کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

روش های گرمایش سالن قارچ

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶
بسیاری از شما می دانید که پرورش قارچ یکی از معدود حوزه هایی ست که می تواند با کاربرد درست پرورشی، تولید کننده را با ارقام بالایی از سوددهی روبرو سازد. در حقیقت قارچ را می توان در مکان و زمان متفاوتی پرورش داد، حتی در منزل.
برای این کار کافیست فقط میزان دما و رطوبت سالن را تحت تنظیم و کنترل خود درآورید تا کمک شایانی در رشد ایده آل قارچ ها داشته باشید، همچنین در هنگام تولید گرما از سیستم های گرمایشی مختلفی استفاده می شود که موجب ایجاد گرمای بهینه و مطلوب می گردد.
توجه داشته باشید که معمولا در سالن‌های قارچ ایجاد دو عامل مهم، سبب گرم شدن سالن قارچ می‌گردد؛ یکی از این عامل ها، انتقال گرما توسط دیوارها و سقفی ست که با عایق سازی مناسب پوشیده شده است و دیگری تولید گرما از طریق بستری ست که به‌ واسطه ی رشد، تنفس میسلیوم و همچنین رشد قارچ در مراحل مختلف پرورش تولید شده که با افزایش دادن و تولید CO2 موجبات افزایش دما را هم به نحو ایده آل فراهم خواهد نمود.
در فرایند تولید قارچ ، تلرانس سه دمای متفاوت می تواند بسیار تاثیر گذار باشد:
دمای بیرون از سالن پرورشی
دمای داخل سالن
دمای بستر رشد
اخطار: بهتر است قبل از استفاده از سیستم گرمایشی، از کارکرد و انتخاب نوع آن برای سالن ها قارچ اطمینان حاصل نمایید، زیرا با تولید گرمای خشک و نامطلوب، فقط سبب افت شدید در سرعت رشد قارچ ها خواهید شد. همچنین بهترین امتخاب برای سالن های پرورشی قارچ، استفاده از دستگاه بخارساز گرم می باشد که همراه با تولید گرما برای گیاه، رطوبت مورده نیاز قارچ ها را هم تامین می نماید.
پرورش قارچ
« پرورش قارچ »

گرمای مورد نیاز برای سالن قارچ

قارچ جزوه گونه های متفاوتی ست که در دوره های مختلف و متناسب دمایی قابل کاشت و بهره برداری ست، همانطور که اشاره کردیم دمای محیط بیرونی، درونی و بستری در رشد قارچ ها اهمیت ویژه ای دارند، به طور مثال دمای لازم برای رشد قارچ های دکمه ای، بهتر است به میزان 23 تا 25 درجه ی سانتیگراد در نظر گرفته شود، اما توجه داشته باشید که میزان دما در سالن های پرورشی به هیچ وجه نباید به – 10 یا + 30 درجه برسد در این صورت موجب تلف شدن قارچ ها خواهد شد.
همچنین مناسب ترین دما در دو هفته ی اول برای رشد کمپوست ها، 25 درجه ی سانتیگراد می باشد که بهتر است در هنگام پوشاندن قارچ توسط خاک، این دما حدود 3 الی 4 درجه کاهش یابد تا مطابق با شرایط رشد بذرهای زیرخاک باشد.
توجه داشته باشید که پس از انجام فرایند شوک دادن به قارچ، به هیچ وجه آن را با آب سرد اسپری یا شستشو ننمایید زیرا با این کار مطمئنا گیاه را از بین خواهید برد، در اصل بهترین دما پس از پایان این مرحله، 18 یا 19 درجه ی سانتیگراد است که با شرایط کنونی قارچ به خوبی مطابقت دارد.

مراحل پرورش قارچ دکمه ای

ریسه دوانی در کمپوست ( حدود 2 فته طول می کشد و قارچ در دمای 25 درجه به خوبی رشد می نماید)
ریسه دوانی در خاک پوششی (میزان رطوبت به بالای 90% می رسد تا از خشکی گیاه جلوگیری شود)
هوادهی(دما و co2 را کاهش داده و شرایط محیطی ویژه‌ای برای میسلیوم ها فراهم می‌کنیم تا وارد فاز زایشی و تولید اندام بارده قارچ شوند)
مرحله ی باردهی(پس از 1 هفته وازد مرحله رشد و نمو می شوند و ایجاد اندام بارده در دمای 20 درجه ی سانتیگراد می گردند)
در حقیقت در سالن های پرورشی قارچ، رشد و تولید مثل میسلیوم ، زمینه ی فراهم سازی تولید گرما را با آزاد شدن co2 فراهم می سازند.
در حالت کلی به شما کاربران گرامی توصیه می شود تا حد ممکن از مصرف هیترها و بخاری های گرمایی در سالن ها پرورشی، جلوگیری کنید زیرا نه تنها گرمای خشک و مضری را به گیاه هان منتقل می کنند بلکه با کاهش رطوبت سالن میزان اکسیژن رسانی به محصولات را هم با اخلال روبرو ساخته و از همه بدتر با افزایش غلظت دی اکسید کربن، موجبات بیماری تاج خروسی را در قارچ ها دو چندان می کنند.
مناسب ترین راهکار برای حل این مسلئله این است که ؛ دستگاه‌های گرمایشی تر که شامل انواع بویلرها ست، تهیه کنید تا برای رشد بهینه ی قارچ ها مثمر ثمر باشد. در اصل بویلرها با تولید بخار گرم در سالن‌های پرورش قارچ، دو عامل رطوبت و دما را کنترل می‌کنند و علاوه بر تولید گرمای یکنواخت و مرطوب، در ضدعفونی کردن خاک پوششی هم تاثیر گذار هستند.
جالب است بدانید بسیاری از کاربران علاوه بر خرید هیتر، یک دستگاه رطوبت ساز یا مه ساز هم تهیه می نمایند که در صورت کمبود رطوبت می توانند به بهترین شکل ممکن ان را تامین کنند البته کاربرد این دستگاه ها به هیچ وجه در فصول سرد سال توصیه نمی گردد.
توجه داشته باشید که نوع هیتری که برای گرمایش سالن انتخاب می کنید از نوع دودکش دار باشد تا بتواند از پخش آلاینده ها و گازهای مضر تا حد بالایی جلوگیری نماید زیرا هیترهایی که بدون دودکش هستند، طی واکنش های شیمیایی میزان قابل توجهی از گازهای سمی و مضر را وارد سالن می کنند و از آنجائیکه قارچ یک گیاه حساس می باشد، با استنشاق این گازها، به سرعت تلف می گردد.
همانطور که قبلا ذکر نمودیم میزان دما و رطوبت در سالن های پرورشی قارچ از اهمیت مهمی برخوردار می باشد از همین رو ، سالن ها باید مجهز به سنسورهای دقیق تری باشند تا شرایط لازم برای رشد قارچ فراهم شود. اگر بتوانید سیستم های بخارساز خود را مجهز به این سنسورها کنید ، به صورت کاملا اتوماتیک شاهد تنظیم دقیق و مطلوب دما و رطوبت در سالن های پرورشی خواهید شد.ضمن اینکه این دستگاه، همانند یک دماسنج و رطوبت سنج دیجیتالی، شرایط سالن را هر لحظه نشان می دهد.

سخن آخر

قبل از شروع کار پرورش و تولید قارچ، تمام دیواره های سالن را به صورت کاملا تخصصی عایق بندی نمایید تا از هدر رفت برق، انرژی، گرما و رطوبت ممانعت کنید، از همه مهم تر،کنترل درب های سالن ها و توری های نصب شده به صورت مرتب بررسی گردد تا در صورت پارگی یا مشکل تعمیر شده و از ورود حشرات و پاتوژن های بیماری زا تا حد ممکن جلوگیری شود.
اگر هم بنا به دلایل خاصی، مجبور به استفاده از بخاری شدید، حداقل سعی کنید که گرما را در اتاقک دیگری تولید کرده و توسط کانال به داخل سالن منتقل نمایید. بدین معنی که دمای مورد نیازی که مناسب قارچ است، در یک اتاقک کوچک و مجزا تولید کنید سپس با داکت های مخصوص به داخل سالن پرورش قارچ انتقال دهید.
در اصل توصیه ای که به بسیاری از تولید کنندگان در فصل زمستان داریم، این است که حتما از دیگ بخار استفاده نمایند، زیرا به وسیله ی این دستگاه می توانید رطوبت را از محلی دورتر  به سالن وارد کرده و همزمان با قرار دادن دیگ در راهروی اصلی، از گرمای تولید شده ی اطراف دیگ، برای گرم شدن سالن پرورشی استفاده کنید و با این کار می توانید علاوه بر تولید گرما، متقابلا رطوبت هم ایجاد می شود.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری