کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

عارضه پرکنی در طوطی و روش های درمان آن

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۷٫۰۹

مهم ترین عارضه ایی که اکثر طوطی ها با آن درگیر هستند عارضه ی پرکنی ست. ممکن است طوطی ها  برای درست کردن آرایش ظاهری خود، با منقارشان شروع به کندن پرهای خود کنند و گمان نمایند اینگونه زیباتر به نظر می رسند، پس می توان اولین علت را آرایش نامنظم پرها دانست.

بسیاری از محققین باور دارند که این یک امر طبیعی بین پرندگان است و آن ها این عمل را برای زیبا کردن آرایش پرهایشان انجام می دهند. به هرحال طوطی های پرکن احتیاج به درمان دارند و برای انجام این کار باید علل اصلی پرکنی را مورد برسی قرر داد در غیر این صورت اگر این اتفاق به دفعات مکرر انجام شود، باعث آسیب به بافت های نرم، جویده شدن پوست و قطع کردن پرها توسط منقار پرنده خواهد شد.

دومین علت بیکاری این پرندگان در قفس می تواند باشد که برای فرار از بیکاری و ایجاد سرگرمی و تفریح ، شروع به کند و کاو در بین پرهایشان بکنند.

جالب است بدانید که ؛ این عارضه فقط در طوطی ها اتفاق می افتد که تا حدودی عجیب به نظر می رسد. طوطی ها با منقار خود شروع به جویدن پرهای قابل دسترس می کنند و اگر جلوی آنها را نگیرید ، طولی نخواهد کشید که با ظاهر کریه و نامتعارف شان روبرو شوید همچنین علاوه بر پرها قسمت های دیگر بدن همانند جناغ سینه، ران، بالای دم و زیر بال ها که برای منقار پرنده قابل دسترس است دچار آسیب جدی تر می شود.

چکیده مقاله

درمان عارضه ی پرکنی کار راحتی نیست و نیاز به بررسی شرایط روحی پرنده دارد از این رو باید تمام تلاشمان را برای درمان پرنده ی گرفتار شده، انجام دهیم.

تمامی پرندگان پرهای خود را به شکل متقارن از دست می دهند. یعنی وقتی یک یا دو پر در یک بال می ریزد، مجددا جایگزین می شود و همان پرها در بال دیگر هم می ریزند و دوباره پرهای جدید رشد می کند. این موضوع به پرنده اجازه می دهد تا در زمانیکه آنها پر ریزی دارند بتوانند پرواز متعادلی داشته باشند.

تشخیص پرکنی طوطی

بدون شک زمانیکه پرنده با منقارش شروع به نوک زدن پوست و جویدن پرهایشان می کند علت مهمی دارد، این ناهنجاری ها ممکن است به خاطر اختلالات دارویی، غذایی و یا محرک های محیطی باشد که پرنده را درگیر خود نموده، پس بهترین عمل برای بهبود این ناهنجاری، انجام آزمایش های پیشرفته و معاینات فیزیکی کامل روی پرنده  است که با این روند وضعیت روحی و جسمی آنها قابل کنترل می شود.

طوطی کچل

« طوطی کچل »

تشخیص تفریقی پرکنی طوطی

ممکن است طوطی ها آلوده به انگل ها یا فولیکیت های عفونی شوند و برای فرار از دست انگل ها و خلاص شدن از ترشحات غددی شروع به کندن پرهایشان نمایند. توصیه می شود برای به دست آوردن علت اصلی پرکنی تا جائیکه می توانید علائم بیماری پرنده را که می تواند در اثر نوع آب و هوا، سموم شیمیایی، رطوبت، انگل ها و سایر موراد اتفاق بیفتد را یادداشت نمایید. به یاد داشته باشید ثبت تاریخچه ی بیماری در روند بهبودی پرنده کمک زیادی خواهد نمود.

علل مختلف عارضه پرکنی

مهم ترین عامل پرکنی خستگی ست. تا جائیکه می توانید پرنده را سرگرم کنید، اجازه دهید از قفس بیرون بیاید و با اسباب بازی مختلف شروع به بازی نماید. خریدن اسباب بازی ها و فراهم نمودن غذاهای تقویتی باعث کمتر شدن افسردگی و خستگی طوطی ها می شود. طوطی شما با خوردن غذاهای تقویتی، پرهای خوش آب و رنگ و همیشه براق خواهد داشت.

تغییر محل زندگی طوطی ها عاملی دیگر در پرکنی می باشد، بیشتر طوطی ها از جمله نوع وحشی آن ها خود را به زندگی گله ای در جنگل های وسیع عادت داده اند و زمانیکه به قفس منتقل می شوند دچار تنش های عصبی می گردند و شروع به کندن پرهای خود می نمایند چون این پرندگان آنقدر باهوشند که خیلی سریع می توانند تغییرات مکان، آب و هوا، تماس با صاحب و اشخاص مختلف را در پیرامون خود حس کنند و همین عوامل در پرکنی او تاثیر گذارتر می شود.

یکی دیگر از علت های پرکنی تولید مثل مداوم پرنده است، این اتفاق زمانی محقق می شود که پرنده ی نر  به هنگام آمیزش، شروع به نوک زدن و جویدن پرهای پرنده ماده  کند یا زمانیکه پرنده ی ماده به زمان تخم ریزی اش نزدیک می شود، برای تماس بهتر با تخم هایش تمام پرهای نواحی شکم خود را بکند.

  • وجود ناهنجاری های روحی در تولید مثل هم می تواند باعث پرکنی پرندگان شود ، که به مهترین آنها اشاره می کنم:

  • عدم جفت یابی مناسب

  • بی میلی شدن نسبت به جفت مقابل

  • حضور سایر پرندگان در محل آمیزش و آشیانه

  • از دست دادن جفت

البته  زمانیکه جوجه ها زودتر از موعد مقرر به دنیا می آیند( یعنی زودرس هستند) به علت دوری از والدینشان، بعدها یعنی در زمان بلوغ، مستعد عارضه پرکنی خواهند شد پس به توجه و مراقبت های بیشتری نیاز خواهند داشت، اگر پرورش دهندگان از همان ابتدا برای یادگیری آن ها از روش های اصولی مناسب استفاده کنند نه تنها باعث اهلی شدن زود هنگام آن ها می شوند بلکه می توانند عارضه ی پرکنی را هم در آن ها، رفع نمایند.

همچنین ممکن است قفس هایی که طوطی ها در آن ها زندگی می کنند از شرایط نامناسبی برخوردار باشد یا پرنده فضای کافی برای انجام حرکات آزادانه ی خود نداشته باشد.

قابل ذکر است پرکنی در بسیاری از طوطی ها از جمله  کاسکوها، کاکادو، شاه طوطی، ماکائو، عروس هلندی و ... قابل رویت است. در بین این گونه ها، مخرب ترین آن ها کاسکوها هستند که به علت جویدن بیش از حد پرهایشان بدنشان کاملا لخت می گردد. با روند طولانی مدت پرکنی، طوطی ها دچار بیماری های عفونی شدیدی می شوند که نهایتا به مرگ انها منتهی می شود.

بهتر است تا جائیکه می توانید این پرنده ی دوست داشتنی را از هرگونه استرس و ناهنجاری دور نگه دارید، در ادامه ی مقاله شما عزیزان را با علت های اصلی ایجاد این تنش های روحی آشنا خواهیم ساخت پس لطفا همراهمان باشید.

استراحت طوطی

ساعت استراحت طوطی ها در گونه های مختلف متفاوت است اما معمولا بیشتر آن ها حدودا  12 ساعت می خوابند و 12 ساعت فعالیت می کنند. مکان استراحت و زمان استراحت طوطی باید حتما رعایت شود، توجه داشته باشید حتما شب ها فضای قفس را تاریک نگه دارید در غیر این صورت شرایط روانی پرنده را مختل می کنید.

تلوزیون عامل افسردگی طوطی

توجه داشته باشید امواج رادیویی و تلویزیونی به شدت در تمرکز طوطی ها اختلال ایجاد می کنند و فرکانس های پرقدرت می تواند باعث پرخاشگر شدن آنها شود پس تا جائیکه می توانید قفس آنها را از تلویزیون، رادیو و حتی موبایل هم دور نگه دارید.

تغذیه طوطی

برای رفع نیازهای پرنده باید از غذاهای متنوع که متناسب با فاکتورهای رشد و بلوغ او هستند، استفاده کنید تا حداقل نیازها و احتیاجات بدنی آنها رفع شود در غیر این صورت پرنده با بیماری هایی چون؛ پوکی استخوان، پلک نیمه بسته، کبد چرب روبرو می شود.

این رژیم غذایی شامل میوه ها، سبزیجات، دانه ها و انواع ویتامین ها می باشد. همچنین توجه کنید که تمامی این موادغذایی باید به صورت بهداشتی بسته بندی شده باشند و از فروشگاه های معتبر خریداری گردند.

انگل های خارجی

وجود انگل های خارجی در سطح پوست یا لابه لای  پرها می تواند منجر به خارش شدید  پرنده شود که متعاقبا با نوک زدن های بی رویه ، شرایط جسمی بدنشان به مخاطره می افتد.  توصیه اکید ما برای مواجه نشدن با چنین شرایطی این است که در صورت بروز این عامل ،سریع طوطی خود را به دامپزشک  نشان دهید.

بی توجهی به طوطی

جالب است بدانید طوطی ها حیواناتی مهربان، با احساس و باهوش هستند و زمانیکه از سمت صاحب خود مورد بی مهری یا بی توجهی قرار می گیرند، مستعد افسردگی یا بروز حالات عصبی می شوند. آنها با جیغ های دلخراش احساسات خود را بیان می کنند البته حس  بی توجهی تا مدت ها در ذهن آن ها باقی می ماند و باعث آزار شان خواهد بود. بهتر است زمان زیادی را در کنار او بگذرانید و با اسباب بازی های مختلف او را سرگرم کنید.

مکان نگهداری طوطی

قفس های پایه بلند مناسب ترین قفس برای نگهداری از طوطی هاست البته می توانید در بالا و گوشه های دیوار فضایی مناسب تری برای نگهداری او ایجاد کنید. در این حالت طوطی با خیالی راحت در قفس زندگی می کند و امنیت بیشتری را حس می کند.

نتیجه گیری

قبل از خرید طوطی ها سعی کنید تمام نکات آموزشی را به خاطر بسپارید تا بتوانید با استفاده از نکات ذکر شده ، به دلایل وقوع بیماری و راه های مقابله با آن، آگاهانه تر رفتار کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری