کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

بررسی انواع گونه ها و واریته های لاری

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۲۲

خروس های لاری ایرانی از واریته ها و نژاد های مختلفی تشکیل شده اند، که از نظر شکل بدن مشابه هم بوده و نقطه تفاوت آنها را می توان رنگ پرها، بال ها و همچنین نوع تاج در نظر گرفت. در این بین برخی از نژاد ها که تحت عنوان اورجینال یا همان اصلی شناخته می شوند دارای ویژگی های زیر می باشند:

پای سبز، نوک کوتاه و خمیده ، سر قلمبه ، ریش ، چشم مشکی و گوشواره های کوتاه.

البته در کنار این نزاد ها برخی واریته ها دیگر نیز پرورش داده می شوند که ایرانی و افغانی هستند که به گونه های افغانی اصطلاحاًٌ کلنگی می گویند. لاری های کلنگی از نرخ فروش نسبتاً بالایی برخوردار بوده و به طور کلی در رنگ ابرش با چشم های سیاه، سفید یا فیروزه ای وجود دارند.

نژادهای لاری

« نژادهای لاری »

جالب است بدانید که در اقلیم های غربی برخی نژاد های منحصر به فرد نگهداری می شوند که ترکیبی از دو نژاد ایرانی و ترک بوده و یا نژاد های ترک با گونه مشترک ایرانی و افغانی می باشد. این نوع لاری ها که تحت عنوان "جنگلی" شناخته می شوند بیشتر در شهری های کردستان و همچنین کرمانشاه دیده می شوند. علاوه بر موارد ذکر شده در همین شهر ها نوع دیگری از لاری وجود دارد که در واقع ترکیبی از نژاد های مالاگاچ و مالایی با دو نمونه قبلی است.

در اقلیم های غربی کشور یعنی تبریز و اردبیل نیز پرورش دهنده ها به نگهداری از نوع خاصی از خروس لاری مشغول هستند که ترکیب مالایی و مالاگاچ با نژاد های ایرانی و ترک است. این نوع خروس لاری ها از نظر ظاهر بسیار جذاب بوده و از توان فیزیکی بسیار بالایی برخوردار هستند. چنان چه می خواهید بهترین نمونه ها خروس لاری را مشاهده کنید باید به قسمت های شمال و همچنین نواحی سواحل دریای مازندران رجوع کنید. مردم ترکمن ساکن در این قسمت ها با توجه به علاقه ای که به این پرنده دارند بهترین و جنگاورترین گونه ها را نگهداری می کنند.

 

بعضی از افراد که در زمینه پرورش لاری مشغول هستند با ترکیب انواع مالایی و افغان با لاری ایرانی توانسته اند پرنده های خاصی را به وجود بیاورند. در اکثا نقاط کشورمان، جنگ بین خروس لاری یکی از پرطرفدار ترین سرگرمی ها در نظر گرفته می شود ، از این رو در بیشتر نواحی ایران بهترین های خروس و مرغ لاری با ترکیب های خاصی از پرنده ها ایجاد شده و پرورش داده می شوند.

در کنار گونه های نام برده انواع نژادهای اورجینال و دورگه نیز در بخش های جنوبی ایران نگهداری می شوند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. البته در مقاله نژاد های خروس لاری به معرفی تمامی نژاد های خروس لاری پرداخته شده است. 

بررسی لاری نژاد افغان

این واریته از لاری ها حاصل جفت گیری خروس های بومی ایران با گونه های افغان هستند و به طور معمول در اقلیم هایی چون جیرفت، یزد، کرمان و زاهدان بیشتر دیده می شوند. این نوع از لاری ها، از کله حدوداً بزرگ، بیضی شکل، دراز ولی مقاوم برخوردار هستند.

چشم های متعلق به نژاد افغان بزرگ بوده و در مقایسه با نژادهای چشم نقابی بزرگتر هستند اما تنها به رنگ سبز مایل به سفید، سفید براق و سبز تیره با لکه های مشکی رنگ در آن دیده می شود. نوک خروس لاری افغان صاف و کلفت بوده که البته در برخی از آنها انحنای اندکی وجود دارد. پاهای دراز و کمی ضخیم با فلس های سفید و سبز رنگ که معمولاً در نژاد اورجینال آن رنگ نوک، پا و چشم شبیه هم هستند از دیگر ویژگی های این خروس لاری می باشد.

مرغ لاری افغان

« مرغ لاری افغان »

بررسی واریته ترک و افغان

از تلاقی لاری گونه ترکمن با نژاد افغان به دست می آیند. این نژاد از نظر ظاهر دارای کله بزرگ و گرد، نوک کوتاه و کلفت و قد بلند، پاهای کلفت با فلس درشت و به رنگ سفید، زرد و دودی و چشم نارنجی سفید و سبز می باشد.

لاری ترک

« لاری ترک »

نژاد چابهاری و مینابی

با بررسی این نژاد می توان سر کشیده و کوچک، نوک صاف ، گردن باریک، پاها نازک را مشاهده نمود که از قدرت بالایی برای انجام نبرد ها برخوردار هستند.

لاری چابهاری

« لاری چابهاری »

بررسی رنگ پر و بال

از دیدگاه رنگ پر و بال نژاد های گوناگون لاری در کشورمان نگهداری می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. چنان چه علاقه دارید خروس لاری شما از نظر ظاهر خوشرنگ و زیبا شود، توصیه می نمایم در تغذیه خروس لاری خود از مواد غذایی با ارزش و مناسب بهره گیری کنید.

لاری قرمز : پر اهمیت ترین و اورجینال ترین نژادها در نظر گرفته می شوند. رنگ پر و بال در گونه خروس براق و زرد رنگ بوده که لکه های مشکی در پر و بال و قسمت های زیر شکم و بال ها قابل مشاهده است. پرهای متعلق به دم در قاعده قرمز و در انتها سیاه هستند. جالب است بدانید که رنگ مرغ ها روشن تر از رنگ خروس ها می باشد.

لاری قهوه ای : رنگ قالب پرها قهوه ای می باشد و معمولا رگه های سیاه در آن قابل مشاهده است. رنگ سینه تیره تر از دیگر بخش های بدن می باشد. در این نوع سری از نژاد ها به طور معمول رنگ خروس ها روشنتر از ماده ها است.

لاری گل باقلایی و سفید : در این نژاد از لاری ها رنگ پر و بال سفید میباشد ولی در نگاه اجمالی تر رنگ سفید به میزان اندک دیده می شود، چرا که پر و بال دارای نوارها و لکه های مشکی، طوسی و یا زرد هستند. همین نوار ها در قسمت پرهای پشت، بال، شانه و گردن قرار دارند.

واریته های متنوعی از نژاد لاری پرورش داده می شوند که شناخته شده ترین آنها لاری ابرش، لاری صابونی و لاری سفید و سیاه می باشند. جالب است بدانید که لاری ابرش در حقیقت حنایی رنگ و صابونی ترکیبی از زرد و سفید و  سیاه هستند. 

بررسی نوع تاج

لاری ها با توجه به تاج به انواع گوناگون تاج مهر، تاج بادامی، تاج سه پر، تاج گوشتی، تاج سوزنی، تاج کج و تاج میل تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

تاج مهر : لاری های اورجینال مانند نژاد افغان از این نوع تاج برخوردار هستند. قسمت بالای کله آنها تاج به شکل برجسته نیست. از ویژگی های بارز این تاج می توان به سفتی و در دسترس نبودن آن برای خروس دشمن در در نبرد ها اشاره نمود.

تاج بادام : این تاج همانگونه که از نام آن پیداست به شکل یک بادام در قسمت بالای سر لاری دیده می شود که در عین کوچک بودن کلفت است. از ویژگی های بارز این تاج می توان به ظاهر زیبای، محکمی و غیرقابل دسترس بودن در مبارزه ها اشاره کرد.

سه پر : متشکل از 3 پر می باشد که در نگاه اول خیلی بزرگ است. از معایب این تاج می توان به دردسترس بودن آن در مبارزه اشاره نمود که البته از ارزش کلی خروس لاری کم نمی کند.

بررسی رنگ پر و بال

با توجه به بررسی های صورت گرفته 3 گروه وجود دارد که عبارت اند از :

 

قلم سبز : در گونه ای که حاصل از واریته های مختلف نژاد خروس لاری هستند رنگ فلزها سبز و رنگ ناخن ها و مهمیز سبز تیره یا سیاه به عنوان عوامل اصلی در نظر گرفته می شود؛ که البته در  اثر آمیزش با دیگر لاری ها نخست رنگ مهمیز و دوم رنگ ناخن ها و نهایتاً رنگ انگشت میانی به طور کامل سفید رنگ می شود. شایان ذکر است که رنگ پرها متعلق به این دسته  معمولاً به رنگ زرد مایل به نارنجی دیده می شود.

ناخن سیاه : نژاد نام برده از نظر رنگ فلس ها زرد که در برخی پرنده ها با رگه های قرمز و ناخنها سیاه و مهمیز سفید نیز دیده شده است. رنگ پر ها در این دسته از پرنده ها در نتیجه آمیزش با دیگر نژادهایی که ناخن میانی سفید دارند به رنگ قرمز می باشد.

قلم سفید : با بررسی های انجام شده در این گروه ها رنگ فلسهای پا، ناخن ها و منقار سفید صدفی می باشد. جالب است بدانید که رنگ لاری های متعلق به این نژاد ابرش یا قرمز بوده و ماده ها به رنگ شکری هستند.

خصوصیات خروس لاری

« خصوصیات خروس لاری »

خروس لاری ها بر چه اساسی تقسیم بندی می شوند؟

در حالت کلی خروس لاری ها را با در نظر گرفتن نوع رنگ پر و بال ، نوع تاج، نوع رنگ چشم و نوع رنگ فلس پا به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

خروس لاری ها چند نوع تاج دارند؟

با توجه به بررسی ها صورت گرفته لاری ها دارای تاج های گوناگونی هستند که از پر اهمیت ترین آنها می توان به تاج مهر، تاج بادام، تاج سوزنی و سه پار اشاره نمود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری