چرا پرورش جغد در خانه توصیه نمی شود؟

شاید دلتان هوای یک حیوان خانگی را داشته باشد و دوست داشته باشید تا جغدی را به عنوان پرنده خانگی خود پرورش دهید، ولی لازم به ذکر است که جغد همانند طوطی، مرغ مینا یا مرغ عشق نیز که با شما بازی کند یا مانند بلبل و قناری برای شما آواز بخواند، آنها در درجه اول پرندگانی کاملا وحشی هستند و در درجه دوم جزو پرندگان شکاری محسوب می شوند و هر لحظه امکان حمله در آنها وجود دارد. پس با این تفاسیر جغد نمی تواند حیوان خانگی مطلوبی به نظر برسد. در ادامه دلایل منطقی دال عدم امکان پرورش جغد در خانه را برای شما ذکر خواهیم کرد.

مطمئنا یکی از دلایلی که باعث شده تا تصمیم به پرورش جغد در خانه بگیرید، زیبایی آن است و دلیل دیگر را می توان تحت تاثیر قرار گرفتن شما در اثر تماشای فیلم های هالیوودی نظیر هری پاتر در نظر گرفت. ولی باید متذکر شویم که واقعیت چیزی جز این است. آنها در عین حال که بسیار زیبا به نظر می رسند، شدیداً وحشی و پرخاشگر هستند و به سختی به یک نفر عادت می کنند، ولی ذکر این نکته نیز ضروریست که در صورت عادت نمودن به صاحبش بسیار به او وفادار خواهد بود و امکان دل کندن را برای او مشکل می کند.
دلایلی که نگهداری جغد در خانه را ناممکن یا مشکل می داند، عبارتند از: 1- مشکلات تغذیه ای 2- خطرات حمله و صدمه 3- غیر قانونی بودن پرورش پرندگان شکاری 4- نیاز به فضای زیاد جهت پرواز 5- عدم وابستگی آنها
نگهداری جغد در خانه

1- مشکلات تغذیه ای پرورش جغد در خانه

شاید تصور شما از تغذیه جغد همانند طوطی یا مرغ عشق باشد که از دانه ها، سبزیجات و پلت تغذیه کند. در حالی که واقعیت چیزی جز این است، نگهداری جغد در خانه نیازمند خرید روزانه گوشت برای اوست، زیرا او ذاتا پرنده ای شکاری بوده و چیزی جز گوشت برای او معنی غذا را نمیدهد.
علاوه بر این آنها بسیار کثیف کاری می کنند و هنگام خوردن گوشت عادت به تکه تکه کردن آنها را دارد، بنابراین اگر جغد شما را در قفس باشد باید روزانه 3 الی 4 مرتبه قفس او را تمیز کنید و با توجه به اینکه گوشت سریعا فاسد می شود تصور کنید که قفس پرنده چه بوی تعفنی خواهد داشت.

2- خطر حمله جغد به صاحب خانه یا مهمانان

جغد ها دارای چنگال ها و منقاری تیز و بُرنده می باشد که تا در سریع ترین زمان ممکن شکار خود را پاره نمایند. بنابراین با توجه به خصلت وحشی گری که جغد دارد در صورت پرورش جغد در خانه این احتمال وجود دارد که به شما یا وابستگان شما به چشم یک طعمه نگاه کرده و به شما یا آنها حمله ور شود.
آمار نشان می دهد جغد ها در موارد زیادی صاحبان خود را به دلیل عدم تامین غذای مناسب مورد حمله قرار داده است، پس اگر قصد نگهداری جغد در خانه را دارید باید این مورد شدیدا مورد توجه قرار دهید.
بنا بر دستور قضایی پرورش یا خرید و فروش هر گونه پرنده شکاری غیر قانونی بوده و در صورت مشاهده، پرورش دهنده به مجازات نقدی یا کیفری یعنی زندان محکوم خواهد شد، مگر در موارد نادری که مجوز های مربوطه از سازمان محیط زیست دریافت شود. پس باید حواستان کاملا جمع باشد که خرید و فروش یا پرورش جغد در خانه نیز شامل همین مجازات می شود.

3- غیر قانونی بودن پرورش جغد در خانه

آنها در طبیعت روزانه حداقل 8 ساعت را در حال پرواز هستند زیرا به دنبال شکار هستند و همین عامل باعث افزایش طول عمر آنها تا 30 سال می گردد. پس اگر قصد پرورش جغد در خانه را دارید باید قفسی بسیار بزرگ برای پرنده در نظر بگیرید تا آزادانه پرواز نماید. اگر جغد ها در قفسی مانند قفس طوطی زندگی کنند طولی نخواهید کشید که دچار افسردگی و بیماری خواهند شد.

4- نیاز جغد ها به فضای زیاد جهت پرواز

جغد ها پرندگان مستقلی هستند که به جز جفت خود به هیچ پرنده دیگری علاقه و وابستگی نشان نمی دهد و خیلی سخت به صاحب خود عادت می کنند و در صورت عادت نیز دل کندن او از صاحبش مشکل خواهد بود. پس اگر تصمیم تان برای پرورش جغد در خانه جدی می باشد باید انتظار حمله و پنجه زنی نیز از سوی پرنده را داشته باشید.

5- مشکلات عدم وابستگی جغد ها

سایر مشکلات نگهداری جغد در خانه

روزی را تصور کنید که پرنده شما به شدت مریض شده باشد، بنابراین شما چاره ای جز مراجعه به دامپزشک را نخواهید داشت. ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که هر دامپزشکی تخصص معالجه پرندگان شکاری را ندارند و پیدا نمودن دامپزشک خود مشکل بزرگی محسوب می شود.
یا روزی را در نظر بگیرید که جغد شما برای همسایه شما مزاحمت ایجاد کرده باشد در این صورت آنها اگر از شما شکایت کنند ، قطعا کسی که در این میان محکوم خواهد شد، خود شما هستید. پس در پرورش این پرنده وحشی احتیاطات لازم را باید به خرج دهید.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری