کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با خواص و خصوصیات کره حیوانی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۶٫۲۳

همه ما تاکنون انواع متفاوتی از کره ها را مصرف کرده ایم که برخی از آنها از نوع گیاهی بوده و برخی دیگر نیز از نوع حیوانی بوده اند. در حالت کل کره ها هر کدام مزایا و خصوصیات خاص خود را دارند و بخش زیادی از کره های حیوانی را چربی شکل میدهد. در ساختار کره حیوانی حدود ۸۲ درصد چربی و ۱۶ درصد آب و ۲ درصد املاح معدنی وجود داشته و این ماده به اندازه بسیار زیادی سرشار از انرژی می باشد. کره حیوانی دیر هزم بوده و میتواند تا مدت ها مصرف کننده را سیر نگهدارد ؛ به همین علت اغلب ورزشکاران برای تامین انرژی خود از کره حیوانی استفاده میکنند. حتی می توان به این مورد اشاره کرد که مصرف این روغن برای کسانی عمل سخت جراحی را پشت سر گذاشته اند و مادرانی که به تازگی زایمان داشته اند برای به دست آوردن دوباره قوای جسمانی و جبران نیروی بدنی تحلیل شده خود می توانند از این ماده پر خاصیت استفاده نمایند.

خواص و خصوصیات کره حیوانی

« خواص و خصوصیات کره حیوانی »

ارزش غذایی کره حیوانی چقدر است؟

کره های حیوانی از ماست گاو ، گوسفند ، گاومیش به دست آمده و همان امولسیون چربی در آب است که دارای مقدار زیاد چربی می باشد. این ماده علاوه بر داشتن چربی دارای مقدار بسیاربالای ویتامین A نیز بوده که برای سلامتی بدن بسیار سودمند می باشد. همانطور که در بالا نیز به این موضوع اشاره شد بخش اعظمی از کره های حیوانی زا چربی شکل میدهد و این چربی ها با روغن های فراوری شده متفاوت بوده به دلیل طبیعی بودن آن برای سلامتی بدن بسیار مفید می باشد. البته باید به این موضوع دقت کنید که با توجه به این که چربی ها سرشار از انرژی هستند مصرف کننده باید بلافاصله از مصرف کره باید به فعالیت بدنی روزانه بپردازد و عدم تحرک فرد ممکن است حتی به بسته شدن عروق خونی او منجر شود.

عموماً کره های حیوانی در دو رنگ سفید و زردرنگ وجود دارند. کره های حیوانی سفید معمولاً از ماست گوسفند و گاومیش بدست می آیند و کره حیوانی زردرنگ نیز از ماست گاو تهیه میشود.

ارزش غذایی کره حیوانی چقدر است؟

۱- کره حیوانی سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم می باشد. این مواد معدنی برای جلوگیری از ایجاد پوکی استخوان در دوران پیری بسیار مفید بوده کمبود آن ممکن است باعث ایجاد اشکالات در بدن فرد شود.

۲- چربی موجود در کره حیوانی برای افزایش وزن بدن بسیار مناسب است. به همین علت کسانی که به دنبال افزایش وزن بدن خود هستند میتوانند از این نوع کره استفاده کنند.

۳- مصرف کره حیوانی تاثیر بسیار زیادی در افزایش قدرت بینایی و تقویت سیستم عصبی دارد.

۴- افرادی که فعالیت بدنی بالای روزانه دارند نیز میتوانند روزانه به مقدار کافی از این ماده استفاده کنند و تایر آن را در طی انجام ورزش ها و فعالیت های بدنی مشاهده نمایند.

خواص روغن حیوانی

« خواص روغن حیوانی »

۵- سلول های پوستی برای حفاظت از خود در مقابل آفتاب دائما از خود چربی ترشح میکنند. در صورتیکه میزان چربی پوست کم باشد در نتیجه آن پوست دچار خشکی شده و در چروکی پوست تاثیر مستقیم خواهد داشت. برای رفع کمبود چربی میتوان از کره حیوانی استفاده کرد.

۶- کمبود ویتامین A در بدن منجر به ایجاد بیماری هایی مانند تیروئید می باشد.

۷- امگا 3 و 6 بهترین ویتامین ها برای تقویت مغز به شمار میروند و به همین علت استفاده از کره حیوانی در برنامه روزانه شما را از مصرف مکمل های امگا دور خواهد کرد ؛ چرا که نیاز بدن به امگا با مصرف کره حیوانی مرتفع خواهد شد و سطح هوشیاری مغز بیشتر خواهد شد.

ارزش غذایی کره حیوانی در یک نگاه

مقدار در ۱۰۰ گرم

 ارزش غذایی

 ۷۱۷ کیلوکالری

 انرژی

 ۰٫۰۶ گرم

 کربوهیدرات

 ۰٫۸۵ گرم

 پروتئین

 ۸۱٫۱۱ گرم

 چربی

 ۱۵٫۸۷ گرم

 آب

 ۲۱۹٫۰۰ میلی گرم

 کلسترول

 ۲۴٫۰۰ میلی گرم

 کلسیم

 ۶۸۴٫۰۰ میلی گرم

ویتامین A

 ۱٫۵۰ میکرو گرم

 ویتامین D

مضرات مصرف کره حیوانی

همانگونه که در بالا نیز به آن اشاره شد مصرف مداوم کره توصیه نمیشود ؛ چرا که این ماده چربی بالا داشته و اگر فرد بعد از مصرف تحرک بالایی نداشته باشد دچار گرفتگی عروق خونی شده و با مشکلاتی نظیر تپش قلب مواجه میشود. بهتر است کره بصورت تازه مصرف شود و اگر نمیتوانید آن را بعد از مصرف بصورت تازه مصرف کنید باید آن را جوشانده و بصورت روغن حیوانی تبدیل کرده و آن را برای مصارف طولانی مدت در یخچال نگهداری کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری