خواص و خصوصیات گوشت شترمرغ

شترمرغ از خانواده پرندگان و از راسته سینه پهنان می باشد. این پرنده در واقع بزرگترین پرنده روی زمین به شمار می رود و منشا پیدایش این پرنده به قاره آفریقا بر می گردد. هم اکنون نیز نژاد آفریقایی این پرنده در بیشتر استان های کشورمان پرورش داده می شود.
این پرنده پر خاصیت ترین پرنده می باشد، زیرا هم از گوشت و تخم آن استفاده می شود و هم پوست و پر آن در صنعت کاربرد های فراوانی دارد و هم اکنون نیز شاهد محصولات چرمی از پوست شتر مرغ هستیم. فضولات این پرنده نیز جهت کود دهی به مزارع کشاورزی به فروش می رود.
در این مقاله از وب سایت ایزی باتور هدف ما آشنا ساختن شما با خواص شگفت انگیز گوشت شتر مرغ می باشد، لطفا با ما همراه باشید.

گوشت شتر مرغ بر خلاف گوشت سایر پرندگان قرمز است درست مانند گوشت گاو و گوسفند، ولی یک تفاوت عمده با گوشت گاو و گوسفند دارد و این تفاوت بزرگ در میزان چربی و کلسترول آن می باشد. گوشت شتر مرغ بیشتر شامل پروتئین و مواد معدنی و انواع ویتامین ها می باشد تا چربی، به طریکه می توان گفت که در هر 100 گرم گوشت شتر مرغ فقط 1 گرم چربی اشباع شده وجود دارد و این یعنی که گوشت شتر مرغ یک معجزه در درمان انواع بیماری های قلبی و عروقی و مبارزه با چاقی می باشد.
مهم تر اینکه گوشت شتر مرغ بر خلاف گوشت گاو و گوسفند عاری از هر گونه انگل می باشد و این خود یک دلیل بسیار محکم برای مصرف گوشت شتر مرغ به جای مصرف گوشت گاو و گوسفند می باشد. گوشت شتر مرغ به دلیل همین خواص فوق العاده خود در بین سفره های ایرانی کم کم جای باز کرده است و بیشتر سر آشپز ها و رستوران های لوکس را به خود علاقه مند نموده است.
گوشت شترمرغ
بر طبق جدول زیر مهم ترین مواد تشکیل دهنده گوشت شترمرغ آورده شده است. این جدول بر حسب 100 گرم گوشت شتر مرغ می باشد.

گوشت شترمرغ حاوی چه موادی است؟

خواص گوشت شترمرغ
جدول فوق نشان می دهد که گوشت شتر مرغ سرشار از انواع ویتامین ذها بخصوص ویتامین B-12 می باشد و هم چنین مهم ترین مواد معدنی بدن بخصوص آهن و روی در آن به فراوانی یافت می شود.
علاوه بر آن میزان چربی آن بسیار پایین بوده و از میزان قابل توجهی کلسترول خوب برخوردار است. در ادامه به خواص شگفت انگیز گوشت شتر مرغ خواهیم پرداخت.

آشنایی با خواص شگفت انگیز گوشت شترمرغ

۱- تقویت سیستم ایمنی بدن
در گوشت شتر مرغ انواع آنتی اکسیدان ها نهفته است، این ویتامین ها با تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش خونرسانی باعث تسریع در بهبود انواع بیماری ها می شود، بخصوص در فصل زمستان که شیوع انواع بیماری ها مانند انفولانزا گسترش پیدا می کند. خوردن گوشت شتر مرغ شما را واکسینه خواهد نمود.

۲- کمک به رشد عضلات در ورزشکاران
اغلب ورزشکاران از خوردن گوشت مرغ به دلیل وجود همزمان چربی و پروتئین اجتناب می کنند و به خوردن تخم مرغ و سایر مکمل ها اکتفا می کنند. خوشبختانه گوشت شتر مرغ هم از گوشت و تخم مرغ مقدار بیشتری پروتئین دارد و هم اینکه نسبت به گوشت مرغ از مقدار خیلی کمتری چربی برخوردار است، بنابراین بهترین گزینه برای عضله سازی به حساب می آید.

۳- مبارزه با بیماری های قلبی و عروقی
به دلیل وجود کلسترول خوب و چربی امگا -3 در گوشت شتر مرغ، آن را به منبع بسیار خوبی برای از بین بردن کلسترول بد و باز شدن رگ های خونی  در بدن مبدل کرده است. بنابراین توصیه پزشکان به افراد مسن و کسانی که دچار مشکل قلبی هستند، مصرف گوشت شتر مرغ به جای گوشت گاو و گوسفند می باشد.

۴- کمک به تنظیم وزن
به دلیل وجود مقدار زیادی پروتئین و مقدار ناچیزی چربی در گوشت شتر مرغ ، بسیار منبع مناسبی برای تنظیم وزن می باشد. جالب است بدانید که پروتئین ها به دلیل دیر هضم بودن باعث می شود که انسان به مدت طولانی تری احساس سیری نماید. و از این رو از اشتهای کاذب جلوگیری می کند و به دلیل وجود انواع آنتی اکسیدان ها موجب افزایش سطح متابولیسم بدن می شود. هم چنین کسانی که کمبود وزن دارند با مصرف مداوم گوشت این پرنده مثلا هفته ای دو بار، تمام مواد و ویتامین های مورد نیاز بدن خود را از این طریق دریافت می کند و در کمترین زمان به وزنی متعادل خواهند رسید.

۵- رفع کم خونی و کمک به رشد و تقویت مو
طبق جدول بالا گوشت شتر مرغ دارای مقادیر زیادی آهن و روی می باشد. مصرف مداوم و اصولی گوشت شتر مرغ شما را از کم خونی رهایی داده و به رشد و ترمیم موهای شما کمک خواهد کرد.

موارد فوق به صورت خلاصه و کلی شما را با خواص فوق العاده گوشت شتر مرغ آشنا نمود، امیدواریم با خواندن این مقاله انگیزه شما برای مصرف گوشت شتر مرغ دو چندان شده باشد.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری