کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با انواع پرنده های شکاری

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۸

پرنده های شکاری به سه دسته جغدسانان ، شاهین سانان و قوش سانان طبقه بندی میشوند. در ادامه این مطلب ما به شما ویژگی هر کدام از دسته پرنگان شکاری را ذکر کرده و ویژگی های هر کدام را برایتان شرح خواهیم داد بدین منظور باید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

جغد سانان

جغد سانان پرنده هایی هستند که اکثراً فعالیت آنها در شب ها انجام شده و در روزها استراحت میکنند به همین علت این دسته پرندگان چشمانی بزرگ و تیزبین داشته و منقار آنها قلابی شکل است.

رنگ پرهایی که روی بدن جغدسانان است به آنها امکان استتار کردن را میدهد. بالهای بلند و دم کوتاه از سایر ویژگی های بصری این پرندگان وحشی است. جغدسانان پاهایی قدرتمند داشته که با پر پوشیده اند. چنگال های قوی این پرندگان بسیار یز بوده و به آنها کمک میکنند تا به آسانی سایر حیوانات را شکار کرده و یا از خود دفاع کنند. لازم به ذکر است که نر و مادگی راسته جغدسانان با یکدیگر تفاوت چندانی نداشته و تنها فرق آنها جثه بزرگتر نوع ماده است.

جوجه کشی مصنوعی این پرندگان به کمک دستگاه جوجه کشی به سختی انجام میشود. در اکثر موارد انجمن حمایت از پرندگان برای بقای نسل این دسته از پرنده ها اقدام به جوجه کشی مصنوعی از تخم این پرنده ها میکنند.

جغد سانان

« جغد سانان »

شاهین سانان

شاهین سانان دسته دیگری از پرندگان وحشی هستند که تفاوت فاحش آنان با جغدسانان ؛ روز گرد بودن آنهاست. البته شاهین سانان با طی کردن سیر تکاملی خود به قوش سانان شباهت پیدا کرده اند. البته این دو دسته از پرندگان نیز با یکدیگر تفاوت های ژنتیکی دارند.

شاهین سانان شکارچیان قابلی هستند ؛ یکی از دلایل بی رقیب بودن آنها در شکار ، دید بسیار قوی آنهاست. جثه دسته شاهین سانان کوچک تا متوسط است و آنها بالهایی کشیده و نوک تیزی دارند. منقال قلاب مانند و پاهای بزرگ این پرندگان به آنها اجازه میدهد تا شکار را در لحظه از زمین بلند کرده و به آسمان ببرند.

تفاوت های نر و ماده این دسته از پرندگان شامل چشمانی بزرگ ، منقاری بسیار قوی و دندانه دار و ... می باشد. همچنین تشخیص جنسیت شاهین سانانی مانند ترمتای و دلیجه راحت تر از سایر پرنده های این دسته است. در این دسته از پرندگان جثه نرها از جثه ماده ها کوچکتر است.

شاهین سانان

« شاهین سانان »

قوش سانان

قوش سانان شکارچیانی بسیار چابک و سریع هستند. این پرندگان در هنگام نبرد بسیار قدرتمند ظاهر شده و به ندرت میتوان در نبرد قوش سانان و ساید حیوانات شکست آنها را دید. قوش سانان جثه های های مختلفی دارند. از پرنده های کوچک مانند قرقی تا پرندگانی مانند عقاب و کرکس همگی در دسته قوش سانان قرار میگیرند.

قوش سانان در تمامی بخش های جهان زندگی میکنند و هر کدام از اعضای این دسته تفاوت های زیادی با سایر پرندگان همان دسته دارند. با این حال برخی از ویژگی ها مانند چابک و سریع بودن در تمامی آنها مشترک است.

انتهای بال های قوش سانان گرد بوده و باعث میشود تا آنها نسبت به شاهین سانان سرعت کمتری داشته باشند ؛ با این حال آنها نیز مانند دسته شاهین سانان قدرت دید قوی و وسیعی دارند.

قرقی ، پیغو ، پیغوی کوچک و طرلان از نمونه قوش سانان ایرانی هستند. طرلان بزرگترین و کمیاب ترین قوش سانانی است که در ایران زیست میکند. عقاب ، کرکس ، کورکور و قوش ها هم از عاضای بزرگ این دسته هستند.

قوش سانان

« قوش سانان »

نتیجه گیری

در این مطلب ما انواع پرندگان شکاری را معرفی کرده و هر کدام را بصورت جداگانه مورد بررسی قرار دادیم. برخی از پرندگان در سرتاسر قاره ها زندگی کرده و برخی از آنها بومی هستند و به همین علت در برخی مناطق دیده میشوند. امیدواریم که افزایش آگاهی این موجودات را از خطر انقراض نجات دهد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری