کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

خواص و خصوصیات گوشت بوقلمون

بوقلمون به عنوان پرنده ای درشت جثه از راسته ماکیان سانان دارای نژاد ها و گونه های مختلفی در سراسر جهان هستند. اکثر نژاد های بوقلمونها دارای ریشی آویزان در پایین نوک و یک برآمدگی گوشتی در بالای نوک خود می باشند. هنگامی که این پرنده مضطرب یا هیجان‌زده می‌شود پوست برهنه ناحیه گلو و سر می‌تواند از خاکستری به رنگهای قرمز، سفید و آبی تغییر رنگ یابد. به همین علت در زبان فارسی به آن بوقلمون می گویند (بوقلمون نوعی از پارچه دیبا است که با تغییر جهت تابش نور به آن از رنگی به رنگی دیگر درمی‌آید).

در این مقاله می خواهیم در مورد خواص گوشت بوقلمون با شما صحبتی داشته باشیم. و این نکته را یادآور خواهیم شد که چه اتفاقاتی باعث مضر شدن گوشت بوقلمون ها می شود و ما از مصرف زیاد آن باز می دارد.

گوشت بوقلمون نسبت به گوشت سایر پرندگان هم از خواص بالایی برخوردار است و هم طبیعتا از قیمت بالایی نیز برخوردار است، مصرف گوشت بوقلمون در کشور های اروپایی چندین برابر ایران می باشد. گوشت بوقلمون در اکثر مرغ فروشی ها به صورت ران یا سینه بسته بندی شده وجود دارد. هم چنین محصولات فراوری شده ای مانند سوسیس، کالباس، همبرگر و ... از گوشت این پرنده ساخته می شود.

خواص گوشت بوقلمون

بوقلمون ها چند نوع گوشت دارند؟

بوقلمون ها دارای دو نوع گوشت سفید و قرمز در بدن خود هستند، گوشت ناحیه سینه و بال های پرنده سفید و گوشت ناحیه ران پرنده قرمز می باشد بطوریکه حدود 65 درصد بدن بوقلمون را گوشت سفید و 35 درصد مابقی را گوشت قرمز تشکیل می دهد. گوشت سفید بوقلمون دارای مقادیر زیادی چربی و کالری می باشد و مزه ای مانند مزه گوشت گوساله دارد و در عوض گوشت قرمز بوقلمون دارای مقادیر پروتئین بالایی بوده که از لحاظ طعم و مزهف شبیه به گوشت پرندگان وحشی و شکاری می باشد.

گوشت بوقلمون برای اینکه به صورت کامل پخته شود و خطرات مربوط به انتقال بیماری ها و میکروب ها در آن از بین برود، باید دمای پخت آن به 75 درجه برسد و این دما باید کاملا به لایه های درونی گوشت نفوذ یابد.

به دلیل تجمع زیاد چربی های مضر در پوست بوقلمون، با جدا کردن پوست آن می توان غذایی لذیذ و سالم داشت

گوشت بوقلمون چه مقدار کالری دارد؟

طبق آمار گوگل در هر 100 گرم گوشت بوقلمون 30 درصد ویتامین B6، 16 درصد ویتامین B12، 6 درصد آهن، 7 درصد منیزیم، 103 میلی گرم سدیم، 239 میلی گرم پتاسیم وجود دارد، علاوه بر این مواد انواع ویتامین ها و مواد معدنی دیگری نظیر کولین، نیاسین، سلنیوم و روی در گوشت بوقلمون نهفته است که بد خوردن گوشت بوقلمون، متوجه تاثیر آنها بر سلامتی خود خواهید شد.

جدول خواص گوشت بوقلمون

۱۱۱ کیلوکالریانرژی
۱٫۲ میلی گرمروی
۴۹ میلی گرمسدیم
۲۹۳ میلی گرمپتاسیم
۲۰۶ میلی گرمفسفر
۲۸ میلی گرممنیزیم
۱٫۲ میلی گرمآهن
۱۰ میلی گرمکلسیم
۰ویتامین C
۸ میکرو گرمویتامین B-9
۰٫۶ میلی گرمویتامین B-6
۰٫۷ میلی گرمویتامین B-5
۶٫۶ میلی گرمویتامین B-3
۰٫‍۱ میلی گرمویتامین B-2
۰ویتامین B-1
۲۴٫۶ گرمپروتئین
۰٫۷ گرمچربی
۰فیبر
۰قند

خواص درمانی گوشت بوقلمون چیست؟

1-مبارزه با کم خونی

به دلیل وجود درصد بالایی آهن در گوشت بوقلمون، منبع بسیار خوبی برای رفع کم خونی به حساب می آید.

 

2- ضد افسردگی

اسید آمینه ای بنام تریپتوفان در گوشت بوقلمون وجود دارد که این اسید آمینه باعث فعالسازی و ترشح سروتونین در مغز می شود، سروتونین باعث احساس نشاط و سرزندگی می باشد و بهترین ماده برای مبارزه با افسردگی به شمار می رود.

 

3- تقویت سیستم ایمنی بدن

به دلیل وجود انواع آنتی اکسیدان ها نظیر B6 و B12 در گوشت بوقلمون و هم چنین وجود اسید آمینه تریپتوفان، منبع بسیار خوبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با انواع بیماری ها محسوب می شود.

 

4- مقابله با بیماری MS و بیماری های قلبی و عروقی

بوقلمون دارای انواع ویتامین B از جمله B1/B3/B6/B12به میزان 7 میلی گرم در 100 گرم است که برای جلوگیری از بیماری MS مفید می باشد. همچنین به دلیل وجود میزان امگا 3 بالا در گوشت بوقلمون، به باز شدن عروق و بهبود جریان خون در قلب کمک میکند.

آیا گوشت بوقلمون چاق کننده است؟

گوشت بوقلمون بر خلاف گوشت گاو و گوسفند از چربی اشباع شده خیلی کمتری برخوردار است و مصرف به اندازه آن نه تنها چاقی به دنبال ندارد، بلکه به تنظیم متابولیسم بدن و متعادل شدن وزن کمک می کند.

بوقلمون ها هم در مزرعه و به صورت سنتی پرورش می یابند و هم به صورت صنعتی و انبوه، در حالت سنتی به دلیل اینکه بوقلمون ها فعالیت بیشتری دارند و از غذای طبیعی مصرف می کنند بنابراین گوشت لذیذ تری دارند و از چربی کمتری نیز برخوردارند ولی در حالت صنعتی به دلیل تزریق هورمون و آب به بدن پرنده جهت چاق تر نمودن آن، میزان کلسترول بد موجود در گوشت به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

حالت سومی از گوشت بوقلمون نیز وجود دارد و آن محصولات فراوری شده آن می باشد که شامل انواع سوسیس ها، کالباس ها و همبرگر ها می شود. دلیل اصلی پایداری بلند مدت انواع فست فود ها وجود سدیم نیتریت درآنها می باشد. سدیم نیتریت افزوده شده به این مواد با آمینو اسید های موجود در گوشت بوقلمون واکنش داده و موجب تولید ماده ای بنام ان-نیترو (N-nitro) می شود که ماده ای سرطانزاست. و مصرف مداوم و بلند مدت این فست فود ها سرطان های روده، معده و مری را به دنبال خواهد داشت.

در نتیجه می توان گفت که: نه تنها گوشت بوقلمون بلکه هر ماده دیگری اگر به مقدار زیادی مصرف شود، باعث بروز مشکلات شدید گوارشی، کبدی، کلیوی و قلبی می شود. بنابراین برای داشتن یک رژیم غذایی سالم باید ترکیبی از انواع مواد غذایی مفید و پر خاصیت را مصرف نمود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری