کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

پرورش کبک بهتر است یا بلدرچین؟

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۶٫۳۱

مزیت و سود پرورش پرنده هایی چون کبک و بلدرچین در مقایسه با سایر طیور پرورشی بسیار زیاد است چرا که سطح آگاهی های مردم نسبت به مصرف تغذیه صحیح, روز به روز در حال افزایش است و مصرف کنندگان زیادی هستند که ترجیح می دهند از منابع غذایی ارگانیک و سالم تری استفاده کنند. بنابراین افراد گوشت و تخم پرندگانی چون کبک و بلدرچین را که مقدار زیادی ویتامین ، پروتئین و مواد مغذی را در خود جای دارند و قابل مقایسه با منابع غذایی دیگر نیستند را انتخاب می کنند.

چکیده مقاله

مطمئنا افراد زیادی را در اطرافتان سراغ دارید که دوست دارند موفق شوند و با سرمایه کم پول خوبی به دست آورند از همین رو دنبال یک ایده مناسب برای راه اندازی کسب و کار کوچک خود می گردند.

این افراد باید دنبال حرفه ای باشند که نسبت به شرایط و روحیاتشان سازگاری داشته باشد بنابراین اولین سوالی که برایشان پیش می آید این است :

چه کاری باید شروع کنم؟

بهترین ایده برای راه اندازی کسب و کار چه چیزی می تواند باشد؟

چه کسب و کاری پرسود است؟

نگران نباشید چون در این مقاله قصد داریم شما را با انتخاب بهترین ایده برای شروع کسب و کارتان کمک کنیم پس برای گرفتن راهنمایی بیشتر، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

پرورش کبک بهتر است یا بلدرچین؟

« پرورش کبک بهتر است یا بلدرچین؟ »

پرورش پرندگان زینتی همچون کبک و بلدرچین یک کار پر درآمد با کمترین سرمایه است که به مکان کوچکتری هم احتیاج دارد همچنین بازار تقاضا حکایت از استقبال بی نظیر مردم برای استفاده از محصولات پروتئینی طبیعی و کاملا ارگانیک دارد و صد البته پروش پرندگانی چون کبک و بلدرچین و عرضه فراوری های گوشت و تخم این دو پرنده ، می تواند پاسخ مناسبی برای تقاضای مصرف کنندگان باشد پس یقینا برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک و جدید می توان از این ایده بهره برد.
پرندگانی چون کبک و بلدرچین بخاطر مقاومت بالایی که در برابر بیماری ها دارند، می تواند از بازده بسیار خوبی برخوردار باشد اما سوال مهمتر این است که پرورش کدامیک از این پرنده ها بهتر است ؟ کبک یا بلدرچین؟
اصول پرورش هر دو پرنده تقریبا از همه نظر مشابه است اما قطعا تفاوت هایی هم بین شان وجود دارد که در ادامه مقاله آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مزایای پرورش بلدرچین

- سرعت رشد بلدرچین در کوتاه ترین زمان ممکن ( یعنی 45 روزه) اتفاق می افتد

- سن بلوغ و تخم گذاری آنها کوتاه مدت است.

- بعد از پایان دوره پرورشی ( دو ماه) می توانند برای کشتار آماده باشند.

- به خاطر راندمان بالایی که در تخمگذاری دارند، تکثیر جوجه های یک روزه هم در بلدرچین بالاتر از سایر پرنده های پرورشی است.

- متابولیسم دفاعی بلدرچین ها در برابر انواع بیماری ها نسبتا بالاتر از سایر طیور پرورشی است.

- گوشت بلدرچین برای رشد کودکان و حتی سالمندان مناسب است از این بازار تقاضا برای عرضه محصولات بلدرچین بیشتر خواهد بود.

- از آنجایی که تخم بلدرچین کلسترول کمتری دارد عموم مصرف کنندگان ترجیح می دهند به جای استفاده از تخم مرغ ، تخم بلدرچین را جایگزین آن کنند.

- جثه بلدرچین ها کوچک تر است( بدنشان طول و عرض کمتری دارد) لذا برای جای دادن آنها در سالن های پرورشی به فضای کمتری احتیاج خواهید داشت به طوری که می توانید در هر قفس حدود 33 عدد بلدرچین پرورش دهید.

مزایای پرورش کبک

- کبک جزو پرندگانی است که به‌ سهولت قابل پرورش بوده و در صورت تولید انبوه, از درصد بهره‌وری بالایی برخوردار است.

- گوشت لذیذ با خواص دارویی فراوان دارد.

- از آنجایی که گوشت کبک چربی و کلسترول بسیار کمتری دارد لذا از بروز بیماری‌‌های قلبی ــ عروقی پیشگیری می کند.

- وزن کبک های پرورشی نسبت به بلدرچین زیادتر است.

- از آنجایی که گوشت بلدرچین سرشار از پتاسیم است لذا ، مصرف بهنیه آن برای افرادی که فشار خون بالاتری دارند، بلا مانع است.

- در تقویت حافظه موثر است.

- باعث تقویت قوای جنسی می شود.

معایب پرورش کبک

- کبک ها پرندگانی ترسو هستند که در اثر ترس استرس زیادی به آنها وارد می شود، طوری که اگر کسی نزدیکشان شود از او فرار می کنند و همین امر می تواند در تولید مثل آن ها اختلال ایجاد کند.

- دوره پرورش و همچنین دوره ی جوجه کشی کبک نسبت به بلدرچین طولانی تر است و همین باعث شده سن تخمگذاری و کشتار بیشتری داشته باشند.

- کبک ها مقاومت کمتری در برابر بیماری دارند و اگر یکی از آن ها مریض شود، خیلی سریع بیماری به گله انتقال پیدا می کند. همچنین آن ها می توانند انسان ها را هم دچار بیماری کنند.

- از آنجائیکه تولید کبک در ایران کمتر است نباید به ‌یک ‌باره حجم زیادی از این پرنده را پرورش داد مخصوصاً اگر قبل از راه اندازی جایگاه های پرورشی ، هیچ برنامه یا هدفی برای ادامه کار نداشته باشد.

- هر پرورش دهنده ای به یک برنامه سازمان یافته و هدفمند احتیاج دارد یعنی قبل از تولید تخم و گوشت کبک، باید بتواند بازار کبک را به خوبی شناسایی کند.

- در ایران برای کشتار کبک به‌صورت صنعتی اقدامی صورت نگرفته است و این برای پرورش‌دهندگان کبک یک معضل است زیرا پرورش دهنده در کارگاه خود نیاز به کشتارگاه دارد.

- کبک ها به دو روش سنتی و صنعتی تولید می شوند که روش سنتی دردسرهای زیادتری به همراه دارد چون از کیفیت جوجه کشی پایین تری برخوردار است در حالیکه روش صنعتی بخاطر کیفیت بالای جوجه کشی، درآمد زایی بالاتری دارد.

- مطمئنا به خاطر بالا بودن قیمت گوشت کبک عموم افراد قادر به خرید آن نخواهند بود در نتیجه قدرت تقاضا برای آن کاهش می یابد.

نتیجه

حتما بعد از مطالعه این مقاله متوجه شده اید که پرورش بلدرچین نسبت به پرورش کبک از مزایای بالا و متقابلا از معایب کمتری برخوردار است و اگر با مدیریت صحیح پرورش داده شود ، بدون شک می تواند پتانسیل بهتری برای سود دهی داشته باشد به طوری که فرد پرورش دهنده نه تنها در کوتاه ترین زمان ممکن، به سود بالا دست خواهد یافت بلکه می تواند کار خود را هم گسترش دهد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری