کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

حقایق شگفت انگیز در مورد کلاغ

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۷٫۲۳
جالب است بدانید کلاغ ها شامل 120 گونه ی متفاوت در سرتاسر جهان و مخصوصا در قطب جنوب پراکنده شده اند، همچنین یکی از نزدیک ترین خویشاوندان کلاغ ها، پرندگان زیبایی چون مرغ های بهشتی ست که شاید کمی عجیب به نظر برسد اما واقعیت دارد.
متاسفانه بسیاری از انسان‌ها از شنیدن صدای کلاغ بیزارند، عده‌ای از آن ها قارقار این پرنده ی سیاه را نشانه ی شوم و بدشانسی می‌پندارند و برخی هم از چهره‌ی کلاغ به خاطر منقار کشیده اش، بدن درشت و تیره اش واهمه دارند. همچنین در ادبیات، داستان ها و افسانه ها، به اندازه ی کافی از بدی و پلیدی های کلاغ گفته شده است. اما بهتر است این بار پای صحبت علمی بنشینیم تا بیشتر از خصوصیات این پرنده ی شگفت انگیز و حقایق زندگی او پرده برداریم.
چکیده مقاله
در حقیقت کلاغ پرنده ایست بسیار باهوش و زیرک از راسته ی گنجشک سانان یا خانواده ی کلاغ سانان که دارای قدی متوسط همراه با پاهایی بلند و منقاری قدرتمند است و به خاطر اینکه جزوه پرندگان همه چیز خوار به حساب می آید، دغدغه ای برای پیدا کردن غذا ندارد و می تواند به راحتی با منقار قدرتمند خود همه چیز را در عرض چند ثانیه له نماید.
مغز و حافظه ای که در کلاغ موجود است او را به باهوش ترین پرنده ی دنیا تبدیل نموده است، جالب است بدانید این پرنده ها با هوشی که دارند به سرعت می توانند چهره ی فرد یا موجودی را که برای اولین بار او را دیده و موجب ایجاد امنیت یا خطر برای او شده است را تا ماه ها یا سال ها در حافظه ی خود به خاطر بسپارند و در هنگام دیدن او، از خود واکنش نشان دهند. به‌طور کلی این پرنده‌ها حافظه ی دقیقی در مورد چهره انسان‌ها دارند.
به یاد داشته باشید که کلاغ‌ها قادر به تشخیص تفاوت یک صورت مهربان یا چهره ی خطرناک هستند، همچنین در صورت بروز خطر سریع به همنوع‌های خود هشدار می دهند. یعنی این پرندگان وقتی در مخمصه گرفتار می‌شوند و دچار مشکل می گردند به مراتب دوستان خود را هم از وجود خطر آگاه می سازند.
کلاغ
« کلاغ »
توجه داشته باشید که آناتومی مغز این پرنده تا حدودی شبیه به مغز انسان‌ها می باشد. همچنین زبانی که کلاغ از آن برخوردار است بسیار پیچیده و دشوار است و البته هر صدای قار قاری که می شنوید، نشانه ی یک معنی متفاوت است. طبق مطالعات انجام شده برخی از اصوات آنها نشانه ی هشدار، برخی برای تقلید صدای جانداران دیگر و بعضی هم برای خبر دادن یک اتفاق خاص می باشد.
در حقیقت وقتی که یک کلاغ می‌میرد، هم نوعان او رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهند، به عنوان مثال، آن‌ها دور لاشه ی مرده جمع می‌شوند و با صداهایی بلند و عجیب شروع به جیغ کشیدن می نمایند. یا به عبارتی آن ها برای دوست مرده ی خود مراسم سوگواری ترتیب می دهند، اما بازهم دانشمندان در عجبند و به این موضوع دست نیافته اند که این موجودات شگفت انگیز در آن لحظات دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟
قابل ذکر است قدمت حضور کلاغ‌ها روی کره زمین به 17 میلیون سال پیش بر می گردد. کلاغ‌ها برخلاف تصور عام بسیاری از ما آدم ها، به‌هیچ عنوان نمی توانند تا صد سال عمر نمایند، همچنین فراموش نکنید که مسن‌ترین کلاغی که تا به امروز توانسته زنده بماند و در تاریخ مرگ آن به ثبت رسیده، فقط ۵۹ سال عمر کرده است. بعضی کلاغ‌ها ممکن است تا ۲۰ سال عمر کنند و پیرترین کلاغ آمریکایی در طبیعت تقریباً ۳۰ سال سن داشته ‌است.
همانطور که گفتیم، کلاغ یا زاغ سیاه دارای گونه های متفاوتی چون؛ کلاغ ابلق، زاغ درختی، کلاغ آمریکایی، زاغ کوهی، کلاغ هندی، زاغ فندق شکن، کلاغ سیاه و بسیاری دیگر که از شمارش خارجند. این پرنده‌ ها بسیار اجتماعی اند و در گله‌های بزرگ دیده می‌شوند. کلاغ ها خیلی خوب خود را با زندگی در کنار انسان‌ها تطبیق داده اند و در برخی شهرها مثل اروپا و آسیا گسترش زیادی پیدا کرده اند.
به یاد داشته باشید که کوچک ‌ترین کلاغی که در دنیا وجود دارد، زاغ کبود یا کوتوله مکزیکی ست که نام علمی آن Aphelocoma nana می باشد . این کلاغ کوچک وزنی حدود 40 گرم و قدی برابر با 21.5 سانتیمتر دارد.
بزرگ‌ترین کلاغ‌های دنیا شامل؛ غراب یا کلاغ سیاه معمولی (Corvuscorax)، کلاغ نوک‌ کلفت یا به عبارتی (Crvuscrassirostris) می باشد که دارای وزنی برابر با 1500 گرم و قدی به اندازه ی 65 سانتیمتر دارد.
در واقع کلاغ ها موجودات خارق العاده ای هستند که وجود آن ها باعث حذف بسیاری از مواد مضر در طبیعت شده است و زمانیکه یک کلاغ محیطی را ترک می کند، آشکارا باعث نابودی آن محیط می گردد. اما جالب است بدانید که در بین این کلاغ ها، انواع خطرناکی هم وجود دارد که به خاطر همه چیز خوار بودن یا به عبارتی لاشه خواری، می توانند ناقل بسیاری از میکروب ها و ویروس ها در بین جمعیت انسانی و یا سایر موجودات زنده مخصوصا پرندگان باشند . آنها می توانند با پروازهای متدواولی که در بالای درختان یا مناطق مسکونی می کنند ناقل بسیاری از بیماری های خطرناک باشند مخصوصا که اکثر آن ها می توانند ویروس خطرناکی چون نیل غربی را به راحتی به انسان ها انتقال داده و موجب اختلالات عصبی در مغز او گردند، توجه داشته باشید که اين بيماری ويروسی از خانواده آربوويروس ها بوده كه در اثر نيش پشه كولكس در انسان سبب آنسفاليت يا تورم مغز و مننژيت يا تورم غشاء هاي مغز و نخاع مي شود. نواحي شيوع اين بيماري از مصر، آسيا ، اسرائيل جنوب آفريقا و نواحي از اروپا و استراليا گزارش شده است.
کلاغ در طبیعت
« کلاغ در طبیعت »
جالب است بدانید میزان سمی که در گوشت کلاغ موجود است به مراتب کمتر از سمی ست که در گوشت خوک پنهان شده است. این پرندگان خارق العاده علاوه بر توانایی های متفاوتی که در محیط های اجتماعی از خود نشان می دهند، استعداد بالایی در ساخت و استفاده از ابزار آلات دارند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که کلاغ ها در این مورد نه تنها از پستاندارانی نظیر شامپانزه ها چیزی کم ندارند، بلکه در مواردی رفتار پیچیده تری هم از خود به نمایش می گذارند.
کلاغ ها با جدا کردن شاخه اصلی درخت و همچنین جدا کردن انشعابات آن، می توانند به راحتی به انتهای شاخه شکل دهند و ابزاری درست کنند که به وسیله ی آن در بتوانند بسیاری از کرم ها و حشرات را به دام خود بیندازند.
همچنین گونه های خاصی از کلاغ‌های بومی جزیره کالودنیا در اقیانوس آرام، برای دستیابی به غذایی که با منقار خود به آن نمی‌رسند، از ابزار خاص استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، آنها برای بیرون کشیدن شفیره ی حشرات از داخل حفره‌ها یا زیر پوست درختان، از ترکه‌های نازک، به شیوه ی مطلوب استفاده می کنند تا به راحتی آنها را شکار کنند . به این صورت که، آن ها این ترکه ها را در زیر پای خود قرار می‌دهند و با منقارشان انتهای آن را به شکل قلاب در می‌آورند و وارد سوراخ می کنند و تمام حشرات موجود در شاخه ها را خارج می نمایند.
این پرندگان باهوش از قدرت برنامه‌ریزی ویژه ای برخوردارند و می توانند به راحتی موجودات مختلف را فریب دهند. بسیاری از کلاغ ها عادت دارند غذا و آذوقه را برای مصرف در آینده، به خصوص در فصل سرما ذخیره کنند. اما گونه ای از زاغ ها باهوش و حافظه ی قوی تری که دارد، جلوتر از کلاغ ها عمل می نمایند. جالب است بدانید آن ها اگر متوجه بشوند که تحت نظر هستند، برای فریب دادن و گیج کردن پرنده های دیگر منقار خود را در زمین فرو می برند و وانمود می کنند که غذا را در آن نقطه پنهان کرده اند در حالی که این یک تر دستی زیرکانه از جانب آنهاست چون بدون آنکه غذا را در آن نقطه قرار داده باشند، آن را به حالت زیرکانه در نقطه ای دیگر مخفی می نمایند.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری