آموزش پرورش قرقاول و جوجه کشی از تخم قرقاول

قرقاول

قرقاول پرنده ای بسیار زیبا است که به صورت وحشی در نقاط مختلف ایران زندگی می کند. بسیاری از پرورش دهندگان بلدرچین آن را به خاطر زیبایی و ظاهر خاصی که دارد پرورش می دهند. نگهداری از این پرنده بسیار کم هزینه است و می توان آن را به صورت کسب و کار خانگی نیز نگهداری کرد. این پرندگان از اواخر زمستان تا اواسط تابستان تخم گذاری می کنند و قیمت مناسبی در بازار دارند. تخم و گوشت این پرنده دارای خواص بسیار مفیدی است که در ادامه به آن ها اشاره می شود.
پرورش و جوجه کشی قرقاول

گوشت و تخم قرقاول

گوشت قرقاول نرم است و به راحتی در بدن هضم می شود. گوشت این پرنده منبع بسیار مناسبی برای املاح معدنی مانند روی ، فسفر ، مس ، آهن و انواع ویتامین ها است. مصرف این پرنده برای تقویت هوش بسیار مناسب است و برای رفع فراموشی و وسواس و تولید خون مناسب است. گوشت پرنده می تواند در درمان بیماری های تشنج ، آسم ، فشار خون ، اعصاب و سنگ کلیه نیز مفید باشد.
تخم قرقاول نسبت به تخم مرغ دارای چندین برابر فسفر ، آهن و انواع ویتامین ها است. ویتامین B موجود در تخم قرقاول منجر به تامین انرژی در بدن و بهبود روحیه می شود. تخم این پرنده سرشار از امگا 3 است و برای تقویت هوش و حافظه در کودکان و جنین در داخل شکم مادر می شود. تخم قرقاول سرشار از آهن و پروتئین است و برای درمان کلسترول و کم خونی و کاهش استرس مناسب است.

جیره غذایی قرقاول

جیره غذایی ابتدایی بلدرچین باید حاوی حدود 30 درصد پروتئین باشد. جیره های کرامبل و خمیری نتایج مثبتی را در پرورش قرقاول در پی دارند. جوجه های این پرنده از زمانی که از تخم خارج می شوند تا 3 هفتگی نمی توانند از خوراک پلت شده استفاده کنند. مواد غذایی که در پرورش قرقاول استفاده می شود برای جلوگیری از ابتلای این پرنده به کوکسیدوز باید حاوی کوکسیدواستات باشند. آب مصرفی قرقاول باید تمیز و بهداشتی باشد. قرقاول های در حال رشد به دو تا 5 گالن آب نیاز دارند.
جوجه کشی قرقاول

جوجه کشی قرقاول

جوجه کشی از قرقاول را می توان به صورت طبیعی و یا مصنوعی نیز انجام داد. در جوجه کشی طبیعی قرقاول باید شرایط مناسب برای کرچ قرقاول های مادر را فراهم کنید. برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های قرقاول می توانید از دستگاه های جوجه کشی استفاده کنید. اگر از دستگاه جوجه کشی حرفه ای استفاده می کنید باید شرایط لازم برای جوجه کشی از قرقاول را به صورت دستی تنظیم کنید.
جدول دما و رطوبت جوجه کشی قرقاول
جدول دما و رطوبت جوجه کشی قرقاول

پس از جوجه کشی از قرقاول چه کنیم؟

همانند سایر پرندگان پس از هچ شدن جوجه های قرقاول ، آن ها را تا 24 ساعت نباید از دستگاه جوجه کشی خارج کنید. در فرایند تشکیل جنین ذخیره زرده در داخل بدن جوجه قرار می گیرد و جوجه تازه هچ شده می تواند تا 24 ساعت از آن تغذیه کند. اگر در طول 24 ساعت اول هچ شدن جوجه ها به آن ها غذا بدهید ، ذخیره زرده در بدن جوجه ها فاسد شده و ممکن است حتی باعث مرگ جوجه بشود.
جوجه های قرقاول را 24 ساعت پس از هچ اولین جوجه در حالی که فقط پنج درصد بدن آن ها مرطوب است از دستگاه خارج کنید. خشک شدن بیش از انداره بدن جوجه ها در داخل هچر می تواند منجر به کاهش رطوبت درون بدن جوجه ها شده و حتی باعث مرگ آن ها بشود. بلکه در زمان مناسب باید پس از خشک شدن آن ها را به سالن با درجه حرارت مناسب منتقل کنید.
جوجه ها را باید به سالنی با 24 درجه سانتی گراد و 75 درصد رطوبت منتقل کنید. دمای پایین از دمای مناسب می تواند منجر به سرماخوردگی و حتی مرگ پرنده ها شود. دمای بالا نیز موجب بروز استرس دمایی در میان جوجه های قرقاول می شود. کم بودن رطوبت در محیط می تواند منجر به دی هیدراته و کم آب شدن بدن جوجه های قرقاول شود.

پس از خارج کردن جوجه ها از دستگاه جوجه کشی باید دستگاه را شسته و ضدعفونی کنید. برای ضدعفونی کردن دستگاه جوجه کشی می توانید از گاز فرمالدئید استفاده کنید. برای تهیه گاز فرمالدئید برای هر متر مکعب از فضای دستگاه باید 35 میلی لیتر فرمالین 40 درصد را بر روی 25 گرم پرمنگنات بریزید. به این ترتیب گاز فرمالدئید تولید شده و درون دستگاه جوجه کشی را ضدعفونی می کند.
ضدعفونی نکردن دستگاه جوجه کشی پس از هچ جوجه های قرقاول می تواند منجر به تلف شدن تخم های نطفه دار در دوره های بعدی جوجه کشی شود. این امر در دستگاه های جوجه کشی که با بدنه فلزی ساخته می شوند بیشتر نمود پیدا می کند. زیرا بدنه این دستگاه از دو لایه فلزی با کائوچو ساخته شده است که مکان بسیار مناسبی برای رشد باکتری هستند.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری