کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

فوت و فن های پرورش مرغ در حیاط خانه و منزل

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

قطعا داشتن یک یا چند مرغ تخم گذار در حیاط خانه و منزل تخم مرغ های صبحانه شما را فراهم خواهد ساخت، علاوه بر این شما هر زمان که احتیاج داشتید می توانید مرغ ها را سر ببرید و از گوشت آن برای پذیرایی از مهمانان خود استفاده کنید. در این نوشته می خواهیم شما را با فوت و فن ها و راهکارهایی آشنا کنیم تا با کمترین میزان هزینه و دردسر قادر به پرواز مرغ ها در حیاط خانه خود باشید، خوب همانطور که می دانید پرورش مرغ دردسر های زیادی می تواند به همراه داشته باشد ولی اگر فوت و فن این کار را بدانید پرورش مرغ برای شما به کاری لذت بخش تبدیل خواهد شد.

چکیده مقاله

مرغ پرنده ای بسیار پر خاصیت و مقاوم در برابر انواع شرایط آب وهوایی مختلف می باشد و بهتر از هر پرنده دیگری می توان آن را پرورش داد، شما برای پرورش مرغ در حیاط خانه به یک مکان مناسب در گوشه حیاط نیاز دارید باید آن را مجهز کنید تا مرغ ها با خیالی آسوده زندگی کنند، در این صورت میزان جفت گیری و تخمگذاری آنها افزایش خواهد یافت.

پرورش و گوشتی کردن مرغ محلی در حیاط خانه می تواند شما را تا حدودی از خرید گوشت وتخم مرغ بی نیاز سازد، البته تعداد مرغ ها نیز در این قضیه دخالت دارند اگر تعداد مرغ های زیادی پرورش دهید مسلما جوابگوی نیاز های روزمره شما خواهد بود. پرورش مرغ در حیاط خانه علاوه بر اینکه می تواند منابع غذایی مورد نیاز خانواده را تامین کند بلکه نوعی سرگرمی نیز برای اعضای خانواده خواهد بود و نشاط و سرزندگی را به شما هدیه خواهد نمود زیرا با مشاهده آنها و طرز رفتار آنها می توانید از خلقت خدا لذت ببرید.

چگونه می توان پرورش مرغ محلی در خانه را شروع نمود؟

قطعا برای شروع هر کاری علاقه لازم است، اگر شما به چیزی علاقه نداشته باشید هیچ وقت سراغ آن کار نخواهید رفت و با توجه به اینکه پرورش مرغ در خانه نیز مستقیما با علاقه آدمی در ارتباط است، در صورت موافقت تمام اعضای خانواده می توان اینکار را شروع نمود زیرا ممکن است فردی از میان شما با این مخالف باشد در این صورت شروع پرورش مرغ در حیاط خانه برای تمام اعضای خانواده نه تنها سرگرم کننده نخواهند بود بلکه چالش و درگیری های روزمره را افزایش خواهد داد.

در صورت جلب رضایت تمام اعضا می توان اقدام به ساخت مکانی مناسب برای مرغ ها نمود. مکان مورد نظر میتواند در حیاط اصلی خانه و یا حیاط خلوت باشد، مسلما حیاط خلوت بهتر از حیاط اصلی خواهد بود. برای اینکار نیاز به تعدادی ورق MDF، مقداری پیچ و مهره، مقداری خاک اره برای کف لانه، آبخوری، دانخوری و تعدادی لانه دست ساز دارید. دلیل استفاده از MDF این است که ورق های MDF در فصل سرما می تواند عایق خوبی در برابر سرما باشد و به راحتی با کمک یک لایه فوم از تبادل دما جلوگیری نمود و در فصل تابستان نیز علیرغم ورق های فلزی زیاد داغ نخواهد شد و از مهمتر اینکه ارزانتر از ورق های فلزی می باشد.

پرورش مرغ در حیاط خانه و منزل

« پرورش مرغ در حیاط خانه و منزل »

برای شروع جوجه بخریم یا مرغ تخم گذار؟

اگر می خواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید، حتما باید تعدادی جوجه یک هفته ای خریداری کنید زیرا مرغ های بالغ و تخمگذار قیمت خیلی بالاتری خواهند داشت، عیبی که در خرید جوجه های یک هفته ای وجود دارد این است که شما باید تا 5 ماه صبر کنید تا جوجه ها کاملا بالغ شده و شروع به تخم گذاری نمایند.

روش دیگری نیز وجود دارد و آن خرید دستگاه جوجه کشی می باشد، همزمان با خرید دستگاه جوجه کشی باید به فکر تخم های نطفه دار با کیفیت نیز باشید. تخم های نطفه دار قیمت خیلی خیلی پایین تری نسبت به جوجه ها و مرغ های بالغ دارد و به اندازه کافی در هزینه های خود صرفه جویی خواهید نمود، علاوه بر این وجود دستگاه جوجه کشی امکان جوجه کشی لحظه ای را برای شما فراهم می سازد و شما برای همیشه به صورت رایگان جوجه یکروزه اماده فروش خواهید داشت.

در روش استفاده از دستگاه جوجه کشی وتخم نطفه دار باید 21 روز صبر کنید تا جوجه ها  به دنیا بیایند و همینطور نیز 5 الی 6 ماه نیز صبر کنید تا مرغ و خروس های بالغ شده و اماده جفت گیری  وتخم گذاری شوند که در این حالت تمام هزینه های خورد و خوراک آنها بر عهده شما خواهد بود و پس از فروش تخم و گوشت آنها می توانید هزینه های خود را جبران کنید.

وجود مرغ در حیاط خانه چه مزیت هایی دارد؟

اولین مزیت وجود مرغ محلی در خانه همانطور که مقدمه نیز اشاره شده، دسترسی روانه به تخم مرغ های تازه می باشد، این تخم مرغ ها با تخم مرغ هایی که از مغازه تهیه می کنید بسیار متفاوت خواهد بود زیرا کاملا تازه بوده و در صورت میل کردن آن طعم واقعی آن را خواهید چشید. علاوه بر این تهیه این تخم مرغ ها کاملا رایگان خواهد بود زیرا شما مرغ ها را با مانده های غذای روزانه خود تغذیه خواهید نمود و هیچ هزینه ای بابت نگهداری مرغ ها نخواهید پرداخت.

دومین مزیت وجود مرغ در خانه سرگرم شدن شما و سایر اعضای خانواده می باشد، شما با دیدن مرغ و خروس ها، نحوه راه رفتن آنها، تغذیه آنها و به خصوص صدای آنها سرزندگی و شادابی خاصی را در خود احساس خواهید نمود. علاوه بر این کودکان نیز با دیدن آنها ساعت ها می توانند با آنها مشغول شوند، مرغ و خروس ها پرندگانی کاملا بی ازار و بی خطر هستند.

سومین مزیت پرورش مرغ محلی در خانه دسترسی به کود آنهاست، از فضولات مرغ ها و خروس ها می توان برای باغچه، گلها و گیاهان و … استفاده نمود. علاوه بر این هر گاه که نیاز داشتید می توانید یکی از آنها را سر بریده و نوش جان کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری