کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

گرمایش از کف مرغداری

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۷٫۳۰

مهمترین موضوعی که در صنعت مرغداری حائز اهمیت است تأمین دمای مناسب با استفاده از سیستم گرماساز در محیط پرورشی است چون با آغاز فصول سرد دمای سالن های پرورشی به قدری پایین می آید که می تواند حیات پرندگان را به خطر بیندازد چرا که متابولیسم دفاعی پرندگان در برابر گرما و سرما، انعطاف پذیر است و می تواند آنها را به استرس هایی دمایی دچار کند. نوسانات دمایی ( هوای سرد و یا هوای خیلی گرم )در محیط های پرورشی باید به اندازه ای تعادل داشته باشد که پرندگان احساس گرما و متقابلا سرما زده نشوند. از این رو بسیاری از پرورش دهندگان با استفاده از سیستم های حرارتی که قابل تنظیم هم هستند می توانند سالن های پرورش طیور و مرغداری را به حد اعتدال برسانند.

چکیده مقاله

با توجه به مساحتی که سالن های پرورشی و تنوعی که سیستم های گرمایشی دارند، مصرف سوخت هم می تواند هزینه های بالایی در بر داشته باشد از این رو بهتر است برای تامین گرما ، پرورش دهندگان از دستگاه گرمایشی مناسب تری استفاده کنند تا بتوانند با صرفه جویی در مصرف سوخت هزینه های غیر قابل پیش بینی را بیشتر کنترل کنند. بهره گیری از سیستم های گرما ساز چون هیتر ها یا سیستم گرمایش از کف در مرغداری ها گزینه هایی هستند که هر پرورش دهنده ای مبادرت به تهیه آنها می کند.

در این مقاله قصد داریم ، درباره مزایای و معایب سیستم گرمایش از کف اطلاعات بسیار مهمی را در اختیارتان بگذاریم که می تواند شما را برای بهترین انتخاب راهنمایی کند پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف یکی از روش های متداول برای گرم کردن خانه ها و آپارتمان های چند طبقه است برای راه اندازی چنین سیستمی لوله هایی را بر روی کف محیطی که از قبل صاف شده و عایق بندی های لازم صورت گرفته است ، به صورت پیچ در پیچ، کار می گذارند بعد از پایان کار از طریق سیستم حرارتی موتورخانه یا پکیج گرمایشی از داخل لوله ها تعبیه شده، آب گرم تردد می کند تا با گرم شدن لوله ها ، متقابلا کف محل مورد نظر نیز گرم شود. سیستم های گرمایش از کف ، هوای گرم به سمت بالا جریان می یابد و در کف سالن پخش می شود و باعث گرم شدن محیط داخلی سالن می شود.

سیستم گرمایش از کف

« سیستم گرمایش از کف »

همانطور که می دانید، سامانه هوای سرد به سطح زمین نزدیک تر است ولی با تبادل انرژی و پدیده ترمودینامیکی هوای سرد جای خود را به هوای گرم می دهد و با یک جریان همرفتی باعث گرم تر شدن محیط مورد نظر می شود. شایان ذکر است که، بیشترین مقدار گرمایی که در این روش قابل تامین است، در اثر تابش انرژی گرمایی ، کسب می شود. استفاده از چنین روشی( سیستم گرمایش از کف) نه تنها در مناطق مسکونی بلکه در سالن های پرورشی دام و طیور هم، قابل بهره برداری است.

مزایای استفاده از گرمایش کف مرغداری

مزیت هایی که سیستم گرمایش از کف دارد، عبارتند از:

۱- با تعبیه شدن لوله ها در تمام سطح سالن ، هوای گرم، به صورت یکنواخت در محیط مورد نظر پخش می شود.

۲- در سیستم گرمایش از کف، سامانه گرما،به سمت بالا جریان می یابد و باعث خشک شدن محیط سالن می شود.

۳- با خشک بودن بستر پرورشی، باکتری های بیماری زا مجالی برای رشد و انتشار نخواهند داشت.

۴- درست است که با خشک شدن فضولات پرندگان ،آلودگی کمتری در داخل سالن وجود خواهد داشت ولی فراموش نکنید که اگر کف سالن بیش از حد خشک باشد، غلظت گاز آمونیاک نیز بیشتر می شود و می تواند مشکلات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

۵- از آنجایی که هوای گرم به صورت یکنواخت در داخل محیط پرورشی پخش می شود، شاید فکر کنید برای پخش شدن گرما، نیازی برای به کار انداختن فن ها نخواهد بود و باکتری های بیماری زا هم که می توانند از طریق تنفس انتقال یابند،فرصت کمتری برای انتشار پیدا می کنند ولی فراموش نکنید که وجود فن های تهویه هوا برای تردد هوای تازه در داخل سالن، امری ضروری است یعنی با عملکرد فن های تهویه ، خطر انتقال بیماری های تنفسی، از طریق هوایی که در بین پرندگان جریان می یابد،امکان پذیر است.

۶- هزینه های سوخت سیستم گرمایش از کف در مقابل سایر روش های گرمایشی مقرون به صرفه تر است.

۷- گرمای تولید شده با روش سیستم گرمایش از کف، پاک و عاری از هر نوع آلودگی است.

معایب سیستم گرمایش از کف در مرغداری

۱- متأسفانه قیمت این سیستم ها با توجه به هزینه استهلاک ، تعمیرات و هزینه های اولیه و ثابت بسیار بالاست و نمی توان سالیان متمادی از این سیستم گرمایشی بهره برد.

۲- این سیستم با توجه به مصرف سرانه سوخت بالا و همچنین راندمان حرارتی پایین در مراحل مختلف تولید حرارت مورد تأیید نمی باشد. گرمایش بسیار کندی دارد و حداقل به 24 ساعت زمان نیاز دارد تا بتواند دما را در کل سالن منتشر کند.

۳- این سیستم ها باید در فضایی بزرگ نصب شوند، به طوریکه در صورت نبود فضای کافی، کارگران نمی توانند به راحتی کار کنند و در این حال سیستم تهویه ی سالن مرغداری دچار خطر می شود و حرارتی که تولید می شود به هدر می رود.

۴- این سیستم ها نمی توانند دما را در شرایط مختلف کنترل کنند پس حتما باید همراه آن ها یک جت هیتلر نصب شود تا بتواند زمانی که دما افت یا شدت پیدا می کند به راحتی قادر به کنترل آن گردد.

۵- ایجاد رطوبت و خیسی بیش از حد و سرد بودن کف سالن است.

۶- در زمستان ها کاربرد کمتری دارد. مخصوصا در زمانی که آب داخل لوله ها باقی مانده و دچار یخ زدگی شده است، بنابراین اگر تعمیرات شروع شود علاوه بر هزینه ی بالایی که دارد مستلزم تخلیه ی سالن مرغداری ست که این هم به نوبه ی خود دارای ضررهای بسیاری ست.

نتیجه گیری

اما چیزی که اهمیت بسیار بالایی دارد مزیت های این تکنولوژی قدرتمند است. با اینکه قیمت گرمایش از کف بیشتر از هیتر می باشد ولی به خاطر مصرف سوخت پایین و تولید حرارت مطلوبی که دارد باعث افزایش وزن طیور و راندمان بالای تولید می گردد و در کوتاه مدت هزینه ی اضافی را جبران خواهد کرد به طوریکه در سالن های بعدی بسیار سود آور خواهد بود. همین مزیت ها باعث شده بسیاری از مرغ داری همراه با تهیه ی این سیستم اقدام به خرید جت هیترها هم نمایند که علاوه بر تولید گاز دی اکسید کربن می تواند میزان مصرف سوخت را هم کمتر کند و گرما را در سراسر سالن به صورت یکنواخت توزیع کند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری