کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

چرخش صحیح تخم های نطفه دار جوجه کشی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۲۷

چرخش از پارامترهای مهم جوجه کشی به شمار میرود ؛ چرا که در صورت ثابت بودن تخم ها در طول دوره باعث چسبیدن جوجه ها به قسمت داخلی پوسته خواهد شد و درصد از بین رفتن آنها بسیار بالا خواهد رفت. همچنین نزدیک بودن نطفه به پوسته سبب تبخیر بیشتر آب از نطفه میگردد. چرخیدن تخم ها در داخل ماشین جوجه کشی سبب گرم شدن یکنواخت آنها نیز میشود. در جوجه کشی طبیعی چرخش تخم ها توسط مرغ مادر انجام شده و پرنده به کمک منقار خود تخم ها را جابجا میکند.

چرخش تخم ها

« چرخش تخم ها »

در دستگاه های جوجه کشی چرخش تخم ها چندین بار در روز انجام میشود. بدین منظور در ماشین های جوجه کشی قدیمی از یک صفحه که در زیر تخم ها قرار دارد انجام میشود اما در ماشین های جوجه کشی پیشرفته از موتور برای چرخاندن تخم ها استفاده میشود و کاربر هیچ دخالتی در چرخاندن تخم ها ندارد. در کل جوجه کشی موفق بدون چرخش صحیح تخم ها امکان پذیر نیست و در قرن های گذشته نیز مصریان باستان هنگامی که از گرمای زغال برای گرم کردن تخم هاینطفه دار استفاده میکردند از روش چرخش دستی برای چرخاندن تخم ها استفاده میکردند.

روش های چرخش تخم های نطفه دار

چرخش تخم ها معمولا به دو صورت ۴۵ درجه و ۳۶۰ درجه ای انجام میگیرد در ماشین های جوجه کشی صنعتی از چرخش ۴۵ درجه و در دستگاه های جوجه کشی خانگی مانند ایزی باتور ۳ تا ۶ از روش چرخش ۳۶۰ درجه ای برای به گردش درآوردن تخم ها استفاده میشود. در زمان چرخش بدلیل حرکت بسیار بسیار آرام تخم ها نطفه هیچ گاه به پوسته نمیچسبد و از تمامی بخش های زرده نیز استفاده میکند.

تاثیر سایز تخم در چرخش

در حالت کل هر چه میزان تخم ها اندازه کوچکتری داشته باشند بایچ چرخش بیشتری داشته باشند تا زرده در داخل تخم در حال گردش باشد. برای نمونه تخم نطفه دار بلدرچین و کبک سایز کوچکی دارند و باید در طول ۲۴ ساعت ۲۴ بار چرخانده شوند. این موضوع برای تخم پرندگان متوسط مانند مغ و قرقاول متفاوت بوده و این تخم ها باید هر دو ساعت یکبار چرخش داشته باشند. بدان معنی که تخم مرغ برای جوجه شدن در هر ۲۴ ساعت باید ۱۲ بار چرخانده شود. تخم های بزرگ مانند اردک نیز باید در هر ۳ ساعت یک دور چزخانده شوند و در هر ۲۴ ساعت ۸ دور چرخانده میشوند. در نهایت تخم های خیلی بزرگ مانند غاز ، بوقلمون و ... هر ۴ ساعت یکبار چرخش دارند و در طور ۲۴ ساعت ۶ بار چرخانده میشوند.

چرخش غلطکی خم ها

« چرخش غلطکی خم ها »

ماشین های جوجه کشی ساخت گروه صنعتی اسکندری از قابلیت تنظیمات در چرخش برخوردار هستند. شما میتوانید پارامتر چرخش را به سادگی در محصولات ساخت این کارخانه تنظیم کنید. در صورتی که از دستگاه های جوجه کشی سایر شرکت ها استفاده میکنید باید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های خدمات پس از فروش آنها تماس گرفته و آموزش های کامل را در این زمینه کسب کنید.

ویدیوی آموزش چرخش تخم نطفه دار

در فیلم زیر کارشناسان فنی شرکت توضیحات کاملی را در رابطه با چرخش تخم های نطفه دار برای شما بازگو میکنند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری