کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معرفی سودآورترین و سود ده ترین پرنده ها برای پرورش

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۲۱

پرورش پرندگان اهلی و تجارت پرنده های زینتی یک فرصت بسیار عالی برای کسب درامد می باشد. این صنعت هم اکنون یکی از پرسودترین و مهمترین صنایعی است که سرمایه گذاریهایی کلانی در انجام گرفته است. در این مقاله به طور مفید و مختصر به پرنده هایی اشاره میکنیم که پرورش آنها سودآوری بسیار بالایی دارد. در نظر داشته باشید که سودآوری پرندگان اهلی و هدف از پرورش این پرندگان و بازار فروش آنها با پرنده های زینتی کاملا متفاوت است. بنابراین هر کدام از این پرندگان را به طور جداگانه بررسی نموده ایم.

میزان سودآوری پرورش پرندگان

« میزان سودآوری پرورش پرندگان »

سوآورترین پرنده های زینتی برای پرورش کدامند؟

محبوبیت پرنده های زینتی بیشتر به دلیل ظاهر بسیار زیبا و با نمک، استعداد آوازخوانی و حتی تقلید صدای انسان می باشد. گونه های مختلف طوطی سانان از جمله مهمترین پرنده های زینتی به شمار می آیند که در منزل بعنوان حیوان خانگی از آنها نگهداری میشود. شما میتوانید با خرید مولدهای سالم و تکثیر آنها به درامدهای بالایی برسید. ضمن اینکه پرورش پرنده های زینتی نیاز به حداقل سرمایه و وقت بسیار کمی دارد. اما نباید فراموش کنید که در این نوع کسب و کارهای با یک حیوان زنده سروکار دارید که نسبت به تغییرات آب و هوا، گرسنگی و تشنگی و بیماری های مختلف آسیب پذیر می باشند. بنابراین برای رسیدن به بیشترین سودهی در این صنعت می بایست در خصوص زیستگاه اصلی پرندگان و شرایط آب و هوایی سازگار، نوع تغذیه، نحوه جوجه کشی و بیماری های مختلف تحقیقات زیادی انجام داد.

در ادامه محبوب ترین و پرسودترین پرنده های زینتی را معرفی خواهیم نمود:

کاسکو

بدون شک هر علاقه مند به دنیای پرندگان دوست دارد که یک کاسکو در منزل خویش پرورش دهد. زیرا این طوطی استعدادهای بینظیری دارد. در بین پرنده های مختلف سخنگو، کاسکو با اختلاف زیاد گوی سبقت را از رقیبانش ربوده و بیشتر خودنمایی میکند. این پرنده باهوش میتواند با وضوح بالا و با زبان بسیار شیرین گفتار انسانی را تقلید کند. کاسکو میتواند تعداد کلمات زیادی را به حافظه اش بسپارد و در زمان های مختلف آن را بر سر زبان بیاورد. البته با وجود اینکه کاسکو نمیتواند مفهوم یک جمله را درک کند ولی هوش این پرنده به او اجازه میدهد تا بتواند جمله بگوید. ولی هنرنمایی کاسکوها به سخنگو بودنشان ختم نمیشود. آنها به شدت اجتماعی بوده و خیلی زود با انسان ها خوی میگیرند. این پرندگان همچنین بازیگوش بوده و میتوانند حرکات جالب و بامزه برای صاحبان خود اجرا کنند. کاسکوها به لحاظ قیمت ارزش بسیار بالایی دارند. قیمت گذاری این پرندگان بیشتر بر اساس تعداد کلماتی است که پرنده یاد گرفته است. جوجه کاسکو نیز همانند والدنیش یک پرنده با ارزش و گران قیمت می باشد. افراد زیادی با خرید تخم نطفه دار این پرندگان و جوجه کشی از آنها با دستگاه جوجه کشی حرفه ای به پرورش جوجه کاسکو می پردازند.

برای پرورش کاسکو به دو طریق میتوان عمل کرد:

  • خرید یک جفت کاسکوی سالم و بالغ و تکثیر آنها

  • خرید تخم نطفه دار کاسکو و جوجه کشی از آنها

سودآوری پرورش کاسکو

« سودآوری پرورش کاسکو »

کاکادو

این طوطی نیز از جمله پرنده های زینتی گران قیمت بوده که با پرورش آن میتوان به درامدهای بالایی دست یافت. مشخصه اصلی این طوطی ها، کاکل و تاج موجود بر روی سر آنها بوده که رنگ و اندازه کاکل وجه تمایز نژادهای مختلف کاکادو می باشد. طوطی کاکادو دارای گونه های مختلفی بوده ولی نژادهای میشل ماژور، کاکل زرد، ملوکان و کاکادوی سفید بیشتر از سایرین محبوب هستند. مخصوصا کاکادو سفید کاکل زرد به خاطر زرنگی و شخصیت شاد و فعال از قیمت بالایی برخوردار می باشد. طوطی کاکادو نیز میتواند سخن گفتن را یاید بگیرد ولی قدرت سخنگویی آنها کمتر از کاسکو است.

مطلب مرتبط : آموزش پرورش کاسکو

سودآوری پرورش کاکادو

« سودآوری پرورش کاکادو »

قناری

محبوبیت قناری بیشتر به خاطر رنگ و صدای زیبای آن میباشد. البته قناری های نر صدای آواز بسیار زیبایی دارند. این پرنده ها همچنین عمر طولانی داشته جزو پرندگان مقاوم می باشند. پرنده قناری نمی تواند گفتار انسانی یاد بگیرد و آن را تقلید کند. با این حال این پرنده طرفداران زیادی دارد. مخصوصا در ایران هر ساله نمایشگاه هایی جهت عرضه و نمایش انواع نژادهای زیبا و گران قیمت قناری ها برپا میشود. اخیرا در یکی از نمایشگاه های قناری در تهران یک جفت قناری با قیمت بیش از 300 میلیون تومان معامله گردید. البته تمام نژادهای قناری این چنین گران قیمت نیستند ولی چیزی که واضح است این پرنده به شدت تقاضا در بازار دارد که پرورش آن را توجیه نموده است.

سودآوری پرورش قناری

« سودآوری پرورش قناری »

مرغ عشق

مرغ عشق پرنده ای ریز جثه از خانواده طوطی سانان می باشد که رنگ بندی بسیار زیبا و خیره کننده ای دارد.  این پرنده نیز از جمله پرنده های خانگی محبوب به شمار می آید. مرغ عشق قیمت ارزان تری در مقایسه با طوطی های بزرگ دارد ولی این پرنده به شدت اجتماعی بوده و میتواند حسابی صاحب خود را سرگرم کند. پرورش مرغ عشق و تکثیر آنها راحت تر از قناری است.

سودآوری پرورش مرغ عشق

« سودآوری پرورش مرغ عشق »

فنچ

فنچ پرنده ای کوچک و از خانواده گنجشک سانان میباشد که طرفداران زیادی دارد. مخصوصا نژاد فنچ راه راهی به دلیل زیبایی ظاهری بیشتر محبوب می باشد. فنچ ها از جمله پرندگانی بوده که زاد و ولد آسانی داشته و نگهداری از آنها راحت است. همچنین این پرنده از قیمت مناسبی برخودار بوده و باب میل افرادی است که به دنبال یک پرنده زینتی و خانگی هستند که دردسرهای کمتری دارد. پرورش فنچ همانند پرورش قناری در ایران بسیار متداول است.

سودآوری پرورش فنچ

« سودآوری پرورش فنچ »

عروس هلندی

کاکاتیل و یا عروس هلندی از دیگر پرنده های پرسودی است که میتوان از آنها نگهداری نمود. عروس هلندی در واقع یک نوع طوطی بوده که قیافه بسیار شیرین و بامزه ای دارد. از ویژگی های ظاهری که باعث زیبایی این پرنده شده میتوان به تاج بلند و کشیده و گونه های نارنجی رنگ بر روی صورت این پرنده اشاره کرد. عروس هلندی بسیار اجتماعی بوده و خیلی زود به صاحب خویش وابسته میشود. همچنین این پرنده بازیگوش و فعال بوده و علاقه زیادی به رقص و بازی دارد و حسابی میتواند لحظات نشاط آور برای اهالی منزل فراهم کند. یکی دیگر از ویژگی هایی که باعث محبوبیت عروس هلندی شده توانایی تقلید صدا در آنها می باشد. البته این استعداد در عروس هلندی های نر قابل شکوفا است. این نوع پرنده ها نیز در ایران بازار خرید و فروش بالایی داشته و تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد.

سودآوری پرورش عروس هلندی

« سودآوری پرورش عروس هلندی »

مرغ مینا

در یک دهه اخیر خرید و فروش این پرنده نیز در بازار ایران رواج بالایی پیدا کرده و یک فرصت ایده آل برای کسب درامد فراهم نموده است. مرغ مینا تنها پرنده سخنگو می باشد که به خانواده طوطی سانان تعلق ندارد. نژاد مرغ مینای گوشواره ای حتی بهتر از طوطی ها میتوان سخن گفتن را یاد بگیرد. همچنین این پرنده یک مقلد حرفه ای است و به طور شگفت آوری می تواند صدای اطراف خود را تقلید کنید و حتی شما را گمراه کند. مرغ مینا نیز تا حدود زیادی پرنده ای اجتماعی بوده ولی طبیعتش وحشی تر از سایر پرندگان زینتی می باشد. بیشتر افراد این پرنده را به خاطر استعداد سخنگویی و هوش بالای آن خرید میکنند.

سودآوری پرورش مرغ مینا

« سودآوری پرورش مرغ مینا »

طوطی برزیلی و یا لاوبرد

طوطی برزیلی یک پرنده بسیار احساسی با رنگ بندی خیره کننده بوده که حسابی مخاطبان زیادی به خود جذب کرده است. برخلاف دیگر طوطی ها این پرندگان رنگ بندی متنوعی داشته و همین امر باعث شده تا تقاضای زیادی برای آنها در بازار وجود داشته باشد.

سودآوری پرورش طوطی برزیلی

« سودآوری پرورش طوطی برزیلی »

سودآورترین پرنده اهلی برای پرورش کدامند؟

هدف از پرورش پرندگان اهلی تولید تخم و گوشت پرندگان و فروش آنها می باشد. از این رو برخلاف پرنده های زینتی، پرورش پرندگان اهلی در ظرفیت های بالا و بیشتر به شکل صنعتی شکل میگیرد. همچنین برای پرورش پرنده های صنعتی سرمایه و تجهیزات مرغداری بیشتری لازم است. در پرورش ماکیان اهلی با استفاده از دستگاه جوجه کشی صنعتی در هر دوره به تولید انبوه جوجه های یک روزه پرداخته میشود. سپس جوجه ها تا سن کشتار و یا تخمگذاری پروار بندی میشوند.

مرغ یکی از مهمترین پرندگان اهلی شده می باشد. البته پرورش صنعتی این پرنده نیاز به سرمایه بالایی دارد. به همین دلیل پرورش مرغ بومی به روش سنتی در چند سال اخیر بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است.

یکی دیگر از پرنده های اهلی که سودآوری بالایی دارد، بلدرچین می باشد. یکی از مزیت های مهم پرورش بلدرچین کوتاه بودن دوره پرورش و بازگشت سریع سرمایه میباشد. چراکه این پرنده در سن 50 روزگی بالغ شده و آماده کشتار و یا تخمگذاری است.

پرنده های صنعتی دیگر همچون بوقلمون، غاز و اردک نیز سودآوری قابل توجهی دارند. همچنین پرورش پرنده هایی نظیر کبک و قرقاول نیز چند سالی است که به شکل صنعتی در مناطق مختلف کشور اجرا میشود که با توجه به صادرات گوشت این پرندگان به کشورهای عربی، میتوان درامدهای بالایی با پرورش این پرندگان به دست آورد.

از دیگر پرنده های اهلی که پرورش آن توجیه اقتصادی دارد می توان به پرورش شترمرغ اشاره کرد. پرورش این پرنده نیز به دلیل گوشت و تخم با ارزش، چرم مرغوب و روغن با خاصیت دارویی سودآوری بالایی دارد. البته دوره پرورش این پرنده طولانی تر از سایر پرندگان می باشد.

سود دهی پرورش پرندگان اهلی

« سود دهی پرورش پرندگان اهلی »

کسب درآمد با پرورش طاووس

طاووس از جمله زیباترین پرندگانی می باشد که حتی در باغ وحش ها و نمایشگاه های طیور آن را برای جلب توجه مخاطب به نمایش میگذارند. البته گونه های نر طاووس از جلوه بسیار زیبایی برخوردار هستند. زیبایی این پرنده باعث شده تا افراد زیادی علاقه مند به نگهداری و پرورش آن باشند. پرورش طاووس در مقایسه با دیگر پرندگان زینتی سخت می باشد و همانند دیگر پرنده ها متداول نیست. اما این پرنده قیمت بالایی دارد و اگر بتوانید آنها را تکثیر کنید سود بسیار خوبی عایدتان خواهد شد.

سودآوری پرورش طاووس

« سودآوری پرورش طاووس »

جمع بندی

در این مقاله به سودآورترین پرندگانی اشاره کردیم که در بازار داخلی ایران تقاضای بالایی برای آنها وجود دارد. اگر به این صنعت علاقه مند هستید بسیار مهم است که قبل از راه اندازی و انتخاب پرنده مورد نظر ، تمامی اصول فنی و نحوه آموزش این پرندگان را یاد گرفته باشید. در غیر اینصورت هم وقت و هم سرمایه شما تلف خواهد شد. در ابتدا باید بر روی پرورش پرندگانی تمرکز کنید که نگهداری آنها ساده تر بوده و با سرمایه پایین و تجهیزات کم نیز بتوانید آن را شروع کنید. همچنین پرنده ای که انتخاب کرده اید باید در بازار منطقه ای شما خواهان زیادی داشته باشد تا مشکلات بازاریابی مواجه نشوید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری