کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

کاربرد مادر مصنوعی در پرورش طیور

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۶٫۲۶

پيشرفت های چشمگيری که در صنعت پرورش طيور اتفاق افتاده باعث می شود، هر روزه امكانات و روش های جديد تری در زمينه های مختلف پرورش پرندگان ابداع شود یکی از این تکنولوژی ها تولید دستگاهی به نام تابنده یا مادر مصنوعی است.

این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که علاوه بر کاهش مصرف سوخت ، با جذب امواج مادون قرمز می و  برقراری تماس با بدن جوجه ها موجب گرم شدن آنها شود. امواج مادون قرمز ساطعع شده از لامپ مادر مصنوعی می توانند از تمام لایه های پوست عبور کرده و به صورت مستقیم با گلبول های آب و خونی داخل عضلات جوجه های یکروزه در ارتباط باشند و مستقیما بر فرایند درمان تاثیر بگذارند.

چکیده مقاله

حال می خواهیم در مورده این موضوع بیشتر صحبت کنیم اینکه بفهمیم از مادر مصنوعی چه زمانی باید استفاده کنیم؟

در چه سنی مورده استفاده پرنده قرار می گیرد؟

در سالن مورد نظر چه تعداد دستگاه باید قرار بگیرند و همچنین استفاده از این دستگاه ها چه معایبی دارند؟

برای یافتن جواب های مورد نظر ابتدا به کاربرد این دستگاه ها در پرورش کبک و بلدرچین می پردازیم .لطفا تا انتهای مقاله همراهمان باشید.

تا جائیکه در مقالات قبلی به آن اشاره شد همه ی ما به خوبی می دانیم که بلدرچین ها پرندگان مقاومی هستند و کمتر دچار تنش می شوند ولی تهیه ی دمای مورد نیاز آن ها بحث مهمی ست بطوریکه که در صورت عدم توجه به دمای محیط, پرورشی، جوجه ها دچار استرس گرمایی یا سرمایی می شوند و در یک چشم به هم زدن تمام گله را به مرز تلف شدن می کشد. پس توصیه می شود در این زمان بهتر است از مادر مصنوعی استفاده کنید.

اما این موضوع را هم در نظر داشته باشید که جوجه ها با توجه به نژاد, عمر و غریزه ای که دارند با یکدیگر متفاوت هستند، با اینکه دمای محیط یکسان می باشد اما به نظر می رسد تعدادی از جوجه ها سالم هستند ولی تعدادی دیگر هم می توانند علائم بیماری از خود بروز  دهند,  یعنی ممکن است برای تعدادی از آن ها دما و محیط بدون بروز هیچ مشکلی تاثیر مثبتی به جا بگذارد ولی برخی دیگر دچار تنش های گرمایشی و سرمایش شوند. پس واضح است که جوجه ها از شرایط محیطی یکسانی برخوردار نیستند و پرورش دهنده باید دنبال راه چاره بهتری باشد به طوری که اگر دمای سالن را افزایش دهید آنها را دچار استرس گرمایی می کنید و متقابلا  اگر دمای محیط را کاهش دهید آن ها را با تنش سرمایشی روبرو می سازید.

کاربرد مادر مصنوعی

« کاربرد مادر مصنوعی »

بهترین راه حل چیست؟

اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که دمای محیط را متعادل نگه دارید و جوجه های سالم و قوی را از جوجه های ضعیف تر جدا نمایید سپس لامپ مصنوعی را فعال نمایید تا جوجه هایی که آستانه ی تحمل پایین تری نسبت به دما دارند از گرمای آن نهایت استفاده را ببرند.

این دستگاه ها با توجه به مزایایی که دارند، متحمل معایبی هم هستند که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

- طبیعتا تامین برق این دستگاه نیازمند هزینه خواهد بود و در برخی مناطق هزینه تمام شده برق مقرون به صرفه نمی باشد. قطع شدن برق یک خطر جدید است و باید پیش بینی های لازم انجام گردد.

- ظرفیت پایین این دستگاه ها برای تامین گرمای مورد نیاز در مناطق خیلی سرد باعث می شود استفاده بهینه ای نداشته باشند  چون گرمای کمتری تولید می کنند و باید از لامپ هایی که ولتاژ بالاتری دارند، استفاده گردد.

ولی گذشته از همه این مواردی که به آن اشاره کردم، این را هم در نظر داشته باشید که این دستگاه فقط به مدت 5 تا 7 روز اول زندگی جوجه استفاده می شود و بعد از آن باید از محیط جمع آوری گردند.

توجه داشته باشید که نوع مادر مصنوعی خیلی مهم است و هر چقدر استاندارد بالاتری داشته باشد به همان اندازه برای شما مقرون به صرفه خواهد بود. بنابراین در زمان تهیه ی مادر مصنوعی حتما به ظرفیت آن توجه فرمایید.

استفاده از این دستگاه سهولت زیادی را به همراه دارد زیرا با داشتن یک ترموستات لامپ مادر مصنوعی، حرارت آن را می توان به خوبی و به میزان دلخواه تنظیم و ثابت نمود. برای نصب این دستگاه ها بهتر است آنها را در ارتفاع 4 الی 5 سانتیمتری از سطح زمین قرار دهید. به ازای هر 200 پرنده ای هم که در بستر پرورشی وجود دارد، باید از 100 لامپ رشته ای استفاده شود.

منبع حرارت این مادر مصنوعی یک یا چند لامپ مادون قرمز است. مادر مصنوعی مادون قرمز فاقد پایه بوده و بوسیله تسمه یا زنجیر به سقف آویزان می گردد.

و نکته ی آخر اینکه دستگاه مادر مصنوعی علاوه بر تولید گرما ، کاربردهای دیگری چون :

به منظور تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرد.

برای استراحت ماهیچه ها مناسب است.

برای  درمان زخم و … نیز کاربرد دارد که در مراکز تخصصی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری