پرورش و نگهداری قناری در خانه و منزل

قناری از جمله پرندگان بسیار زیبا است که بسیاری از افراد به نگهداری آن در خانه علاقه مند هستند. اولین کاری که پس از خرید قناری باید انجام دهید این است که آن را به صورت کاملاً مطمئن به محل نگهداری در خانه منتقل کنید. برای انتقال قناری از پرنده فروشی به خانه می توانید از یک جعبه استفاده کنید. منتهی قبل از انتقال جعبه خانه ، باید تمامی لوازم و وسایل مورد نیاز برای نگهداری پرنده را تهیه کرده باشید تا پرنده به مدت زیادی در داخل جعبه نماند.
پرورش قناری در خانه
در هنگام انتقال پرنده باید مواظب باشید که به هیچ عنوان ضربه به جعبه وارد نشود چون که ممکن است باعث ناراحتی و استرس پرنده شود. حتی الامکان سعی کنید خرید و انتقال قناری از پرنده فروشی به خانه را در روزهای سرد انجام ندهید چون که وزش باد و رطوبت هوا باعث افزایش احتمال ابتلای پرنده به بیماری ها می شود.
بهترین زمان برای انتقال پرنده به خانه از اوایل روز تا پیش از تاریک شدن هواست. اگر قناری را در این مدت به خانه منتقل کنیم ، قادر خواهد بود که با محیط خانه و قفس تطبیق پیدا کند.
توصیه می‌کنیم قبل از اینکه پرنده را به خانه ببرید آن را به دامپزشک نشان دهید. باید با پرنده فروش توافق کنید که در صورت ابتلای قناری به بیماری آن را برایتان تعویض کند.

چه زمانی نباید به علائم بیماری های قناری توجه کنید؟

ممکن است پس از انتقال به خانه ، حرکات غیر عادی توسط پرنده مشاهده شود. در این صورت حتما با پرنده فروش تماس بگیرید چون که احتمال بروز بیماری در پرونده وجود دارد. اما اگر چند روز مشاهده کردید که پرونده کم جنب و جوش است یا به اندازه کافی حرکت نمی کند ، ممکن است به دلیل عکس العمل های طبیعی پرنده به دلیل تغییر محیط باشد. معمولاً پرنده ها پس از چند روز عادت کردن به محیط جدید در داخل قفس حرکت می‌کنند و مصرف غذا را افزایش می دهند.

همچنین ناآشنایی پرنده با رابطه با انسان هم می تواند باعث بروز برخی  رفتارها شود که شبیه به علائم بیماری باشد. برای مثال زمانی که پرنده هنوز اهلی نشده است اگر به آن از نزدیک نگاه کنید ، دچار استرس می شود و بدنش می لرزد. به همین دلیل به پرنده ای که تازه خریداری کرده اید آرام‌آرام نزدیک شوید و اجازه دهید که پرنده در گذر زمان به شما عادت کند.

قناری را چگونه در دستتان بگیرید؟

افراد بی تجربه در گرفتن قناری به دستشان دچار تردید می شود اما انجام این کار به هیچ وجه سایه نگرانی ندار. این افراد به دلیل ترسی که دارند این کار را انجام نمی‌دهند. اما باید توجه داشته باشید که پرنده ها بیشتر از شما ترس دارند.
اگر قناری به داخل قفس نمی رود می توانید از یک شاخه چوب برای  هل دادن آن به داخل قفس استفاده کنید. پرنده را باید طوری در دستتان بگیرید که تمام وزن بدن آن به دست شما منتقل بشود. اگر آن را از ناحیه دم بگیرید خواهید دید که فقط پرهای پرنده به دستان آید.
زمانی که پرنده در داخل قفس است و قصد خارج کردن آن را دارید باید کف دستتان را به پشت پرنده گذاشته و با انگشتانتان بال و پرهای پرنده را احاطه کنید. اگر پرنده به صورت اتفاقی از دست شما خارج شد و شروع به پرواز کرد ، برای گرفتن آن می توانید از یک تکه پارچه ، دستمال یا تور استفاده کنید. در هنگام گرفتن پرنده به هیچ عنوان آن را محکم فشار ندهید چون که ممکن است باعث خفگی و یا حتی شکستگی استخوان هایش بشود.
در روزهای اول سعی کنید که پرنده را با دست نگیرید و فقط برای ارتباط برقرار کردن به آرامی با آن صحبت کنید یزار بر هم زدن آرامش پرنده و مزاحم شدن به آن باعث وحشت قناری می شود. ممکن است پرنده در عکس العمل به این مسئله به صورت آرام و بی حرکت در داخل قفس بنشیند و یا دچار بیقراری شود.
پرورش قناری در منزل
قناری قبل از انتقال به خانه در پرنده فروشی به صورت گروهی با پرنده های دیگر زندگی کرده و به این شکل از زندگی عادت کرده است. اما وقتی که آن را به خانه منتقل می کنید تنها می شود. برای رهایی قناری از تنهایی می توانید کارهای زیر را انجام دهید:
از تخم های نطفه دار پرنده خودتان به صورت طبیعی یا با استفاده از دستگاه جوجه کشی کنید
خودتان با پرنده ار تباط برقرا کنید و توجه آنها را جلب کنید
زمان هایی که پرنده نیاز به برقراری ارتباط با شما دارد را شناسایی کنید و آن را با دستانتان بگیرید.
برای پرورش قناری باید برنامه طولانی مدت در نظر داشته باشید تا پرنده بتواند به راحتی پیشرفت کرده و با شما خو بگیرد.

چگونه با قناری ارتباط برقرار کنیم ؟

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری