شرایط مراقبت و نگهداری از جوجه های قرقاول یک روزه

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۱۱

قرقاول از جمله پرنده های زینتی قابل پرورش در خانه و حتی سالن بوده که از تخم و گوشت آنها می توان استفاده کرد. علاوه بر این به عنوان پرنده زینتی نیز در خانه و پرورشگاه قابل نگهداری هستند. قرقاول ها نژادهای مختلفی دارند که از جمله آنها میتوان به قرقاول آمریکایی، سیلور، بلژیکی، ریوز، طاووسی، میکادو و... اشاره کرد.

اگر پرورش دهنده جوجه های قرقاول هستند و یا قصد جوجه کشی از تخم نطفه دار این پرنده را دارید، حتما نکات این مقاله را بخوانید تا با نحوه تغذیه، مراقبت و پرورش جوجه های قرقاول یک روزه آشنا شوید و از تلفات آنها تا حد ممکن جلوگیری کنید.

چگونه جوجه قرقاول یک روزه به دست آوریم؟

شاید جزو افرادی باشید که هنوز جوجه ای را خریداری نکرده اید و از قبل می خواهید با نحوه نگهداری آنها آشنا شوید. حتما این سوال در ذهن شما پیش آمده که چگونه جوجه های قرقاول را به دست آورید. بنابراین در ادامه چند روش مطمئن برای تهیه جوجه قرقاول معرفی شده اند:

جوجه های قرقاول

« جوجه های قرقاول »

روش اول - جوجه کشی از تخم نطفه دار

بهترین و ارزان ترین روش جوجه کشی است. کافیست یک دستگاه جوجه کش خانگی تهیه کرده و با خرید تخم های نطفه دار قرقاول از پرورش دهنده های معتبر و با سابقه ، کار جوجه کشی را آغاز کنید. جوجه های قرقاول پس از گذشت 25 الی 27 روز از تخم بیرون خواهند آمد. در مقاله جوجه کشی از تخم قرقاول به صورت کامل این مورد را توضیح داده ایم.

روش دوم - خرید جوجه از خود پرورش دهنده و به صورت حضوری

بسیاری از افراد، جوجه ها را از واسطه ها و پرنده فروشی ها خریداری می کنند که این روش هزینه زیادی را در بر داشته و احتمال بیمار بودن جوجه ها نیز وجود دارد. بهتر است پرورش دهنده های قرقاول شهر یا استان خود را شناسایی کرده و پس از مراجعه حضوری به محل پرورش و بررسی کیفیت پرورش و محل نگهداری، جوجه های چند روزه قرقاول را از آنها خریداری کنید. این روش هم ارزان تر است و هم از سالم بودن جوجه ها نیز مطمئن خواهید شد.

فراهم کردن بستر گرم و نرم

جوجه ها تحمل خیلی کمی در برابر شرایط آب و هوایی سخت دارند و با وارد آمدن کوچکترین شوک سرمایی احتمال تلف شدن آنها وجود دارد. بنابراین با استفاده از تجهیزات گرمایشی مانند بخاری و لامپ مادر مصنوعی، مکان گرمی را برای آنها فراهم آورید. جوجه ها باید در دمای بالای 30 درجه پرورش داده شوند، پس استفاده از یک دماسنج جهت کنترل دمای محل نیز ضروری است.

علاوه بر گرم کردن محیط باید از پوشال نرم ، کاه و یا خاک اره برای نرم کردن بستر نگهداری آنها استفاده کنید، در صورتی که جوجه ها را بر روی کارتن ، کاشی ، سرامیک و یا هر بستر سفت و سخت دیگری نگهداری کنید با زخمی شدن کف پا و عفونت آن مواجه شده که در نتیجه احتمال تلف شدن جوجه نیز وجود دارد.

بستر قرقاول یکروزه

« بستر قرقاول یکروزه »

استفاده از آبخوری و دانخوری استاندارد

دانخوری و آبخوری که برای جوجه ها در نظر میگیرید باید ارتفاع خیلی کمی داشته باشید تا به راحتی بتوانند به آب و دان دسترسی داشته باشند، بنابراین استفاده از آبخوری و دانخوری مخصوص پرنده های بزرگ برای جوجه ها نامناسب بوده و آنها توانایی آشامیدن و خوردن را نخواهند داشت.

عدم تغذیه در روز اول پس از تولد

اگر با استفاده از دستگاه جوجه کشی ، جوجه های یک روزه قرقاول را به دست آورده اید، در روز اول لازم نیست که آنها را تغذیه کنید. کافیست مقداری آب ولرم را همراه با مقداری شکر حل شده در آن، در اختیار جوجه ها قرار دهید. در واقع جوجه ها در یک روز پس از تولد باید از محتویات کیسه زرده موجود در بدن خود تغذیه کنند. در صورتی که از غذا استفاده کنید، زرده مصرف نشده و پس از تجمع و فساد در بدن، جوجه را نهایتا با بیماری عفونت روده و عفونت کیسه زرده رو به رو خواهد ساخت.

آب کافی در اختیار جوجه ها قرار دهید

جوجه ها برای هضم کردن مواد غذایی به آب کافی نیاز دارند، علاوه بر اینکه همواره باید ظروف دانخوری آنها را پر نگه دارید، از آب سالم و تمیز نیز استفاده کنید تا جهت هضم غذا و رفع تشنگی از آن استفاده کنند.

آب چاه و آلوده می تواند جوجه ها را بیمار کند، بنابراین از آب تصفیه استفاده شود، حتی آب شهری دارای مقدار کلر بوده و می تواند برای جوجه ها مضر باشد، به این موارد حتما دقت کنید.

استفاده از جیره غذایی مخصوص جوجه قرقاول

حتما برای تهیه غذای مناسب آنها به فروشگاه های عرضه دان طیور مراجعه کرده و جیره غذایی مخصوص جوجه قرقاول ها را تهیه کنید .استفاده از گندم و ذرت و سایر مواد غذایی خانگی برای تغذیه آنها مناسب نبوده و جوجه ها با کمبود پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی لازم مواجه خواهند شد که در نتیجه رشد ضعیف آنها را در پی خواهد داشت و چه بسا بیماری های زیادی را نیز سبب خواهد شد. بنابراین یک تغذیه درست و استاندارد علاوه بر تامین مواد معدنی ، ویتامین ها و پروتئین مورد نیاز بدن جوجه ها، از آنها در برابر بیماری های ویروسی و عفونی مختلف نیز محافظت خواهد کرد.

تخم های قرقاول

« تخم های قرقاول »

شناسایی و تفکیک جوجه های بیمار

حتما جوجه ها را هر چند ساعت یکبار تحت نظر بگیرید و در صورت مشاهده جوجه های کسل و بی حال، آنها را جدا کرده تا از بیمار شدن جوجه های سالم جلوگیری شود.

معمولا جوجه هایی که بیمار هستند، در کنار منبع گرمایشی می خوابند و حالتی پف کرده و خواب آلوده دارند. آنها تمایلی به مصرف آب و غذا ندارند و بدنی سست و بی حال دارند، در صورتی که قصد گرفتن آنها را داشته باشید، هیچ واکنشی از خود نشان نخواهد داد. حتما برای درمان جوجه های بیمار به دامپزشک مراجعه شود در غیر این صورت با تلف شدن تک تک جوجه ها روبرو خواهید شد.

رعایت بهداشت در تغذیه و محل نگهداری

در صورتی که از آب و غذای سالم و تازه استفاده کنید و آبخوری و دانخوری آنها را مرتبا بشورید، هم چنین اگر پوشال کف بستر را هر چند روز یکبار تعویض کنید به ندرت شاهد بیمار شدن جوجه قرقاول ها خواهید بود.

اما اگر آنها را در مکانی آلوده و بدون تهویه پرورش دهید و با سایر موجودات و پرنده ها مانند موش و کلاغ و گنجشک و ... هم غذا شوند، پس از مدتی شاهد تلفات جوجه ها یعنی سرمایه زخمات خود خواهد بود.

نتیجه کلی

در این مقاله به نکات مهم و کاربردی برای نگهداری از جوجه های قرقاول یک روزه پرداخته شد، در صورتی که به این موارد توجه کنید قطعا پرنده هایی سالم خواهید داشت، پس از شروع کار به مرور زمان با تجربه های جدیدی نیز آشنا خواهید شد که کار پرورش در دوره های آتی را برای شما آسان خواهد کرد و قاعدتا به یک پرورش دهنده ماهر قرقاول و سایر پرنده بومی تبدیل خواهید شد.

کانال تلگرام وبسایت
پیج اینستاگرام وبسایت