کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش روش کوتاه کردن نوک منقار طوطی سانان

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۱

کوتاه کردن نوک و منقار پرندگانی مانند عروس هلندی ، طوطی برزیلی ، کاکادو ، کاسکو ، انواع طوطی ها و... امری بسیار حساس بوده و بدون داشتن سابقه کاری دشوار است. لازم به ذکر است که هر قسمتی از بدن پرندگان که با کلسیم رشد کند را میتوان کوتاه کرد ؛ منقار و ناخن پرندگان نیز شامل این موضوع میشوند. داخل نوک و منقار پرندگان رگ های عصبی زیادی وجود دارد که درصورتیکه فرد از تخصص برخوردار نبوده و به این عمل اقدام کند ممکن است موجبات از بین رفتن پرنده را فراهم کند. به همین دلیل است که ما این مطلب را گردآوری کردیم تا شما بتوانید بعد از مطالعه آن با دانسته های قبلی اقدام به کوتاه کردن نوک پرنده مورد نظر نمایید.

کوتاه کردن نوک طوطی

« کوتاه کردن نوک طوطی »

کوتاه کردن ناخن پرنده به اندازه کوتاه کردن منقارشان به دانش و تخصص محتاج نیست ؛ البته توضیح در مورد نحوه کوتاه کردن ناخن پرنده بدلیل طولانی بودن در این مطلب ذکر نمیشود و ما تنها به کوتاه کردن منقار پرندگان بسنده میکنیم. معمولاً پرندگانی که در جنگل ها زیست میکنند به کوتاه کردن منقار نیازی پیدا نمیکنند ؛ اما پرندگانی که در قفس ها زندگی میکنند بدلیل محدودیت های فراوان مانند عدم ایجاد استحکاک با شاخ و برگ درختان و جویدن آنها دچار مشکلاتی در منقار خود و در نهایت رشد کج آن میشود که بهتر است برای رفع مشکل عملیات خاصی انجام شود.

به ندرت اتفاق می افتد که پرورش دهندگان خانگی طوطی ها بگویند که منقار پرنده خود را کوتاه کرده اند ؛ چرا که این کار در چشم افراد بی تجربه عملی وقیح قلمداد شده و کاری دور از انسانیت به شمار میرود. اما اگر این کار انجام نشود چه بسا که عمر طوطی کوتاه تر شود و درد و رنج بیشتری را متحمل شود. برای درک بهتر مطلب فرض کنید که فک بالای شما جلوتر از فک پایینتان باشد. حال به این موضوع فکر کنید که منقار بالای پرنده جوتر از منقار پایین باشد. مانند آن موضوع زندگی برای این پرنده نیز سخت و مشقت بار خواهد بود ، اگر این بلندی منقار بیشتر از حد استاندارد باشد.

قطعاً شما نیز برای جلوگیری از مشکلات آتی میخواهید نوک منقار پرنده خود را کوتاه کنید باید به اصولی که در زیر اشاره میکنیم توجه کنید تا بتوانید منقار پرنده خود را به بهترین شکل کوتاه کنید.

روش کوتاه کردن نوک طوطی

« روش کوتاه کردن نوک طوطی »

سه روش اصولی جلوگیری از بلند شدن منقار

اهمیت دادن به وضعیت غذایی

چند هفته قبل از علیات نوک چینی به پرندگان خود خوراک های با ارزش غذایی بالا بدهید. چرا که با اینکار علاوه بر تزریق کلسیم برای پرنده آن را از لحاظ روحی و روانی نیز تقویت میکنید. غذاهایی مانند سبزیجات و یا پلت بهترین نوع تغذیه برای پرندگان هستند که باید در هنگام رید این نوع محصولات توجه لازم را به خرج دهید.

 

تهیه اسباب بازی های جویدنی

تمامی پرندگان به جویدن و سرگرم بودن با منقارشان علاقه مند هستند. جویدن مانند سوهان عمل کرده و منقار این پرندگان را صیقل میدهد. مکعب های چوبی و یا بلوک های معدنی بهترین نوع اسباب بازی برای پرندگان هستند. در نظر داشته باشید که هرگز به طوطی خود اسباب بازی های غیر استاندارد ندهید ؛ چرا که پرنده با شکستن و خرد کردن آن ممکن آن را بخورد و دچار خفگی شود.

 

مکانی برای نشستن آنها طراحی کنید

نشیمن گاه چوبی که پرنده بتواند روی آن نشسته و منقارش را صیغل دهد یکی دیگر از روشهای جلوگیری از بلندشدن منقار است.

در صورتی که این موارد را رعایت کردید اما منقار پرنده رشد زیادی داشت بهتر است آن را به نزد یک دامپزشک ببرید. در غیر اینصورت میتوانید با یک قیچی تیز بصورت مورب و آرام اقدام به کوتاه کردن منقار پرنده کنید. توصیه میکنیم که در هر حرکت بخش کمی ار منقار را کوتاه کنید چرا که این کار باعث میشود تا پرنده کمتر بترسد. در صورت گاز گرفتن پرنده بهتر است که چشمش را به وسیله پارچه ای بپوشانید تا پرنده صحنه را نبیند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری