کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

چلچله چگونه پرنده ای است؟ آشنایی با ویژگی چلچله

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

چلچله نوعی پرنده وحشی از راسته گنجشک سانان و تیره پرستویان می باشد، این پرنده با انواع آب و هوای خنک، معتدل بسیار گرم و یا بسیار سرد سازگار بوده بنابراین در بسیاری از کشور های اروپایی، آفریقایی، آسیایی و آمریکای می توان گونه های مختلف از این پرنده را یافت نمود. از ویژگی های بازر چلچله ها می توان به دو شاخه بدون دم آنها و آویزان بدون بال آنها اشاره نمود، هم چنین دارای آواز بسیار جالب و شعف انگیزی می باشند.

چکیده مقاله

چلچله حدودا وزنی بین 40 الی 50 گرم داشته و طولش با احتساب دم به 20 سانتی متر خواهد رسید. این پرنده دارای رنگ های متنوعی در بدن خود می باشد ولی در برخی از گونه ها غالب رنگ ها را رنگ نیلی تشکیل می دهد، نر و ماده این پرنده در اویل بهار شروع به لانه سازی و جفت گیری نموده و سپس چلچله ماده حدود 3 الی 4 تخم گذارده و به منظور جوجه آوری بر روی آنها می خوابد.

چلچله ها چه خصوصیاتی دارند؟

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد، مهم ترین ویژگی چلچله ها داشتن دمی  بلند و دو شاخه و آواز خاص شان می باشد که می توان آنها را تشخیص داد. سایر نشانه های تشخیص چلچله پر های پشتی نیلی رنگ، نوک کوچک و تیز، گردن قهوه ای و بلوطی رنگ، سینه سفید، پاهای ریز و مشکی رنگ می باشد، هم چنین زیر بال های پرنده از رنگ سفیدی برخوردار بوده که هنگام پرواز کاملا مشخص است. چلچله ها از مقاومت بدنی بالایی برخوردار هستند و در هر اقلیم آب و هوایی امکان زندگی و زاد و ولد را برای خودشان فراهم می کنند.

چلچله که گونه ای از پرستو ها می باشد و فراوان ترین نوع پرستو ها نیز می باشد ، همانند سایر گونه ها پرنده ای کاملا مهاجر بوده و در تابستان به مناطق شمالی خنک و در فصل زمستان به مناطق جنوبی گرمسیر مهاجرت می کنند و حتما تاکنون شاهد کوچ دسته ای پرستو ها بوده اید.

چلچله آنها مانند هر پرنده دیگری با فرا رسیدن بهار و گرم شدن هوا و وفور تغذیه شروع به لانه سازی و جفت گیری خواهند نمود. نر و ماده به کمک یکدیگر لانه را خواهند ساخت، آنها لانه را به کمک گِل، شاخ و برگ خشک، علف های هرز، پرهای سایر پرندگان و ... خواهند ساخت، معمولا لانه های خود را مانند کندو های زنبور عسل می سازند. آنها هرگز در تنه درختان لانه نمی سازند، سوراخ دیوار ها، کنج دیوار ها و نزدیک سقف، دل صخره ها و ... مکان مورد علاقه ساخت لانه برای آنها می باشد زیرا به نوعی جوجه ها را از دشمنان محافظت خواهد نمود.

چلچله

« چلچله »

چلچله ماده در هر دوره تخم گذاری بین 3 الی 4 تخم خواهد گذاشت و سپس به مدت 12 الی 17 روز بر روی تخم ها خواهد خوابید، جوجه ها از روز پانزدهم تا هفدهم از تخم بیرون خواهند آمد و با چشمانی بسته و دهانی باز درخواست غذا خواهند نمود. چلچله نر و ماده به نوبت برای تهیه غذا لانه را ترک خواهند نمود. جوجه ها به مدت 23 روز در لانه خواهند ماند و تا زمانی که کاملا پردار نشده و قادر به پرواز نباشند لانه را ترک نخواهند کرد. معمولا پس از گذشت 2 هفته از تولد آنها کم کم پر دار خواهند شد، ولی هنوز آماده پرواز و بخصوص شکار نیستند و باید توسط پدر و مادر آموزش های لازم را ببینند.

پرستو ها جزو پرندگان مهاجر هستند بنابراین خلقت آنها طوری می باشد که چند صد کیلومتر را بدون وقفه می توانند پرواز کنند؛ پرواز آنها سریع و تیز می باشد، حتی تحقیقات محققان نشان داده است که برخی از گونه های پرستو ها قادر به خوابیدن در حین پرواز هستند. آنها مسافتی چند هزار کیلومتری را از آفریقا به سمت اروپا طی می کنند تا همگام با رسیدن فصل بهار به آنجا رسیده و شروع به لانه سازی و تخم گذاری نمایند.

تغذیه چلچله

این پرنده همانند هر پرنده وحشی و شکاری دیگری برای تغذیه خود از انواع دانه ها و میوه های وحشی در فصل بهار و تابستان استفاده می کند و به منظور تامین پروتئین مورد نیاز بدنشان از انواع جانداران و حشرات ریز مانند موریانه و مگس تغذیه می کنند. آنها در حال پرواز قادر به شکار و خوردن هستند و همین ویژگی سبب شده تا حین پرواز و مهاجرت چند صد کیلومتری خود به تغذیه نیز بپردازند.

گالری عکس
عکس چلچله 1
عکس چلچله 2
عکس چلچله 3
عکس چلچله 4
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری