اهمیت کیفیت آب مرغداری برای مصرف طیور

بروز شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۲۸

آب از نمونه مهمترین ماده برای طیور می باشد. اغلب طیور بیشتر از خوراک آب مصرف میکنند ؛ چرا که آب در تمامی فرایند فیزیولوژیکی دخیل بوده و نقش اساسی در رشد طیور ایفا میکند. علاوه بر این آب باعث انتقال مواد مغذی به دستگاه گوارش شده و تاثیر مستقیمی در هضم آن ایفا میکند. علاوه بر این آب نقش پر رنگی را در تنظیم دمای بدن طیور ایفا میکند. به دلیل اهمیت بسیار زیاد مصرف آب در تغذیه طیور و تاثیر آن به وزن آنها متاسفانه بسیاری از مرغداران توجه کافی بدان مبذول نمیدارند. در این مطلب از سایت مطالب کامل در مورد آب مصرفی استاندارد طیور برایتان جمع آوری کرده ایم که امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

کیفیت آب مصرفی طیور

« کیفیت آب مصرفی طیور »

دلایل ایجاد فلجی در پای غاز

آب استاندارد طیور باید تا جای ممکن تمیز باشد. وجود آب تمیز و با کیفیت برای هضم غذا و سلامتی روده ها بسیار مهم بوده و طیور بدین صورت میتوانند مواد مغذی را جذب کنند. به همین علت مدیریت کیفیت آب برای سالم ماندن طیور و افزایش بازدهی بسیار مهم است. بررسی های به هم پیوسته آبخوری ها و آب داخل آنها کاری بسیار مهم بوده و آب مصرفی طیور باید هر سه ماه یکبار مورد آزمایش و بازبینی قرار گیرد. بدینصورت که مقدار کلر ، میزان PH و شاخص ORP آب باید بصورت منظم مورد بررسی قرار گیرد. در صورت دانستن کیفیت آب مصرفی طیور میتوان اقدامات مورد نیاز را برای رفع مشکل انجام داد.

سود کردن در حیطه پرورش طیور هنگامی عملی خواهد بود که همه پارامترهای پرورشی بصورت صحیح انجام شود. سیستم تامین آب یکی از مهمترین پارامترها برای سلامتی و رشد صحیح طیور در مرغداری است. بدین منظور بسیار مهم است که آب مصرفی تا زمان رسیدن به طیور همچنان از لحاظ بهداشتی سالم باشد. به همین دلیل خطوط انتقال آب باید بصورت ویژه مورد توجه قرار گیرد. مهمترین اقدامات تضمین بهداشت آب در خطوط انتقال عبارتند از :

  • خطوط انتقال باید از جنس استیل ضد زنگ باشد.
  • ارتفاع آبخوری باید با توجه به سن و جثه پرنده تعیین شود.
  • هیچ گونه نشتی نباید در خطوط آبخوری وجود داشته باشد. نشتی ها علاوه بر ایجاد آلودگی در آب سبب ایجاد رطوبت در بستر نیز میشوند.
  • اگر آب منطقه دارای ناخالصی باشد پیشنهاد میشود که از فیلترهای تصفیه آب برای جلوگیری از ایجاد رسول در خطوط انتقال استفاده شود.
  • کیفیت آب عموماً بسته به شرایط حتی در فصول مختلف و یا مناطق مختلف تغییر میکند. در برخی از اماکن آب خارج شده از چاه دارای مقدار بسیار زیادی از مواد معدنی است که باعث افزایش میزان PH آب میگردد. به همین علت PH آب مرغداری باید به صورت مرتب در هر دوره سنجیده شود و در صورت لازم باید PHآن تنظیم شود.
آب استاندارد طیور

« آب استاندارد طیور »

استفاده از انواع سیستم آبخوری اتوماتیک در مرغداری

اتوماسیون سیستم تغذیه در مرغداری ها کلید کاهش هزینه های نیروی کار در سالن هاست. امروزه در مرغداری های پیشرفته استفاده از انواع سیستم های آبخوری خودکار مانند آبخوری نیپل ، سرپستانکی ، زنگوله ای و... بسیار رواج پیدا کرده و این سیستم ها علاوه بر تامین آب شرب طیور باعث میگردند تا آب ندرتاً دچار آلودگی شود. به همین علت طیور کمتر دچار بیماری شده و در نتیجه آن میزان تلفات احتمالی به حداقل کاهش پیدا کند.

کانال تلگرام وبسایت
پیج اینستاگرام وبسایت