کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

علائم و نشانه های پرنده طوطی افسرده + راه درمان

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۷٫۳۰

اگر متوجه شدید که پرنده ی شما دارای یک سری رفتارهای غیر طبیعی و خود مخرب شده، به احتمال بسیار زیاد دچار افسردگی شده است. همچنین این رفتار در طولانی مدت باعث می شود سیستم ایمنی پرنده بسیار ضعیف شود و حتی در مواردی باعث مرگ او گردد.

یکی از عوامل مهم افسردگی یک پرنده، محیط زندگی اوست. طبیعی ست که بسیاری از پرنده ها از جمله طوطی سانان به خاطر خلق و خوی وحشی ای که دارند، وقتی دچار اسارت شوند، به سرعت افسرده می گردند. جالب است بدانید پرندگان از هوش بالایی برخوردار هستند و فرق زندگی کردن در یک محیط باز و بسته را به خوبی درک می کنند.

دومین علتی که ممکن است یک پرنده را افسرده کند بی میلی او نسبت به غذاست. مسلما بدن پرندگان برای انجام فعالیت های روزمره ی خود به تغذیه ی کافی نیاز دارند که قادر باشند در شرایط خوب شروع به سوخت و ساز نمایند. اگر متوجه کم اشتهایی او شدید سریع به دامپزشک مراجعه کنید در غیر این صورت با کاهش شدید وزن و ضعیف شدن سلامتی اش روبرو خواهید شد.

چکیده مقاله

دلایل دیگری چون؛ تغییر صاحب پرنده، مراقبت از حیوانات دیگر و عدم توجه کافی به او، تغییرات ناگهانی و عمده در تغذیه، فعالیت یا ورود افراد جدید در محیط، مکان نامناسب مثل قفس کوچک یا گذاشتن قفس در ارتفاع پایین، نداشتن صاحب مهربان، عدم وجود اسباب بازی  مناسب باعث می شود همگی دست در دست هم داده و پرنده ی دوست داشتنی حساس شما تبدیل به موجودی افسرده شود.

پرخاشگری

بسیاری از پرندگان وقتی افسرده می شوند دچار پرخاشگری می گردند، اگر چه پرخاشگری از خصوصیات پرندگان است مخصوصا زمانیکه دچار تغییرات هورمونی می شوند این امری عادی ست ولی اگر به مدت طولانی ادامه پیدا کند باعث آسیب به سیستم عصبی پرنده می شود، پس بهتر است در این شرایط سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

در ادامه ی مقاله به عوامل مهم افسردگی خواهیم پرداخت لطفا با صبوریتان ما را همراهی نمایید...

طوطی پرخاشگر

« طوطی پرخاشگر »

پرکنی

علامت اصلی بیماری افسردگی در این پرنده ی زیبا، شروع پرکنی است. این عارضه ی خطرناک در مدتی کم به مشکل بزرگی تبدیل می شود، به گونه ای که پس از مدتی پرنده کاملا لخت می شود.

توجه کنید که این رفتار در پرندگان وحشی بسیار نادر است چون این پرندگان برای حفظ گرمای بدن، برای خود نمایی هنگام جفت‌گیری و برای پرواز کردن و فرار از موقعیت‌های خطرناک و یافتن منابع غذایی به پر نیاز دارند.

برای اینکه بدانیم علت ایجاد این رفتار غیر طبیعی چیست، باید وقت بیشتری برای او بگذاریم و نیاز است که پرنده توسط دامپزشک به دقیق ترین حالات ممکن معاینه گردد.

پرکنی طوطی

« پرکنی طوطی »

تغییر صدای طوطی

مطمئن باشید تغییر در صدای پرندگان علت خاصی دارد. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که صدای پرندگان طی گزینش جفت گیری تکامل یافته است و تجربیات نشان می دهد که کیفیت صدای پرنده می تواند نشانگر خوبی برای سلامتی اش باشد. همچنین وجود انگل ها و بیماری ها مستقیما روی صدا تاثیر دارند. اگر متوجه شدید صدای پرنده تان تغییر کرده به دنبال دلیل آن باشید البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که بسیاری از پرندگان به خاطر خستگی و کم حوصلگی جیغ می کشند و علت این امر این است که دلتنگ شما هستند و دوست دارند با شما وقت بیشتری را سپری کنند.

تغییر صدای طوطی

« تغییر صدای طوطی »

استرس

پرندگان بر خلاف دیگر حیوانات خانگی مثل سگ‌ها و گربه‌ها، حیوانات بسیار حساسی هستند، به طوریکه توانایی مقابله با استرس و اضطراب را ندارند. تشخیص استرس در پرنده، امری مهم است و می تواند به شما کمک کند تا برای او محیطی را که دوست دارد فراهم کنید تا از نظر ذهنی و جسمی بهبود یابد. بهتر است یاد بگیریم برای دفع استرس او شروع کنیم تغییراتی را در رفتار خود، محیط زندگی و رژیم غذای اش داشته باشیم.

استرس در طوطی

« استرس در طوطی »

درمان افسردگی طوطی

اولین و مهم ترین کاری که باید انجام داد، افزایش ساعات ارتباطی با پرنده ی مورد نظر است.. شما با محبت و عشق ورزی، خوراندن خوراکی های مقوی به او می توانید آرامش و حیات را باری دیگر نصیب او نمایید.

حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که در صورت مشاهده ی هرگونه علائم بیماری، پرنده را به سرعت نزد دامپزشک ببرید. شما باید تمام واکنش های او  را از هنگام شروع بیماری تا بهبودی کامل یادداشت نمایید. در این مواقع، دانستن تاریخ و زمان، علائم بیماری، وضعیت اشتهای پرنده، وضعیت دفع فضولات، تنفس پرنده و بسیاری از موارد دیگر که موجب افسردگی او گردیده را در اختیار دامپزشک قرار دهید. در نظر داشته باشید که عوامل ذکر شده بسیار مهم و حساس هستند پس به این موارد توجه کنید و آنها را به خاطر بسپارید.

همانگونه که گفته شد، پرندگان موجودات بسیار باهوش و حساسی هستند پس هیچ موقع سعی نکنید برای درمان او از تنبیه غذا نخوردن و یا بی توجهی استفاده نمایید چون در این حال نه تنها منجر به درمانش نمی شوید بلکه روند بیماری را در او تشدید خواهید نمود.

اگر می‌خواهید پرنده ی شما بدعنق نباشد همیشه در اختیار او اسباب‌بازی‌های متنوع قرار دهید و با او بازی کنید.. جالب است بدانید هرچقدر پرنده بیشتر فعالیت کند همان قدر هم سرزنده خواهد شد.

بعضی افراد فضای بزرگی همچون باغی زیبا در اختیار پرنده شان قرار می دهند و اجازه می‌دهند که پرنده در ساعاتی از روز در فضای باغ به پرواز درآید. این کار ایده خوبی است؛ البته به شرط اینکه مدتی از اقامت پرنده در آنجا گذشته و به محیط جدیدش خو گرفته است.

تمام نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم شما را با انواع تنش ها و راه های درمان آن ها آشنا نمودیم.. امید است با به کار گرفتن همه ی آن ها، لحظات زیبایی را در کنار پرنده ی زیبا و دوست داشتنی تان سپری نمایید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری