کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

کارایی دستگاه جوجه کشی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۳۰

کارایی یک دستگاه جوجه کشی تنها به کیفیت ساخت آن محصول محدود نبوده و به عوامل دیگری مانند تخم نطفه دار ، محیط نگهداری دستگاه و فرد در حال انجام پروسه جوجه کشی بستگی دارد. در این مطلب قصد داریم با شما را با نکات بسیار مهمی آشنا کنیم تا با بکارگیری آنها بتوانید کارایی محصول جوجه کشی خود را افزایش داده و جوجه کشی موفقی را تجربه کنید.

کارایی دستگاه جوجه کشی

« کارایی دستگاه جوجه کشی »

خرید تخم نطفه دار

در هنگام تهیه تخم نطفه دار دقت کافی را به خرج دهید. به هیچ وجه از سایت های اینترنتی تخم خرید نکنید. جهت بالا بردن افزایش اطمینان پیشنهاد میشود تا به مزرعه فروشنده سر بزنید و به تغذیه ، ضریب نر و ماده و محیط نگهداری گله اطمینان حاصل کنید. در صورتیکه یکی از فاکتورهای نامبرده مناسب نباشند تخم راندمان و کیفیت لازمه را نخواهد داشت و در نتیجه آن کارایی دستگاه جوجه کشی کاهش پیدا خواهد کرد.

سعی کنید تا از تخم های نطفه دار تازه تولید شده جوجه کشی کنید ؛ چرا که تخم های کهنه به سخجی به جوجه تبدیل میشوند. در صورتی که از تخم های نطفه دار گله خود استفاده میکنید بهتر است بعد از تولید آنها را بمدت ۲۴ ساعت انبار کرده و سپس آنها را داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید. توصیه میشود تا بیش از ۳ روز تخم ها را نگهداری نکنید.

در تهیه تخم نطفه دار دقت کافی را به خرج دهید. به هیچ عنوان از سایت های اینترنتی تخم نطفه دار خریداری نکنید. در هنگام خرید به صورت حضوری به مزرعه فروشنده سر بزنید و تغذیه ، ضریب نر و ماده و محیط نگهداری گله را نگاه کنید. اگر هر یک از این فاکتورها مناسب نباشند ، تخم نطفه دار کیفیت لازم را نخواهد داشت و کارایی دستگاه جوجه کشی کاهش پیدا خواهد کرد.

از تخم های نطفه دار تازه جوجه کشی کنید. این عامل بسیار مهم است زیرا تخم های کهنه به ندرت به جوجه تبدیل می شوند. اگر از تخم های نطفه دار گله خودتان استفاده می کنید ، بهتر است پس از تخم گذاری آن ها را به مدت ۲۴ ساعت در شرایط مناسب انبار کنید و سپس در داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید. بیشتر از سه روز تخم ها را در خارج از دستگاه ذخیره نکنید.

حتی المکان سعی کنید تا تخم ها را با مسواک و یا دستمال خشک تمیز کنید. تخم های نطفه دار بدلیل آلوده بودن مخرج مرغ در هنگام تولید دارای آلودگی هایی در روی پوسته خود هستند. برای تمیزکاری میتوانید پوسته آن را به کمک مسواک و یا پارچه زبر خشک پاک کنید. هیچ گاه از مواد شیمیایی برای ضدعفونی تخم های نطفه دار استفاده نکنید. شستشوی تخم ها میتواند به پوسته تخم ها نفوذ کرده و باعث عدم تنفس جنین در حال رشد شود.

خرید تخم های نطفه دار

« خرید تخم های نطفه دار »

بهتر است از تخم های نطفه دار مناسب استفاده کنید ؛ چرا که تخم های خیلی بزرگ و یا کوچک علاوه بر اینکه به جوجه تبدیل نمیشوند به مرور زمان و با فاسد شدن آنها در داخل دستگاه گازهای مضر از خود خارج میکنند که این موضوع میتواند برای تخم های سالم نیز خطر آفرین باشد.

محیط جوجه کشی

محیط جوجه کشی از دیگر عوامل مهمیست که میتواند باعث کاهش کارایی ماشین جوجه کشی شود. بدین منظور بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

دما و رطوبت را به مقدار مناسب تنظیم کنید. در نظر داشته باشید که دمای مناسب محیط جوجه کشی ۲۵ درجه سانتیگراد و رطوبت نیز ۵۵ درصد است. اختلاف بیش از حد میتواند جوجه کشی را تحت تاثیر قرار داده و راندمان و کارایی دستگاه جوجه کشی را کاهش دهد.

دستگاه را باید در محیطی استاندارد قرار دهید. نباید آن را در محیط هایی مانند پارکینگ و یا حیاط قرار دهید چرا که دود خارج شده از اتوموبیل با ورود به دستگاه میتواند به اتلاف تخم های نطفه دار شما منجر شود.

تهویه مناسب نیز در محیط باید در نظر گرفته شود چرا که تخم های نطفه دار در داخل ماشین جوجه کشی نیاز به اکسیژن تازه دارند که باید از محیط پیرامون وارد آن شود.

ماشین های جوجه کشی باید فاصله ای در حد ۵۰ سانتی متر با دیوارها داشته باشند ، در غیر اینصورت راندمان نهایی آنها کاهش پیدا خواهد کرد.

اپراتور جوجه کشی

اپراتور جوجه کشی به فرد استفاده کننده از دستگاه گفته میشود. یک اپراتور باهوش میتواند کارایی یک ماشین جوجه کشی را افزایش دهد. برای اینکه اپراتور خوبی باشید موارد زیر را در نظر بگیرید :

تجربه یکی از فاکتورهای مهمی است که هر فردی باید به آن توجه کند . بدین منظور شما میتوانید با افراد خبره مشورت کرده و اطلاعات لازم را در زمینه جوجه کشی کسب کنید.

در مورد پرنده ای که قصد جوجه کشی از آن دارید اطلاعات کاملی جمع آوری کنید. تخم های پرندگان مختلف نیازمند شرایط مختلفی هستند که شما باید از قبل با آنها آشنایی داشته باشید. دفترچه راهنمای محصولات جوجه کشی نیز منابع معتبری هستند که شما با مطالعه آنها میتوانید اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کنید.

ساختار ماشین جوجه کشی

« ساختار ماشین جوجه کشی »

ماشین جوجه کشی

در انتها ماشین جوجه کشی نیز باید از خود کارایی لازمه را نشان دهد! نکته های زیر میتوانند در کارایی ماشین های جوجه کشی موثر باشند یه همین علت باید در هنگام خرید این نوع محصولات به آنها توجه کنید :

قطعات استفاده شده در ساخت یک محصول میتوانند در کیفیت نهایی آن تاثیرگذار باشند. سعی کنید محصولی را خریداری کنید که ساختاری حرفه ای داشته و بصورت تخصصی مونتاژ شده باشد دستگاه هایی که به برد هوشمند مجهز هستند کارایی بهتری دارند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری