کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

نکاتی جامع درباره تولک رفتن و پرریزی فصلی کبوتر

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۲۰

پرریزی یکی از دوره های طبیعی زندگی سالیانه بیشتر پرندگان از جمله کبوترها می باشد. دوره تولک و پرریزی کبوتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و پرورش دهنده باید در مورد نحوه رفتار و نگهداری از پرنده در این دوره شناخت کافی داشته باشد. در غیر اینصورت پرنده دچار آسیب های جدی شده و در فصل جوجه کشی و یا پرش با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. برای علاقه مندان به کبوتربازی در این مقاله بر آن شدیم تا توضیحاتی کامل راجب تولک رفتن کبوتر ارائه بدهیم.

پر ریزی کبوتر

« پر ریزی کبوتر »

دوره پرریزی کبوتر

دوره پرریزی که به دوره " تو لک رفتن" نیز مشهور است، یک مرحله طبیعی در کبوترها و سایر پرندگان محسوب میشود. پرندگان همه ساله این دوره را تجربه میکنند و طی آن پرهای قدیمی دچار ریزش شده و پرهای تازه جایگزین آنها میشود.

دوره تولک رفتن کبوتر معمولا با گرم شدن هوا در فصل تابستان شروع میشود. این دوره به مدت 2 و یا حتی 3 ماه ممکن است طول بکشد. در طی دوره تولک بدن کبوتر دچار تغییرات هورمونی شده و به نوعی بازسازی میشود. باید خاطر نشان کرد که دوره تولک و یا پرریزی در کبوتر نشان از ضعف در پرنده نیست برعکس این دوره به نشانه سلامت کامل پرنده می باشد.

برای کبوتر تولک رفته چه اتفاقی می افتد؟

به دلیل تغییرات هورمونی در فصل پرریزی کبوترها دچار استرس میشوند. به همین دلیل پرنده به طرز چشمگیری کم تحرک شده و به اصطلاح در لاک خودش فرو می رود. در این دوره بخش عمده فعالیت های بدنی کبوتر برای تولید و رشد پرهای تازه صرف میشود. کبوترها در دوره تولک به خاطر ضعف بدنی و سیستم ایمنی مستعد ابتلا به بیماری هستند. بنابراین لازم است که کفترباز در این فصل به خوبی از پرنده هایش محافظت کند.

وظایف کبوتردار در زمان تولک رفتن پرنده ها

در پرورش کبوتر به هنگام تولک رفتن پرنده، تغذیه و بهداشت محیط زندگی آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و لازم است پرورش دهنده به این دو فاکتور توجه خاصی داشته باشد.

به طور طبیعی بدن کبوترها دارای انگل می باشد. در زمان تولک رفتن انگل هایی همچون کرم مویی و یا کرم حلقوی به سرعت میتوانند در بدن کبوتر رشد و تکثیر یابند. بنابراین توصیه میشود در همان ابتدای فصل تولک رفتن از داروهای ضد انگل نظیر لوامیزول استفاده شود تا انگل های بدن پرنده از بین بروند.

نکته بسیار مهم در خصوص استفاده از داروی ضد انگل و یا آنتی بیوتیک اینکه دارو نباید در اواسط پرریزی استفاده شود. چرا که در این زمان بدن پرنده به شدت تضعیف شده و از کیفیت پرهای تازه نیز کاسته میشود. لذا داروی ضد انگل و یا آنتی بیوتیک باید در همان ابتدای پرریزی یا قبل از آن مصرف شود.

اگر در زمان گرم شدن هوا کبوترهای شما دچار عفونت های تنفسی نظیر کنکر میشوند، بهتر است قبل از پرریزی پرنده را با داروهای خانواده میدازول درمان کنید تا پرنده در زمان تولک درگیر عفونت تنفسی نشود.

برای بررسی سلامت دستگاه تنفسی کبوتر و عدم عفونت آن میتواند گلوی کبوتر را مشاهده کنید که چرکی نباشد. همچنین بیرون زدن جناق سینه نیز نشانه عفونت تنفسی در این پرنده ها است.

جفت زدن کبوترها در زمان تولک ممنوع

در فصل پرریزی این پرنده به اندازه کافی درگیر استرس و فشار روانی است. با توجه به اینکه جفت شدن کبوترها نیز به نوبه خود باعث استرس پرنده میشود، لذا در زمان توی لک رفتن، کبوترها را جفت نکنید. علاوه بر این کبوتری که وارد دوره تولک شده نباید پراند.

جفت زدن کبوتر نر و ماده

« جفت زدن کبوتر نر و ماده »

تغذیه کبوتر تو لک رفته

زمانیکه پرریزی شروع شد تا اواسط دوره باید 20 درصد جو به جیره غذایی کبوتر اضافه کنید. این دانه سرشار از ویتامین های خانواده B بوده برای قوام یافتن پرهای جدید بسیار مفید است. همچنین خوردن جو باعث میشود دوره پرریزی سرعت بگیرد.

در زمان تغذیه کبوتر تولک رفته باید توجه داشته باشید که این پرنده علاقه زیادی به خوردن دانه های چرب دارد. لذا باید ابتدا جو در اختیار کبوتر قرار دهید و سپس از سایر دانه ها استفاده کنید.

کراتین یکی از مهمترین پروتئین هایی است که برای ساخت پرهای تازه بدن کبوتر به آن نیاز دارد. برای جبران این نیاز کبوتر باید از نیمه های تیر ماه تا زمان اتمام دوره تولک میزان پروتئین جیره را به 25 الی 30 درصد افزایش دهید. برای این منظور در تغذیه کبوتر میتوانید از انواع نخود کفتری، قرماش، سویای تفت داده و ... استفاده کنید.

توصیه میشود به میزان 10 درصد از جیره به آن ذرت ریز نیز اضافه کنید. چرا که ذرت دارای اسیدهای چرب و امگا 6 می باشد.

در تغذیه کبوتر تولک رفته لازم است که از دانه هایی همچون کافیشه، سویا، تخم کتان و تخم کلزا نیز استفاده شود. اسیدهای چرب غیر اشباع و اسیدهای چرب ضروری در دوران تولک برای تقویت جنس پرها مفید خواهند بود.

تقویت کبوتر تولک رفته

به منظور تقویت بدن کبوتر در فصل پرریزی بهتر است که هر دو هفته یکبار از مولتی ویتامین محلول در آب استفاده کرد. فراموش نکنید که ویتامین های محلول در آب با گذشت زمان خواص مفید خود را از دست میدهند.

همچنین هر هفته یکبار از پروبیوتیک جهت سلامت دستگاه گوارش کبوتر و افزایش سطح ایمنی بدن آنها استفاده کنید. برای جبران نمک های از دست رفته بدن کبوتر نیز به صورت هفته ای میتوان از الکترولیت بهره برد.

مواد معدنی مورد نیاز کبوتر در زمان تولک

نیاز ضروری بدن کبوتر به مواد معدنی فقط به دوره جوجه کشی و تخمگذاری ختم نمیشود. بلکه در زمان تولک نیز کبوترها نیاز دو چندان به مواد معدنی پیدا میکنند. جهت رفع این نیاز بایستی همیشه در داخل گنجه کبوترها از موادی همچون خاک رس، نمک یددار، سنگ ریزه، پودر گرانیت، صدف ریز شده و ... استفاده شود. این مواد باید به صورت همیشگی در دسترس تمامی کبوترها باشند.

کیفیت پر برای کبوترهای پرشی و کبوترهای مسافتی بسیار مهم است. در زمان تولک رفتن کبوترها برای افزایش کیفیت پرهای جدید به صورت هفتگی میتوان از محلول ید مایع در آب نیز استفاده کرد.

کبوترهای سرحال

« کبوترهای سرحال »

استفاده از سبزیجات در دوران پرریزی کبوتر

مصرف زیاد سبزیجات در کبوترها باعث ترشیدگی چینه دان آنها میشود. با این حال میتوان به مقدار مناسب از سبزیجات همچون پیازچه و ساقه سبز سیر استفاده کرد. بهتر است که این سبزیجات به صورت خرد شده و هفته ای یک بار در اختیار کبوتر قرار گیرد.

به صورت هفتگی آغشته نمودن دانه ها با مقدار کمی روغن نعناع و یا روغن اکالیپتوس میتوان به سیستم گوارشی کبوتر کمک کرد. این کار مانع عود کردن صفرای پرنده در گرمای تابستان نیز میشود.

اهمیت نظافت گنجه ها در فصل پرریزی

در فصل پرریزی گنجه کبوترها باید همیشه تمیز باشد. بنابراین فضولات، گردهای سفید، پرهای قدیمی و هر چیزی که باعث آلرژی و بیماری تنفسی در پرنده میشود را جمع کنید. برای نظافت و گرد گیری گنجه ها و خشکی آن میتوانید از جاروبرقی استفاده کنید.

ضد عفونی داخل گنجه ها

انگل های جلدی مثل کنه و شپشک و یا مگس ها و باکتری ها برای سلامت پرهای در حال رشد بسیار مضر بوده و از این نظر نیز باید داخل گنجه را ضدعفونی کنید. برای جلوگیری از کنه و شپشک در داخل ظرف آبتنی کبوتر میتوان از داروهای ضد انگل استفاده کرد. آبتنی در اوایل پر ریزی به کاهش استرس پرنده کمک میکند ولی زمانیکه پرهای جدید به صورت نیمه رشد کردند، پرنده نباید آبتنی کند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری