کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

روش های گرمایش صحیح و اصولی مرغداری

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۶٫۱۰

گرم کردن سالن های پرورش مرغ مخصوصا در فصل های سردی چون پاییز و زمستان به یکی از دغدغه های پرورش دهندگان تبدیل شده است چرا که متابولولیسم دفاعی این پرندگان در برابر سرما آنقدر آسیب پذیر است که آنها را دچار استرس های دمایی » سرمایی « می کند از این رو مناسب است که پرورش دهندگان استراتژی دمای گرم و سرد را در داخل سالن های پرورشی به حد تعادل برسانند و احتیاط های لازم را در این زمینه در نظر بگیرند.

همانطور که می دانید صنعت پرورش طیور  نسبت به سال های گذشته روز به روز در حال گسترش است از این رو در کنار صنعت پرورش مرغ، تولید کنندگانی هم هستند که به ساخت  تجهیزات گرمایشی  و سرمایشی رو آورده اند و کسانی که به فکر راه اندازی سالن های پرورشی هستند باید نسبت به مساحت سالن پرورشی ، آنرا با تجهیزات گرمایشی مناسب سازماندهی کنند چرا که  درجه اهمیت این مسله بسیار زیاد است. البته ، درست است که تمام دولت هایی که در کشور عزیزمان روی کار امدند، بخش زیادی از سرانه مصرف سوخت کشور در اختیار صنعت پرورش طیور قرار داده اند ولی باید یاد آور شوم که بسیاری از پرورش دهندگان استفاده بهینه ای از این سرمایه عظیم کشور نمی کنند و چه بسیار اتفاق افتاده است که با روش های غلط مدیریتی متأسفانه میزان مصرف انرژی های فسیلی چون نفت و گاز از حد استاندارد جهانی هم گذشته است،ضمن اینکه این افراد کار افرین متحمل هزینه های بسیاری زیادی برای تامین این انرژی های مصرفی شده اند در حالی که می توان با رعایت اصول اساسی و متد های مدیریتی نوین این خسارتهای هنگفت را در پایین ترین حد اعتدال حفظ کرد چرا که با از دست رفتن سرمایه های ملی اقتصاد کشور عزیزمان نیز فلج خواهد شد. شاید سوالی که در ذهنتان باشد این است که چطور می توان به بهترین شکل ممکن از بروز چنین خسارات جبران ناپذیری جلوگیری کرد ؟

چکیده مقاله

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی صنعتکاران عزیر کشورمان دست به دست هم داده اند تا با تولید هیتر های مرغداری که مصرف بهینه ای در انرژی های سوختی دارند، به طرز قابل توجهی این مسئله را سازماندهی کنند.با کمک این سیستم های گرمایشی مصرف سوخت به بهترین شکل ممکن قابل صرفه جویی است. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست بیاورید.

اهمیت تأمین گرما در امر پرورش طیور

همانطور که می دانید بسیاری از پرندگان که در طبیعت وحشی به زندگی خود ادامه می دهند قبل از شروع فصل های سرد به مناطق گرمسیر تری مهاجرت می کنند چرا که سرمای جانسوز و سرد زمستان خارج از تحمل هر موجود زنده ای مخصوصا پرندگان است ولی پرندگان پرورشی که به منظورهای زیادی ( برای مصارف گوشت، تامین تخم پرنده و حتی زینتی ) در سالن های پرورشی نگهداری می شوند باید از نظر تامین گرما در آرامش باشند چرا که با سرد شدن بدنشان دچار استرس سرمایی خواهد شد که با چنین عارضه ای  ممکن است گله تا حد تلف شدن هم پیش برود چرا که مکانیزم بدن پرندگان برای جبران گرمای از دست رفته بدنشان دچار تغییر می شود یعنی تمام واکنش های فیزیکی آنها برای بالا امدن دمای بدنشان شروع به فعالیت می کنند  مثلا مصرف خوراک آنها به صورت غیر طبیعی افزایش می یابد که در نتیجه  آن ضمن بالا رفتن هزینه های خوراک خود پرندگان دچار عوارض هایی چون بلوغ زود رس خواهند شد. علاوه بر این موضوع، با بالا رفتن فعالیت های بدنی ، یا تجمع مرغ ها در کنار یکدیگر ممکن است  آنها، دچار کمبود اکسیژن در محیط پرورشی هم باشند مخصوصا اگر سالن به دستگاه های تهویه مناسبی مجهز نباشد و مقدار اکسیژنی که باید در سالن پرورشی تردد داشته باشد کمتر از حد اعتدال باشد ، بدون شک پرندگان را دچار خفگی خواهد کرد.

البته فراموش نکنید که گرمای بیش از حد هم آنها را دچار استرس گرمایی می کند. متعاقبا دمای بدن پرندگان افزایش می یابد تا حدی که دچار خفگی شده و تلف می شوند. از این رو مناسب است که با توجه به فاکتورهای تامین دما، دمای محیط پرورشی را در حد تعادل که بین ۲۱ الی ۲۵ درجه سانتیگراد است حفظ کنید.

گرمایش مرغداری

« گرمایش مرغداری »

اقدامات لازم جهت حفظ گرما و صرفه جویی در مصرف سوخت مرغداری

درست است که برای تأمین گرمای مورد نیاز سالن های پرورشی از وسایل گرمایشی متفاوتی می توان استفاده کرد ولی طبق  تحقیقات انجام گرفته ، بهره گیری از هیترهای آتش درون یا جت هیترهای موشکی یکی از بهترین روش هابرای سازماندهی این امر است چرا که این دستگاههای گرمایشی و آتش درون به هنگام کارکرد  هیچ دودی تولید نمی کند که باعث افزایش دی اکسید کربن در سطح سالن باشد.

جت هیترهای موشکی هم هستند که  برای تامین گرمای داخل سالن مناسبند و در دو نوع دودکش دار و بدون دودکش ساخته شده اند که در این میان استفاده از جت هیترهای بدون دودکش حتی با وجود تولید گاز دی اکسید کربن، بیشتر مورد توجه پرورش دهندگان مرغ است چون این سیستم های گرماساز  راندمان بیشتری برای تولید گرما دارند و مقدار گرمایی که تولید می کنند، نزدیک به ۱۰۰ درصد است.

 

با وجود چنین دستگاه هایی باید سالن پرورشی مجهز به سیستم های تهویه ان هم در قسمت های فوقانی سالن باشد تا سامانه هوای سرد با هوای گرم ترکیب شود و دمای استاندارد شده ایی در اختیار طیور پرورشی قرار بگیرد که اگر چنین نباشد ، چگالی پایین هوای سرد بر هوای گرم غلبه می کند و حتی باعث جذب بیشتر رطوبت کف سالن خواهد شد متعاقبا  کف سالن خشک و سفت شده و حجم گاز آمونیاک و دی اکسید کربن هم افزایش می یابد در نتیجه باعث بروز اختلالات تنفسی در طیور و حتی موجب  خفگی انها خواهد شد.

قبل از هر چیزی باید تمامی منافذ و درزهای سالن های پرورشی مورد بازبینی قرار گرفته و مسدود شوند تا هوای سرد از این منافذ عبور نکند. تهویه سالن پرورشی باید از طریق فن های نصب شده در قسمت فوقانی سالن قابل اجرا باشد شد تا هوای تازه از همان مسیر به داخل سالن جریان پیدا کند و الا بر اثر تغییر فشار و اختلاف دما، پدیده میعان به وجود می آید که نتیجه ای جز خیس کردن کف بستر و بالا رفتن میزان رطوبت نخواهد داشت. با بالا رفتن مقدار رطوبت و وجود الودگی های کف بستر باکتری های بیماری زا فرصت رشد و  تکثیر خواهند داشت که در نتیجه آن بیماری های مختلفی گریبان گله پرورشی را فرا می گیرد.

سعی کنید تمامی دیواره ها ، سقف و حتی کف سالن را به نحو احسن عایق بندی کنید تا گرمای تولید شده از بین نرود.با سازماندهی چنین عملی نه تنها گرمای تولید شده همچنان بر بستر پرورشی حاکم خواهد بود بلکه در تامین هزینه های سوخت مصرف شده و حتی  مقدار آن صرفه جویی کنید.

به این نکات مهم توجه کنید:

  • اگر قبلا سالن پرورشی خود را به هیترهای گرمایشی تجهیز کرده اید پس حتما قبل از شروع فصل سرما، آنها را سرویس کنید و از صحت کارکرد آن مطمئن شوید.

  • به فکر تامین سوخت هیترهای گرمایشی باشید اگر احتمال می دهید که دچار کمبود سوخت خواهید بود حتما سوخت مناسبی را جاگزین کنید.

  • جت هیترهایی تهیه کنید که به صورت دوگانه سوز طراحی شده اند با وجود آنها دغدغه کمبود سوخت یا قطعی گاز مصرفی پایین می آید چرا که با قطع شدن گاز می توانید از انرژی سوخت دیگری ( نفت یا گازوئیل ) برای گرمایش سالن استفاده کنید.

  • یک منبع برای ذخیره سوخت گازوئیلی یا نفتی تهیه کنید تا به راحتی بتوانید سوخت مورد نظر را در داخل آنها ذخیره کنید.

  • در جاهای مختلف سالن ،ترموستات نصب کنید چون ترموستات ها قابلیت این را دارند که مقدار ماکسیمم و مینیمم دمای سالن را اندازه گیری کنند و شما را متوجه کمبود یا افزایش دمای داخل سالن پرورشی کنند.

  • هر چند وقت یکبار شرایط کارکرد سیستم های تهویه و گرمایشی کنترل کنید چون اگر در عملکرد هر کدام از دستگاه ها نقصی به وجود اید، مطمئنا خسارات جبران ناپذیری متوجه گله پرورشی خواهد شد.

  • مرغداری را به سیستم برق اضطراری هم مجهز کنید چون برای با عملکرد سیستم گرمایشی، سالن پرورشی به تهویه مداوم احتیاج خواهد داشت.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری