کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش کندلینگ،نطفه سنجی یا نور بینی تخم نطفه دار

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

در نطفه سنجی و نور بینی تخم ها به منظور دریافت اطمینان از نطفه دار بودن تخم ها، روش های مختلفی وجود دارد که برخ از آنها نیاز به تکنولوژی های گران قیمت دارد و برخی نیز بسیار ساده و به سادگی قرار دادن تخم زیر نور آفتاب جهت مشاهده نطفه درون تخم می باشد که در این روش نیز تخم ها و نطفه های درون تخم ضربه شدیدی از آفتاب خواهند دید زیرا نور بسیار زیاد برای تخم ها مضر می باشد، حتی در برخی مواقع  موجب مرگ نطفه ها خواهد شد. ولی ساده ترین و به صرفه ترین روش دیگری نیز که وجود دارد استفاده از چراغ قوه های نطفه سنج است که به رایگان همراه دستگاه های جوجه کشی برای شما عزیزان فرستاده شده است.

چکیده مقاله

نوربینی توسط چراغ قوه های نطفه سنج که در زبان انگلیسی candling (نوربینی) نامیده می شود یک روش ساده و کاربردی جهت تشخیص تخم های نطفه دار از تخمهای بدون نطفه می باشد و به واسطه این روش میتوان تخمهای بدون نطفه را از درون دستگاه بیرون آورد و به جای آن از تخم های نطفه دار جدید استفاده نمود و بدین ترتیب می توان درصد هچ را به صورت قابل توجهی بالا برد.

نوربینی یا کندلینگ تخم نطفه دار چیست؟

روش کندلینگ فقط محدود به استفاده از چراغ نطفه سنج نمی شود بلکه در ماشین های جوجه کشی صنعتی و بزرگ که تعداد تخم ها بسیار زیاد می باشد در یک زمان کوتاه نمی توان تعداد زیادی تخم را به وسیله چراغ قوه نطفه سنجی نمود از غلتک هایی استفاده می کنند که تخم ها حین عبور از این غلتک ها از نور شدیدی نیز عبور می کنند که متخصصان جوجه کش با مشاهده تخمهای بدون نطفه آنها را جدا نموده و تخم های نطفه دار جدیدی را جایگزین میکنند.

با توجه به اینکه فرایند نوربینی ممکن است بسیار طولانی شود بنابراین پیشنهاد متخصصان صنعت جوجه کشی کوتاه کردن دوره نوربینی به زیر 10 دقیقه می باشد زیرا تخم ها ضمن بیرون آمدن از دستگاه به شدت دمای خود را از دست میدهند و در صورتی که تخم مدت طولانی بیرون از دستگاه بماند احتمال مرگ نطفه ها وجود خواهد داشت. بنابراین در برخی از کشورهای پیشرفته دستگاه از نمایان سازهای الکترونیکی استفاده می کنند که زمان نطفه سنجی را کاهش داده و میزان نور تابیده شده بر روی تخم را نیز کاهش خواهد داد.

کندلینگ - نوربینی یا نطفه سنجی تخم

« کندلینگ - نوربینی یا نطفه سنجی تخم »

فرایند نوربینی تخم چگونه صورت می گیرد؟

برای انجام این کار به راحتی می توانید از چراغ های نطفه سنج قرار داده شده در بسته بندی استفاده کنید، شما هم میتوانید حین قرار دادن تخم ها درون دستگاه عملیات نوربینی را انجام دهید و هم پس از گذشت چند روز از فرایند جوجه کشی این کار را انجام پذیر خواهد بود.

برای انجام این کار ابتدا باید تخم های نطفه دار را کاملا با دستمالی تمیز و خشک پاکسازی کنید و چراغ نطفه سنج را در قسمت پهن تخم قرار داده و آن را روشن نمایید تا آسیب کمتری به نطفه برسید زیرا نطفه در قسمت تیز تخم قرار گرفته است. ، بهتر است مکان مورد نظر نور تاریکی داشته باشد تا محتویات درون تخم به خوبی دیده شود. شما حین انجام عملیات نطفه سنجی قادر به مشاهده اجزای زیر خواهید بود:

۱- کیسه هوایی موجود در تخم

۲- وجود ترک یا سوراخ بر روی پوسته تخم

۳- زرده تخم

۴- رگ های خونی نطفه

۵- جنین درون تخم (در صورتی که تخم مدت زیادی درون دستگاه باشد)

 

علت اینکه بیان شد شما باید روز اول و قبل از قرار دادن تخم ها درون دستگاه  باید آنها را مورد نطفه سنجی قرار دهید این بود که برخی از تخم ها شکسته هستند و یا دچار ترک کوچک هستند که به تدریج موجب نفوذ میکروب ها به درون تخم خواهد شد و موجب گندیده تخم درون دستگاه می شود که آلودگی را به تخم های دیگر نیز منتقل خواهد ساخت،بنابراین بهتر است تخم های ترک خورده را درون دستگاه قرار ندهید.

پس از اینکه تخم ها را درون دستگاه جوجه کشی قرار دادید، باید شش روز صبر کنید تا نطفه درون تخم در لایه های تخم رگ افشانی نماید، یعنی اگر در روز ششم تخم ها را مورد نوربینی قرار دهید رگ های خونی نطفه را درون تخم خواهید دید که به تدریج با گذشت زمان این رگ ها رشد نموده و تبدیل به جنین خواهند شد که نشان از موفقیت آمیز بودن عملیات جوجه کشی دارند.

در این مرحله شما باید تخم ها را به دقت مورد نوربینی قرار دهید تا تخم های خراب و بدون نطفه را تشخیص داده و از دستگاه خارج سازید و تخم های نطفه دار جدید را جایگزین آنها کنید یا اینکه می توانید جای آنها را خالی بگذارید تا تمامی تخم ها همراه با یکدیگر از تخم بیرون بیایند.

متخصصان جوجه کشی معمولا در دو مرحله تخم ها را مورد نطفه سنجی قرار می دهند، دوره اول که پس از گذشت هفت روز از دوره جوجه کشی می باشد و دوره دوم نیز پیش از انتقال به سبد هچر می باشد، در دوره اول که تخم های بدون نطفه شناسایی می شوند و در دوره دوم نیز تخم های دارای جنین مرده و یا گندیده منهدم خواهند شد زیرا انتقال آنها به سبد هچر کاملا بی فایده خواهد بود. تخم هایی که دارای جنین مرده باشند معمولا یا رشد کمتری خواهند داشت و رگ های خونی مانند روز های اول خواهد بود و یا اینکه دارای حلقه خونی سیاه رنگی خواهند بود که نشان از مرگ جوجه های درون تخم دارد .

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری