کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

روش های گرم نگه داشتن پرنده در زمستان

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

پرندگان موجوداتی مهاجر هستند، یعنی در فصل زمستان به مناطق جنوبی گرمسیر و در فصل تابستان به مناطق شمالی خنک کوچ می کنند، ولی اگر شما پرنده ای را در قفس داشته باشید، مانند کاسکو، مرغ عشق، مرغ مینا، فنچ، قناری و... آنها نمی توانند کوچ کنند زیرا در بند اسارت شما هستند و مسئولیت رفاه زندگی آنها بر عهده شماست. بر همین اساس ما در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا راهکار ها و روش های گرم نگه داشتن پرنده در زمستان را به شما بیاموزیم، تا سلامت پرنده شما تضمین شود.

لطفا توجه داشته باشید که پرنده ها در مقابل سرما، گرما، دود و انواع مواد شیمیایی کم طاقت هستند و برای اینکه همیشه پرنده سالمی داشته باشید باید شرایطی ایده آل را برای او فراهم آورید. مثلا در اتاقی که پرنده وجود دارد از اسپری های خوش بو کننده، عطر، حشره کش ها  و مواد دودزا استفاده نکنید تا سلامتی پرنده شما با خطر مواجه نشود. یکی از این مواردی که باید رعایت کنید تنظیم دمای محیط زندگی پرنده است. لطفا این مهم را نیز در نظر داشته باشید که اگر پرنده ای مانند فنچ یا کبوتر را در بیرون از خانه نگهداری می کنید، حتما آنها را به مکانی گرم و دارای بخاری منتقل کنید یا برای مکان آنها یک بخاری گازی فراهم نمایید

راهکار هایی که در ادامه ذکر خواهند شد کاملا اثر بخش و مطمئن هستند و از وارد آمدن شُک دمایی به پرنده شما جلوگیری خواهند نمود.

گرم نگهداشتن پرندگان در زمستان

« گرم نگهداشتن پرندگان در زمستان »

فاصله قفس از در و پنجره ها

توجه کنید که هرچقدر پرنده در مناطق مرتفع تری زندگی نماید میزان جوجه آوری پایین تری خواهد داشت، زیرا کمبود گرما و اکسیژن کافی موجب تاخیرات روزهای جوجه کشی خواهد شد، در اصل حضور گرما از موارد بسیار مهمی ست که باید در اختیار پرنده ی مولد قرار گیرد تا تخم گذاری خود را آغاز نماید.

همانطور که گفته شد مناطق معتدله بهترین شرایط را برای آشیانه سازی و تخم گذاری دارند، در این مناطق با حضور گرما و رطوبت کافی، گیاهان سرسبز و فراوانی انواع دانه ها و گیاهان، یک جیره ی غذایی کامل برای تغذیه پرندگان مهیا می شود که با وجود همه اینها ، پرنده از نظر بلوغ جسمی و جنسی، بیشتر به تکامل می رسد تا قابلیت جفتگیری و جوجه آوری بهتری داشته باشد.

جالب است بدانید که ؛ عده ای از پرندگان مثلعقاب سرسفید و برخی گونه های کبوتران در فصل زمستان و پاییز بهترین شرایط را برای تخم گذاری در اختیار دارند ولی در حالت کلی هر پرنده ای، اگر از تغذیه ای خوب و گرمایی مناسب برخوردار باشد، می توانند در بهترین حالت ممکن جفتگیری و جوجه آوری نمایند.

گر چه در دنیای امروز با استفاده از روش های پیشرفته، می توان از نژادهایی جوجه کشی کرد که مطابق با آب و هوای زمستان جفت گیری کرده و درصد جوجه آوری در آن ها به میزان قابل توجهی بالا می باشد.

فاصله قفس از در و پنجره ها

مطمئنا خود شما نیز در کولاک زمستان نمی توانید کنار پنجره یا در بنشینید و حتما سعی خواهید نمود تا خود را به نزدیک ترین نقطه ممکن به بخاری برسانید، پرنده نیز دقیقا همین احساس را در فصل سرما خواهد داشت، بنابراین برای گرم نگه داشتن پرنده در زمستان توصیه می شود که برای جلوگیری از سرماخوردگی پرنده و پیشگیری از سایر بیماری های آتی حتما قفس پرنده را در مکانی به غیر از کنار پنجره و دیوار قرار دهید. متعادل بودن دمای مکان مورد نظر نیز مزیت محسوب می شود.

پوشیدن قفس پرنده در شب

شاید بارها شنیده باشید که می گویند قفس پرنده را شب هنگام بپوشانید تا پرنده خواب راحتی داشته باشد، این کار چند دلیل دارد، اول اینکه از ایجاد استرس در پرنده جلوگیری می کند، دوما مانع از ایجاد مزاحمت نور های اطراف برای پرنده می شود و سوما دمای قفس را در حد ثابتی نگه می دارد. بنابراین در فصل زمستان حتما از پتو یا پارچه ای ضخیم برای پوشاندن قفس استفاده نمایید تا قفس پرنده را گرم نگه دارد، البته باید میزان اکسیژن رسانی به پرنده را نیز در نظر بگیرید که مبادا وجود پتو مانع از رسیدن اکسیژن به پرنده شود.

استفاده از منابع گرمایی مطمئن

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، یکی از عواملی که برای پرندگان خطر آفرین می باشد دود می باشد، بخاری های نفتی و برقی همراه با تولید گرما مقداری بخار مضر و مونوکسید کربن نیز تولید می کنند که بدن ما قادر به مقاومت در برابر آن می باشد ولی پرندگان به دلیل سیستم دفاعی ضعیفی که دارند در صورتی که مداما در کنار بخاری قرار بگیرند، احتمال مسمومیت در آنها خیلی بالا خواهد بود. هم چنین شومینه های قدیمی که از ذغال و چوب برای ایجاد گرما بهره می گیرند، میزان دود بالایی را تولید می کنند و این دود به شدت برای هر نوع پرنده ای مضر می باشد. بنابراین بهترین راه حل برای گرم نگه داشتن پرنده در زمستان استفاده از بخاری های گازی مطمئن و شوفاژ می باشد.

ایجاد رطوبت در محل

در فصل سرما به دلیل سرد بودن هوای مکان پرورش پرنده، وجود یک دستگاه بخار ساز مانند بخار ساز اولتراسونیک بسیار مفید خواهد بود زیرا علاوه بر مرطوب نمودن هوا و تنظیم دما، از سرماخوردگی پرنده نیز جلوگیری خواهد نمود. اگر امکان خرید بخار ساز برای شما ممکن نیست می توانید یک ظرف الومینیومی حاوی آب را روی بخاری قرار دهید تا ایجاد بخار نماید.

دقت در استحمام پرنده

به دلیل سرد بودن هوا و احتمال سرما خوردگی پرنده بنابراین توصیه می گردد حتما با آب گرم پرنده را استحمام دهید و بعد از استحمام بلافاصله او را با دمای مناسب سشوار خشک نمایید تا سرما نخورد.

استفاده از بخارساز

در فصل سرما به دلیل سرد بودن هوای مکان پرورش پرنده، وجود یک دستگاه بخار ساز مانند بخار ساز اولتراسونیک بسیار مفید خواهد بود زیرا علاوه بر مرطوب نمودن هوا و تنظیم دما، از سرماخوردگی پرنده نیز جلوگیری خواهد نمود. اگر امکان خرید بخار ساز برای شما ممکن نیست می توانید یک ظرف الومینیومی حاوی آب را روی بخاری قرار دهید تا ایجاد بخار نماید.

دقت در تغذیه پرنده

به دلیل سرد بودن هوا، پرنده برای گرم نگه داشتن بدن خود به انرژی زیادی نیاز دارد یعنی به عبارتی میزان متابولیسم یا سوخت و ساز بدن پرنده بالا می رود، پس باید میزان تغذیه او را بیشتر کنید و تنوع بیشتری را در غذای او به خرج دهید و از انواع مولتی ویتامین های مایع یا پودر در آب و غذای او استفاده کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری