کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

دلایل و عوامل پر ریزی طیور و پرندگان

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۱۲٫۰۵

همچنان که موی انسان از پروتئین و کراتین تشکیل شده است، پر پرندگان نیز از پروتئین و کراتین تشکیل شده است و همانطور که انسان در دوره های مختلف سال دچار ریزش مو می شود یا در اثر سوء تغذیه، بیماری یا استرس زیاد با ریزش مو مواجه می شود، طیور نیز در صورت مواجه با چنین عواملی دچار ریزش پر خواهند شد. ریزش پر در پرندگان نیز عوامل مختلفی دارد که در این مقاله سعی داریم به بررسی آنها بپردازیم، لطفا با ما همراه باشید.

دلایل پرریزی طیور

« دلایل پرریزی طیور »

از جمله عوامل مهمی که موجب پرریزی در طیور پرندگان می شود شامل موارد زیر می شود:

تغذیه طیور

در صورتی که تغذیه پرنده شما تکراری می باشد یا فاقد انواع ویتامین ها، مواد معدنی و بخصوص پروتئین باشد باید انتظار پرریزی را در پرنده داشته باشید. برای جلوگیری از پرریزی در پرنده باید یک جیره غذایی متناسب برای او در نظر بگیرید، استفاده از مواد غذایی پروتئین دار مانند تخم مرغ آب پز شده، سینه مرغ آب پز شده ، انواع حبوبات و دانه های پروتئین دار و مواد غذایی آهن دار تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از پرریزی پرنده خواهد داشت.

بیماری پرنده

عامل مهم دیگری که موجب ریزش پر در پرندگان خواهد شد، بیماری می باشد، همانطور که انسان پس از رهایی از بیماری های مهمی مانند عمل جراحی، شیمی درمانی و ... دچار ریزش مو می شود، پرندگان نیز در مواقع برخورد با بیماری های سخت و در صورت از دست دادن اشتهای خود دچار پرریزی خواهد شد. بیماری های مختلفی موجب ریزش پر در پرندگان می شود که خارج از حوصله این مقاله می باشد.

بلوغ جوجه طیور

در اکثر پرندگان جوجه ها پس از رسیدن به دوره بلوغ و تکامل رشد جسمانی دچار ریزش پر در بدن آنها می گردد، این عامل کاملا طبیعی می باشد زیرا پر های ضعیف و نازک پرنده دچار ریزش شده و پر های قوی و سالم جایگزین آن می گردد.

دوره پرریزی فصلی

معمولا پرندگان در فصول گرم دچار پرریزی می شوند و پر های قدیمی جای خود را به پر های جدید می دهند، همانطور که مار ها سالی یکبار پوست اندازی می کنند. در مورد انسان ها نیز این قضیه صادق می باشد به عنوان مثال هر گاه شما مو های خود را شانه کنید، تعدادی از مو های شما همراه شانه کنده خواهند شد، دلیل این امر جایگزینی مو های قدیمی با موهای جدید می باشد و به همین دلیل است که متخصصان مو، ریزش روزانه تا 100 عدد تار مو را طبیعی می دانند.

پرندگان نیز معمولا پس از تخم گذاری یا پس از آشیانه سازی دچار پرریزی خواهند شد که این مورد کاملا طبیعی به نظر می رسد.

وجود شپش در طیور

گاهی اوقات ممکن است در اثر عدم رعایت نظافت در محیط پرنده، پرنده را با مشکل پرریزی مواجه سازیم. شپش ها از جمله موجوداتی هستند که با تغذیه از کراتین پرهای پرندگان موجب تضعیف ساقه و ریشه پر ها شده و پرنده را دچار پرریزی می کند. برای جلوگیری از بروز چنین عاملی حتما باید استحمام پرنده را منظم انجام دهید، کف قفس یا بستر را مرتباً از فضولات پاکسازی نمایید. از ورود حشرات موذی، جوندگان و موجودات وحشی به دورن بستر یا قفس جلوگیری نمایید، زیرا این موجودات خود عامل بروز بسیاری از بیماری ها خواهد شد.

هنگام پرریزی در طیور چه اقدامی باید انجام دهیم؟

  • اولین و مهم ترین اقدام در جلوگیری از پرریزی بی مورد رعایت بهداشت در محیط پرنده می باشد، همانطور که در بالا نیز ذکر شد باید او را از گزند هر موجود وحشی و غیر بهداشتی در امان نگه دارید، تمیز کاری منظم کف قفس و استحمام منظم پرنده از بسیاری از بیماری ها جلوگیری خواهد نمود.

  • دومین عامل در جلوگیری از ریزش پر در پرندگان رعایت یک رژیم غذایی سالم و مقوی برای پرنده می باشد. غذای پرنده باید سرشار از انواع ویتامین ها، مواد معدنی مانند آهن، فسفر و روی و پروتئین باشد تا پرنده دچار ریزش پر نشود یا در دوره تولک یا بلوغ پرهای خود را به سرعت ترمیم نماید. هم چنین اگر پرنده شما قادر ب هپرواز می باشد باید او را روزی چند بار مجبور به پرواز کنید تا از تجمع چربی در بدن پرنده جلوگیری به عمل آید، زیرا عدم تحرک نیز به نوعی در پرریزی موثر خواهد بود.

  • وجود هوای تازه باعث افزایش خون رسانی در بدن پرنده خواهد شد. بدین منظور اگر در حال پرورش تعداد انبوهی از پرندگان هستید باید سیستم تهویه در محیط پرنده موجود باشد.

  • دمای نامناسب و نور زیاد نیز از سایر عوامل تاثیر گذار در پر ریزی پرنده می باشد، باید دمای محیط آنها نیز مناسب بوده و روز هنگام روشن و شب ها خاموش شود. دمای محیط آنها نیز بین 22 الی 26 درجه سانتی گراد مناسب می باشد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری