کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

دلایل گاز گرفتن طوطی ها و روش های رفع

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۱۸

طوطی ها پرندگانی بسیار زیبا هستند و همین دلیل کافیست تا بسیاری از افراد آنها را در خانه ها و منازل خود نگهداری کنند! در جهان گونه های بسیار زیادی از طوطی ها وجود دارند که به مرور زمان اهلی شده و در کنار انسان ها زیست میکنند. برخی از این طوطی ها عبارتند از : عروس هلندی ، طوطی برزیلی ، کاسکو ، مرغ عشق ، کاکادو ، ملنگو و...

هر چند که طبیعت بهترین زیستگاه برای تمامی حیوانات و پرندگان است ولی این پرنده ها بسیار اجتمائی بوده و به راحتی میتوانند در مناطق شلوغ نیز زندگی کنند. اگر شما نیز در منزل خود دارای طوطی هستید و از گاز گرفتن پرنده خود شاکی می باشید میتوانید این مطلب را مطالعه کرده و با دلایل و درمان این مشکل آشنا شوید.

گاز گرفتن طوطی

« گاز گرفتن طوطی »

دلایل گاز گرفتن طوطی ها

گاز گرفتن طوطی ها امری نرمال بوده و در خوی طوطی ها وجود دارد. اغلب طوطی های بزرگ مانند کاسکو و کاکادوها بدلیل داشتن جثه بزرگتر بیشتر از سایر طوطی ها گاز میگیرند و پرندگان کوچک جثه نیز در مواقع خطر پا به فرار میگذارند. به همین علت در صورتیکه علاقه مند به پرورش انواع بزرگ جثه هستید باید تحمل گاز گرفتگی های این پرندگان را نیز داشته باشید.

نوک در طوطی ها به مثابه دست در انسان ها بوده و این پرندگان برای گرفتن اشیاء از نوک خود استفاده میکنند به همین علت طبیعی است که طوطی ها گاز میگیرند. اما برخی اوقات گاز گرفتی طوطی ها میتواند بسیار دردآور باشد. علل زیادی وجود دارد که طوطی ها این عکس العمل خشن را نشان دهند که برای رفع آن باید باید به دنبال منشاء این رفتار بود. در ادامه مطلب دلایل گاز گرفتن طوطی ها را توضیح خواهیم داد.

ترس

یکی از مهمترین دلایلی که باعث گاز گرفتن طوطی ها میشود ترس از محیط و یا افراد می باشد. طوطی ها معمولاً در مدت زمان کوتاه با افراد یک خانواده خوی میگیرند ولی حضور افراد تازه در منزل باعث ایجاد ترس در آنها میشود. دلایل ترس در طوطی ها عوامل مختلفی دارد ؛ عواملی مانند حرکات ناگهانی و یکباره دست ، صداهای بلند و دلخراش ، صدای لوازم خانگی مثل جارو برقی ، سشوار و … باعث بروز ترس در حیوان میشود.

حتی اگر طوطی ها با وجود محافظ و از دور حیوانات وحشی مانند سگ و گربه را مشاهده کنند درگیر ترس میشوند. به همین علت برای نگهداری این نوع پرنده ها باید از محیط های ساکت استفاده شود.

طوطی ها بصورت غریزی میدانند که پرنده ها میتوانند شکار شوند ؛ از این رو اغلب محیط های پیرامون خود را به دقت بررسی میکنند. چشم های طوطی در دو طرف سر آن قرار دارد و بدین وسیله پرنده همیشه دو طرف خود را زیر نظر دارد.

هنگامیکه میخواهید با یک طوطی ارتباط برقرار کنید نباید از روبرو با آن ارتباط برقرار کنید. بسیاری از افراد تازه کار به اشتباه در روبروی طوطی قرار گرفته و با پرنده ارتباط برقرار میکنند و این موضوع سبب بوجود آمدن ترس در آنها میگردد. روش اصلی ارتباط با طوطی نزیک شدن به طوطی و در کنار آنها قرار گرفتن است. برای کسب اعتماد طوطی ها باید با محبت با آنها رفتار نمود. بدین منظور زمانی که پرنده قصد نزدیک شدن به شما را دارد با انواع تیکه های میوه و غیره به آن پاداش دهید. پس از گذشت این مرحله زمانی که طوطی به شما اعتماد کرد آن را در دستان خود گرفته و نوازش کنید. دقت کنید که برخی از طوطی سانان حتی با اعتماد به طرف مقابل دوست ندارند کسی آنها را به دست بگیرد. به همین علت اگر پرنده علاقه ای به آمدن روی دست شما نداشته باشد اسراری نداشته باشید ؛ والی پرنده شروع به گاز گرفتن شما خواهد کرد.

دلایل گاز گرفتن طوطی

« دلایل گاز گرفتن طوطی »

عصبانیت

طوطی ها نیز مانند انسان ها عصبانی میشوند. این پرنده ها بیشترین پرخاشگری را در زمان جفتگیری از خود نشان میدهند ؛ بنابرین ممکن است که در زمان جفتگیری مورد گاز گرفتن طوطی ها قرار بگیرید.

همانند ترس موارد بسیار زیادی باعث ایجاد عصبانیت در طوطی ها میشود. این پرنده ها دل نازک بوده و اگر به آنها محبت نشود افسرده میشوند و به مرور زمان پرخاشگری میکنند. برای نمونه ممکن است حتی این پرنده ها به دلیل برداشتن اسباب بازی مورد علاقه اش با صاحب خود قهر کند. گرفتن این نوع اشیاء از پرنده باعث قهر کردن آن میشود. سایر رفتارهایی که باعث قهر کردن طوطی ها میشود عبارتند از : کوتاه کردن پر و ناخن ، بی توجهی ، حسادت و... .

روش های از بین بردن گاز گرفتن طوطی ها

برای جلوگیری از گاز گرفتن طوطی ها باید با پرنده خود در تعامل بوده و به قدر کافی بدان مسلط باشید. بدین منظور باید درک درستی از زبان بدن پرنده داشته و به آن پاسخگو باشید. رفتارهای هیجانی در پرنده ها ممکن است پرنده شما را گاز بگیرد. بعنوان نمونه پرنده ممکن است بدلیل بازیگوشی و برای حفظ تعادل خود شما را گاز بگیرد. در این حالت اگر شما با ناله برای طوطی عکس العمل نشان دهید مجدداً برای این کار ترغیب خواهد شد ؛ چرا که پرنده این کار شما را نوعی واکنش جذاب تلقی خواهد کرد!!! در این حالت باید شما باید دست خود را تکان دهید تا پرنده تعادل خود را از دست بدهد ؛ همچنین میتوانید به آرامی یک ضربه بر نوک او بزنید.

بعضی از پرورش دهندگان نیز روش تنبیهی را پیشنهاد میکنند ؛ بدین صورت که بعد از گاز گرفتن طوطی بلافاصله آن را در یک قفس کوچک بدون اسباب بازی قرار دهید ؛ قفس میتواند تاریک و کاملاً ساکت باشد اما این حالت نباید بیش از یکربع طول بکشد. چرا که باعث افسردگی پرنده میشود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری