همانطور که اشاره شد برای پرورش بلدرچین نیاز به جوجه های یک روزه دارید. این جوجه های یک روزه را می توانید خریداری کنید و یا برای صرفه جویی از هزینه ها خودتان به صورت مصنوعی از تخم های نطفه دار جوجه کشی کنید.
دمای مناسب برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار بلدرچین 37.7 درجه سانتی گراد و رطوبت 60 درصد است. برای جوجه کشی راحت از تخم های نطفه دار این پرنده می توانید از دستگاه های جوجه کشی اتوماتیک استفاده کنید. این دستگاه ها قادرند دما ، رطوبت و سایر شرایط جوجه کشی را به صورت خودکار فراهم کنند.

آموزش پرورش بلدرچین و جوجه کشی از تخم بلدرچین

بلدرچین

بلدرچین پرنده ای با جثه کوچک و از زمره پرندگان وحشی است. اگرچه بسیاری از نژادهای این پرنده بر روی زمین زندگی می کنند ، برخی از نژادهای آن مانند نژاد معمولی و ژاپنی قادر به پروار هستند. این پرنده دوره بلوغ کم و سرعت رشد بسیار بالایی دارد و در یک سال می توان نسل های متعددی از آن را پرورش داد. گوشت و تخم این پرنده علی رغم حجم کوچک دارای ارزش غذایی و دارویی بسیار بالایی است و در بازار قیمت و تقاضای مناسبی دارد. به همین دلیل پرورش این پرنده دارای سودآوری مناسبی است و بسیاری از افراد به عنوان کسب و کار به پرورش این پرنده روی می آورند.
پرورش جوجه کشی بلدرچین

تغذیه بلدرچین

بلدرچین پرنده ای است که بر روی زمین زندگی می کند از این رو می تواند از گیاهان ، دانه ها ، حشرات و سایر جنبندگان روی زمین به عنوان غذا استفاده کند. بلدرچین ها معمولاً بصورت دسته جمعی اقدام به تغذیه میکنند. این پرندگان اجتماعی بوده و در یک مکان جمع شده و اقدام به آشامیدن آب مینمایند.

گوشت و تخم بلدرچین

گوشت بلدرچین سرشار از ویتامین و پروتئین است و از چربی کمتری نسبت به گوشت سایر پرندگان برخوردار است. گوشت این پرنده بسیار لذیذ و مقوی است و دارای ارزش دارویی بسیار بالایی است. گوشت بلدرچین برای کودکان و افراد مسن و بیماران قلبی و اعصاب و روان بسیار مفید است. در میان نژادهای مختلف این پرنده ، نژاد ژاپنی دارای بازدهی بیشتری است.
تخم بلدرچین یک پنجم تخم مرغ است اما پنج برابر آن دارای ویتامین و املاح معدنی است. جنس ماده نژاد ژاپنی این پرنده در هر 25 ساعت یک تخم می گذارد که وزن هر تخم آن بین 6 تا 16 گرم است.

پرورش بلدرچین

بلدرچین را می توان در فضای کوچکی مانند اتاق 4*3 نیز پرورش داد. برای این کار باید قفس مخصوص پرورش بلدرچین را خریداری کنید. این قفس ها را می توانید روی هم نیز قرار داده و از فضای در دسترستان حداکثر استفاده را بکنید.
برای پرورش بلدرچین باید جوجه های یک روزه آن را تهیه کنید. همچنین می توانید تخم های نطفه دار این پرنده را نیز تهیه کرده و از آن ها جوجه کشی کنید. دمای مناسب برای پرورش جوجه های یک روزه در ابتدا 35 درجه سانتی گراد است. دما هر چهار روز یک بار حدود 2.5 درجه باید کاهش پیدا کند تا به 21 درجه برسد.
جوجه های بلدرچین در روزهای اول تولد به سر و صدا بسیار حساس هستند و وارد شدن استرس می تواند منجر به مرگ و تلف شدن جوجه ها شود. به همین دلیل بهتر است در دو سه روز اول نگه داری از جوجه های یک روزه برای کاهش استرس ، به آن ها محلول 8 درصد آب و شکر داده شود.
تا سه هفتگی پرورش جوجه ها باید به هر جوجه حدود 150 سانتی متر مربع فضا اختصاص دهید. همچنین باید در هفته اول به صورت 24 ساعته محیط نگه داری این پرنده را نوررسانی کنید.
بلدرچین پرنده همه چیزخوار است و از خوردن مواد غذایی مختلف لذت می برد. در پرورش بلدرچین می توانید از خوراک مخصوص ماکیان استفاده کنید. این خوراک باید حداقل دارای 24 درصد پروتئین برای تخم گذاری مناسب باشد.
جوجه کشی بلدرچین

جوجه کشی از بلدرچین

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری
استفاده از مطالب این وبسایت برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. طراحی توسط گروه صنعتی اسکندری می باشد
تمامی حقوق محفوظ است ۱۳۹۰-۱۳۹۷
طراحی شده با