در مورد کشتارگاه بلدرچین بیشتر بدانید

کشتارگاه های پرندگانی مانند مرغ و بلدرچین مکانیزم عملکرد مشابهی دارند اما معمولا فضای مورد نیاز برای راه اندازی کشتارگاه بلدرچین و همچنین دستگاه های مورد استفاده در آن به مراتب اندازه کوچکتری نسبت به دستگاه های کشتارگاه های مرغ دارند. همچنین به دلیل این که کشتارگاه پرنده ای مانند بلدرچین نیازمند صرف هزینه و سرمایه پایین تری است ، آن را می توان به صورت نیمه صنعتی در کنار مزرعه پرورش بلدرچین تاسیس کرد.
پرورش دهندگان بلدرچین که مزرعه بزرگ بلدرچین دارند می توانند با احداث کشتارگاه نیمه صنعتی بلدرچین در صرف هزینه برای کشتار پرنده های تولیدی خود صرفه جویی کرده و سودآوری واحد پرورش طیور خود را افزایش دهند. این مساله مخصوصا می تواند در استان های مستعد مناسب تر باشد.
در کشتارگاه های بلدرچین پرنده هایی را که می خواهند کشتار کنند را در ابتدا آویزان کرده و پس از دادن شوک الکتریکی به آن ها ، توسط انسان به صورت کاملا شرعی ذبح می کنند. پس از طی مسافتی کوتاه که معمولا چند ثانیه طول می کشد ، پرنده های نیمه جان را به داخل آب گرم می اندازند تا آماده پرکنی شوند. اگر در این مرحله بر روی برخی لاشه ها پر باقی بماند آن ها را جدا کرده و سپس به صورت دستی آن ها را جدا می کنند.
کشتارگاه بلدرچین
با عبور لاشه های پرکنده شده از آب یخ ، این لاشه ها سرد شده و آماده خارج کردن دل و روده و سایر محتویات هستند. خارج کردن دل و روده و سایر محتویات را از درون از دورن لاشه به دو صورت اتوماتیک (با استفاده از ماشین آلات) و به صورت دستی (با استفاده از نیروی انسانی و کارگران) انجام می گیرد. پس از خارج کردن محتویات درون لاشه آن ها را به درون چیلر می اندازند.
با توجه به اهمیت رعایت نکات بهداشتی در تولید محصولات غذایی ، کلیه تجهیزاتی که در کشتارگاه های بلدرچین به کار می روند باید استاندارد و بهداشتی باشند. جنس این محصولات معمولا از استیل خالص یا گالوانیزه قابل شستشو می باشد.

منظور از کشتارگاه نیمه صنعتی و صنعتی بلدرچین چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد ، کشتارگاه های بلدرچین را می توان به دو صورت صنعتی و نیمه صنعتی طراحی کرد. کشتارگاه های نیمه صنعتی کشتارگاه هایی هستند که ظرفیت تولید گوشت بلدرچین در آن ها در هر دوره کشتار کمتر از 2 تن است. این کشتارگاه ها را می توان با هزینه بسیار کم در مجاورت مزرعه های پرورش بلدرچین تاسیس کرد.
اما کشتارگاه های صنعتی بلدرچین دارای ظرفیت کشتار بیش از 200 تن بلدرچین در سال هستند. هزینه و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی این کشتارگاه ها به مراتب بیشتر از کشتارگاه های نیمه صنعتی بلدرچین است.

چگونه کشتارگاه دستی و نیمه صنعتی بلدرچین را راه اندازی کنیم؟

برای راه اندازی کشتارگاه نیمه صنعتی بلدرچین باید ابتدا مجوزهای لازم را از اداره دامپزشکی اداره دامپزشکی استان مربوطه اخذ کرده و سپس فضای مورد نیاز برای کشتارگاه را فراهم کنید.
پس از طی این مراحل باید خرید و تهیه تجهیزات مورد نیاز برای تاسیس کشتارگاه را در اولیت قرار دهید. تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کشتارگاه های نیمه صنعتی شامل مواردی همچون قیف کشتار ، دیگ و مشعل برای تولید آب با دمای بالا ، سطل جمع آوری خون ، دستگاه های پرکن بلدرچین و سایر تجهیزات هستند.
دستگاه های پرکن بلدرچین را می توانید با ظرفیت های مختلف از کارخانه گروه صنعتی اسکندری تهیه کنید.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری