشد. این پرنده در واقع بزرگترین پرنده روی زمین به شمار می رود و منشا پیدایش این پرنده به قاره آفریقا بر می گردد. هم اکنون نیز نژاد آفریقایی این پرنده در بیشتر استان های کشورمان پرورش داده می شود.

این پرنده پر خاصیت ترین پرنده می باشد، زیرا هم از گوشت و تخم آن استفاده می شود و هم پوست و پر آن در صنعت کاربرد های فراوانی دارد و هم اکنون نیز شاهد محصولات چرمی از پوست شترمرغ هستیم. فضولات این پرنده نیز جهت کود دهی به مزارع کشاورزی به فروش می رود.

در این مقاله از وب سایت ایزی باتور هدف ما آشنا ساختن شما با خواص شگفت انگیز گوشت شترمرغ می باشد، لطفا با ما همراه باشید.

 

گوشت شترمرغ بر خلاف گوشت سایر پرندگان قرمز است درست مانند گوشت گاو و گوسفند، ولی یک تفاوت عمده با گوشت گاو و گوسفند دارد و این تفاوت بزرگ در میزان چربی و کلسترول آن می باشد. گوشت شترمرغ بیشتر شامل پروتئین و مواد معدنی و انواع ویتامین ها می باشد تا چربی، به طریکه می توان گفت که در هر 100 گرم گوشت شترمرغ فقط 1 گرم چربی اشباع شده وجود دارد و این یعنی که گوشت شترمرغ یک معجزه در درمان انواع بیماری های قلبی و عروقی و مبارزه با چاقی می باشد.

مهم تر اینکه گوشت شترمرغ بر خلاف گوشت گاو و گوسفند عاری از هر گونه انگل می باشد و این خود یک دلیل بسیار محکم برای مصرف گوشت شترمرغ به جای مصرف گوشت گاو و گوسفند می باشد. گوشت شترمرغ به دلیل همین خواص فوق العاده خود در بین سفره های ایرانی کم کم جای باز کرده است و بیشتر سر آشپز ها و رستوران های لوکس را به خود علاقه مند نموده است.

گوشت شترمرغ

« گوشت شترمرغ »

گوشت شترمرغ حاوی چه موادی است؟

بر طبق جدول زیر مهم ترین مواد تشکیل دهنده گوشت شترمرغ آورده شده است. این جدول بر حسب 100 گرم گوشت شترمرغ می باشد.

۱۴۵ کیلوکالریکالری
۲٫۶ گرمچربی
۸۵ میلی گرمکلسترول خون
۸۰ میلی گرمسدیم
۳۶۲ میلی گرمپتاسیم
۱۵ درصد آهن
۶ درصد منیزیم
۳ درصدروی
۲۸ درصدپروتئین
۰شکر
۰کربوهیدرات
۰ویتامین A
۰ویتامین C
۰ویتامین D
۱ درصدویتامین E
۱۰۵ درصدویتامین B-12
۲۵ درصدویتامین B-6

جدول فوق نشان می دهد که گوشت شترمرغ سرشار از انواع ویتامین ذها بخصوص ویتامین B-12 می باشد و هم چنین مهم ترین مواد معدنی بدن بخصوص آهن و روی در آن به فراوانی یافت می شود.

علاوه بر آن میزان چربی آن بسیار پایین بوده و از میزان قابل توجهی کلسترول خوب برخوردار است. در ادامه به خواص شگفت انگیز گوشت شترمرغ خواهیم پرداخت.

آشنایی با خواص شگفت انگیز گوشت شترمرغ

۱- تقویت سیستم ایمنی بدن

در گوشت شترمرغ انواع آنتی اکسیدان ها نهفته است، این ویتامین ها با تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش خونرسانی باعث تسریع در بهبود انواع بیماری ها می شود، بخصوص در فصل زمستان که شیوع انواع بیماری ها مانند انفولانزا گسترش پیدا می کند. خوردن گوشت شترمرغ شما را واکسینه خواهد نمود.

 

۲- کمک به رشد عضلات در ورزشکاران

اغلب ورزشکاران از خوردن گوشت مرغ به دلیل وجود همزمان چربی و پروتئین اجتناب می کنند و به خوردن تخم مرغ و سایر مکمل ها اکتفا می کنند. خوشبختانه گوشت شترمرغ هم از گوشت و تخم مرغ مقدار بیشتری پروتئین دارد و هم اینکه نسبت به گوشت مرغ از مقدار خیلی کمتری چربی برخوردار است، بنابراین بهترین گزینه برای عضله سازی به حساب می آید.

 

۳- مبارزه با بیماری های قلبی و عروقی

به دلیل وجود کلسترول خوب و چربی امگا -3 در گوشت شترمرغ، آن را به منبع بسیار خوبی برای از بین بردن کلسترول بد و باز شدن رگ های خونی  در بدن مبدل کرده است. بنابراین توصیه پزشکان به افراد مسن و کسانی که دچار مشکل قلبی هستند، مصرف گوشت شترمرغ به جای گوشت گاو و گوسفند می باشد.

 

۴- کمک به تنظیم وزن

به دلیل وجود مقدار زیادی پروتئین و مقدار ناچیزی چربی در گوشت شترمرغ ، بسیار منبع مناسبی برای تنظیم وزن می باشد. جالب است بدانید که پروتئین ها به دلیل دیر هضم بودن باعث می شود که انسان به مدت طولانی تری احساس سیری نماید. و از این رو از اشتهای کاذب جلوگیری می کند و به دلیل وجود انواع آنتی اکسیدان ها موجب افزایش سطح متابولیسم بدن می شود. هم چنین کسانی که کمبود وزن دارند با مصرف مداوم گوشت این پرنده مثلا هفته ای دو بار، تمام مواد و ویتامین های مورد نیاز بدن خود را از این طریق دریافت می کند و در کمترین زمان به وزنی متعادل خواهند رسید.

 

۵- رفع کم خونی و کمک به رشد و تقویت مو

طبق جدول بالا گوشت شترمرغ دارای مقادیر زیادی آهن و روی می باشد. مصرف مداوم و اصولی گوشت شتر مرغ شما را از کم خونی رهایی داده و به رشد و ترمیم موهای شما کمک خواهد کرد.

 

موارد فوق به صورت خلاصه و کلی شما را با خواص فوق العاده گوشت شتر مرغ آشنا نمود، امیدواریم با خواندن این مقاله انگیزه شما برای مصرف گوشت شتر مرغ دو چندان شده باشد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری