آموزش پرورش اردک و جوجه کشی از تخم اردک

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۳٫۱۹
اردک ها هم می توانند از هر چیزی که برای مرغ ها مناسب است، تغذیه کنند ولی  مزیتی که گوشت اردک دارد، قابل مقایسه با گوشت مرغ نیست یعنی آنها بر خلاف مرغ گوشت گرم و کاملا ارگانیکی دارند چون مرغ ها تا زمان کشتار چندین بار واکسینه می شوند در حالی که اردک ها اگر تغذیه و بهداشت مناسبی داشته باشند نیازی به واکسیینه کردن ندارند . ارزش غذایی نسبتا بالایی آن باعث شده است تا همواره مردم سراسر دنیا در سبد غذایی خود از  گوشت اردک بهره مند شوند.
مکانیزم دفاعی بدن این پرندگان در برابر انواع بیماری آنقدر بالاست که کمتر دچار بیماری می شوند. برای تغذیه کردن آنها لازم نیست هزینه زیادی را صرف کنید، از ضایعات نان و سبزیجات هم می توان استفاده کرد. ضمن اینکه اگر قصد راه اندازی سوله های پرورشی را داشته باشید، هزینه تاسیسات و امکانات زیر ساختی آنقدر پایین است که با سرمایه بسیار کم هم می توانید از عهده آن برآیید  و مهمتر از همه اینکه، هر هزینه ای که برای نگهداری و پرورش اردک صرف می کنید، در کوتاهترین زمان ممکن آن را به دست خواهید آورد یعنی  بازگشت سریع سرمایه یکی از مزیت¬های  اصلی پرورش اردک  مخصوصا جوجه آنهاست.
چکیده مقاله
اردک پرنده ای از دسته مرغابی سانان است که در محیط های نزدیک آب شیرین و دریاها زندگی می کند. این پرنده در همه نقاط کره خاکی به غیر از قطب جنوب زندگی می کند. اردک اگرچه مانند قو و غاز پرنده ای آبدوست محسوب می شود ولی چثه کوچکتری نسبت به این پرنده ها دارد.
مهمترین عامل برای رغبت پرورش دهندگان طیور  نسبت به پرورش اردک شده است.مخصوصا در نواحی شمال کشور با توجه به تقاضای بالای کشاورزان و شالی کاران برنج،  پرورش اردک از رونق خوبی برخوردار است و به عنوان یک منبع درآمد محسوب می شود.
پرورش دهندگان می توانند در هر متر مربع ، حدود  ۱۰ اردک را نگهداری کنند که این امر فرصتی خوبی را برای پرورش تعداد بالا آن هم در مکان کوچکتر امکان پذیر می کند.
یک جوجه اردک که حدودا ۴۰ گرم وزن دارد در ۶۰ روز یا کمتر از آن به وزنی در حدود ۲۵۰۰ گرم می رسد، یعنی ۶۰ برابر می شود با یک حساب سر انگشتی می توان فهمید، هر روز ۴۰ گرم به اندازه وزن اولیه اش اضافه می شود. هر اردکی که به وزن  ۱۵۰۰ گرم رسیده است، در طول سال حدود ۲۸۰ تخم تولید می کند که وزن هر تخم با ۶۰ گرم برابری می کند. این یعنی  اینکه در طول سال حدود ۱۲ برابر وزنش تخم تولید می کند. تخم هایی که می گذارند با یک وعده غذای کامل برابری می کند.
نکات خرید عروس هلندی
« پرورش جوجه کشی اردک »

روش های پرورش اردک برای کسب درآمد

روش اول
پرورش اردک‌ های ۲۰ روزه  و فروش آنها به شالی‌کاران برنج : شالیکاران برنج مشتریان خوبی برای اردک های 20 روزه هستند. هر شالیکاری بعد از از برداشت محصول، به صورت فله‌ای جوجه اردک ‌ها را خریداری می‌کند و آنها را در مزارع برنج رها می‌کند تا اردک‌ ها ضمن  شخم زدن زمین تمام افت های مزرعه را از بین ببرنن و با کودهایی که تولید می کنند قدرت باروری زمین را بیشتر تقویت کنند. تازه بعد از اینکه به وزن مناسبی رسیدند از گوشت و تخم آنها برای منبع غذایی یا فروش  در بازار محلی استفاده می کنند. یعنی با یک تیر چند نشان می زنند.

روش دوم
پرورش دهندگانی هستند که اردک ها را برای پروار کردن پرورش می دهند. در این روش بعد از اینکه اردک ها به سن  حداقل 3 الی چهار ماهگی رسیدند به خوبی پروار می شوند، برای فروش یا رفتن به کشتارگاه کاملا آماده هستند.

روش سوم
پرورش اردک ‌های مولد یکی دیگر از روش های پرورشیست . در این روش بعد از گذشت  ۴ الی ۶ ماه اردک های بالغ برای جفتگیری و تولید مثل آماده شده اند که با انتخاب جفت های مناسب و در اختیار گذاشتن تغذیه های مقوی می توان از آنها جوجه کشی کرد. بسیاری از پرورش دهندگان از اردک های مولد برای تخمگذاری استفاده می کنند و تخم های بارور شده را درون دستگاه جوجه کشی می گذارند تا در طی مدتی که جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند آنها مجددا با تغذیه های مناسب برای جفتگیری و تخم گذاری آماده شوند.اگر جایی برای نگهداری جوجه ها دارید می توانید آنها را به منظورهای مختلف( فروش جوجه اردک های 20 روزه، پروار کردن اردک های گوشتی ) استفاده کنید در غیر این صورت می توانید به راحتی آنها را به سایر پرورش دهندگان به عنوان جوجه یک روزه بفروشید.

بهترین نژاد اردک جهت پرورش و کسب درآمد

از آنجایی که طرفداران زیادی برای مصرف گوشت وجود دارد، لذا پرورش اردک های پرواری برای کسب درآمد از جایگاه ویژه و بسیار بالایی برخوردار است.درست است که برای شروع و یا پرورش اردک های پرواری  نژادهای زیادی وجود دارد ولی  کشش بازار تقاصا برای مصرف گوشت اردک پیکنی بیشتر از سایر نژادهاست چون اردک پکینی علاوه بر مزیت تخم گذاری بالا می تواند در ۲ ماهگی به وزنی معادل 3 کیلوگرم برسد این یعنی کسب درآمد بیشتر در کمترین زمان ممکن.

از کجا برای پرورش و تکثیر اردک شروع کنیم؟

پرورش دهندگان حرفه ای اردک ها به صورت انبوه و در تعداد بسیار زیادی تکثیر می کنند ولی کسی که برای اینکار هنوز خبره نشده و در ابتدای راه است یا هیچ شناختی نسبت به اردک ها ندارد بهترین کاری که می تواند انجام دهد، این است که  کار خود را با پرورش تعداد کمی از اردک ها شروع کند تا با گذشت زمان و کسب تجربه های لازم از تخم های بارور آنها برای تخم گذاری و تولیدمثل بهره مند شود.
به سه روش می توانید کار خود را شروع کنید:
-تهیه تخم اردک و گذاشتن آنها در دستگاه جوجه کشی
-تهیه جوجه های یک روزه و پرورش آنها به سن پرواری که بعد ۵۵ الی ۶۰ روز پروار می شوند و برای فروش به کشتارگاه ها آماده هستند.
-پرورش اردک های مولد با تغذیه های مناسب که بعد از گذشت ۵ الی ۶ ماه به سن بلوغ، تخم گذاری و تولید مثل می رسند.
امکانات مورد نیاز پرورش اردک
برای شروع پرورش اردک زیاد سختگیری نداشته باشید.شما با هر سرمایه و امکاناتی که در دست داشته باشید می توانید اقدامات اولیه را برای شروع کار فراهم کنید. مثل:
✔ تهیه اردک سالم
✔ انتخاب زمین مناسب نسبت به تعداد اردک هایی که برای پرورش آنها در نظر گرفته اید.
✔ مسقف کردن قسمتی از زمین برای لانه سازی، تخمگذاری و استراحت آنها  البته با تهیه قفس  یا فنس کشی قسمتی از زمین هم  می توانید شرایط نگهداری و پرورش آنها را فراهم کنید.
✔ تهیه کولر و هیتر بر اساس شرایط آب و هوایی منطقه.
✔ رسیدگی به بستر و بهداشت محل زندگی آنها چون باید خشک و کاملا ضد عفونی باشد.
✔ درست است که غذای اصلی آنها آرد ذرت و دانه گندم می باشد ولی برای تغذیه آنها هم می توانید از اضافات غذا، ضایعات نان و سبزیجات هم استفاده کنید.
✔ آب  کافی برای آشامیدن
✔ اگر سرمایه کافی برای درست کردن استخر یا حوضچه های شنا دارید، آنها می تواندد ساعت ها در آن به شنا مشغول باشند در غیر این صورت ضرورتی برای اینکار احساس نمی شود حتی  پرورش دهندگان صنعتی هم آنها را در قفس و فنس پرورش می دهند.

تغذیه اردک

اردک پرنده ای همه چیزخوار است و قادر است از از مواد غذایی گیاهی و جانورانی مانند حشرات و کرم ها تغذیه کند. اگر می خواهید اردک پرورش دهید بهتر است از میوه جات و کاهو و غلات جوانه زده گندم ، جو ، برنج و ذرت استفاده کنید. همچنین می توانید از ذرت بو داده ، میوه ها و تخم مرغ خرد شده نیز به عنوان مخلفات در تغذیه این پرنده استفاده کنید. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که به هیچ عنوان از مواد دارویی ، هسته های میوه ها و بذر گیاهان و غذاهای چرب در تغذیه اردک استفاده نکنید.

دمای نگهداری اردک ها

دمای نگهداری با توجه به نوع اردک ها متفاوت است. جوجه اردک ها را باید در دمای 22 تا 28 درجه سانتی گراد و اردک های بالغ را در دمای 0 تا 30 درجه سانتیگراد نگهدارید. اردک های بالغ را حتی در اکثر مواقع می توان در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد نیز نگهداری کرد.

تشخیص جنسیت اردک

جنسیت اردک ها با توجه به رنگ بال و پر آن ها قابل تشخیص است. معمولا اردک های نر بال و پر رنگارنگ و اردک های ماده بال و پرساده و معمولی دارند. یک راه دیگر تشخیص جنسیت اردک نگاه کردن به دهانه کلواک پرنده است. برای این کار همانند سایر پرندگان پاهای پرنده را جدا کرده و دهانه کلواک را فشار دهید تا مدفوع از آن خارج شود. با باز کردن دهانه کلواک اگر اندام جنسی سه میلی متری دیده شود پرنده نر است و در صورتی که اگر اندام جنسی وجود نداشته باشد پرنده ماده است.
تشخیص جنسیت اردک
« تشخیص جنسیت اردک »

جفت گیری و تخم گذاری اردک ها

اردک ها معمولا در زمستان شریک زندگی خود را انتخاب می کنند و تمام طول سال بعد را با آن شریک زندگی سپری می کنند. اما احتمال دارد سالهای بعدی را با شریک های دیگری زندگی کنند. اردک ها در هر دوره بین 5 تا 12 عدد تخم می گذارند. مقدار تخم گذاری اردک ها با نور مستقیمی که به آن ها میرسد ارتباط مستقیم دارد یعنی هرچقدر نور مستقیم بیشتری به آن ها تابیده شود تعداد بیشتری تخم میگذارند.

جوجه کشی از اردک

طول مدت جوج کشی از اردک با توجه به نژاد آن متفاوت است. تخم های اردک های پکنی در 28 روز و تخم های اردک های روسی در 35 روز هچ می شوند.
جوجه کشی از تخم های نطفه دار اردک را می توان هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی انجام داد. در جوجه کشی طبیعی اردک های ماده با توجه به اندازه جثه شان می توانند بین 10 تا 15 تخم را جوجه کشی کنند. اما اگر می خواهید از تخم های زیادی جوجه کشی کنید بهتر است از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.
دمای مناسب برای جوجه کشی از تخم های جوجه درآور اردک 37.5 درجه سانتی گراد و رطوبت 55 درصد است. همچنین جهت جلوگیری از چسبیدن نطفه یا جنین به پوسته ، تخم ها باید هر روز حداقل 4 بار چرخانده شوند.
برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار اردک می توانید از ماشین های جوجه درآوری حرفه ای یا اتوماتیک استفاده کنید. در دستگاه های حرفه ای باید دما و رطوبت مناسب را به صورت دستی برای دستگاه تعریف کنید. اما در دستگاه های اتوماتیک با انتخاب نوع پرنده که در اینجا اردک می باشد دستگاه المان های جوجه کشی را به صورت خودکار تنظیم می کند. همچنین توجه داشته باشید که دستگاه را قبل از جوجه کشی به مدت یک روز روشن نگه دارید تا از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.
گالری عکس
عکس اردک 1
عکس اردک 2
عکس اردک 3
عکس اردک 4
----- برای مشاهده در ابعاد اصلی روی عکس کلیک کنید -----
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری