نکات ایمنی لازم در هنگام استفاده از بخاری های برقی

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۲۵

بخاری ها و هیترهای برقی با اینکه وسیله هایی بسیار ساده و کاربردی برای تامین گرما در زمستان هستند، اما در صورت عدم توجه به نکات ایمنی و استفاده از دستگاه های غیر استاندارد،  خطرات جانی و مالی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. در صورتی که قصد خرید و استفاده از هیترهای برقی را دارید، در این مقاله به نکات و موارد مهمی اشاره خواهیم کرد که به افزایش امنیت بخاری در خانه شما کمک خواهد کرد.

چکیده مقاله

در این مقاله به نکات مهم و مفیدی جهت مراقبت از هیترهای برقی اشاره شد و ملزومات ایمنی جهت کاهش میزان خطر آفرینی آن بیان شدند، خلاصه کلام اینکه حتما هیتر برقی خود را از تولید کننده و برندهای معتبر خریداری کنید تا احتمال آتش سوزی در پی نداشته باشد...

مزایای استفاده از بخاری های برقی

این سیستم های تامین گرما به سادگی قابل نصب و استفاده هستند و در هر زمانی می توان آنها را جا به جا کرد و یا در صورت نیاز به روشن کردن، بدون اینکه زمان و تجهیزات زیادی لازم باشد، می توان آنها را روشن کرده و گرمای لازم را تامین کرد.

هیترهای برقی هیچ گونه دود و آلاینده شیمیایی تولید نمی کنند، بنابراین استفاده از آنها در اتاق خواب و مکان های حساس مناسب است و اگر فردی بیمار در خانه داشته باشید، استفاده از بخاری های برقی بهترین گزینه برای گرمایش بدون آلایندگی خواهد بود.

شاید با خود فکر کنید که بخاری های برقی مصرف برق بالایی دارند، اما در صورتی که از دستگاه های استاندارد و فن دار استفاده کنید، نه تنها مصرف برق پایین تری خواهد داشت بلکه گرما را به قسمت های مختلفی از اتاق نیز خواهد رساند. دستگاه های استاندارد معمولا دارای ترموستات هستند و پس از رسیدن دمای اتاق به محدوده قابل قبول، به صورت خودکار خاموش شده و از مصرف زیاد برق جلوگیری خواهد کرد.

نکات استفاده از بخاری برقی

« نکات استفاده از بخاری برقی »

نکات مهم هنگام نصب هیتر برقی

فارغ از اینکه چه مارک و برندی از هیترهای برقی را خریداری کرده اید، هنگام استفاده از این دستگاه ها باید نکاتی را رعایت کنید تا از خطر آفرینی آنها جلوگیری به عمل آید، در ادامه به مهمترین این موارد پرداخته شده است.

الف. نصب در مکان خشک

در صورت وجود رطوبت زیاد در محل نصب، احتمال جرقه و آتش سوزی به دلیل رسانا بودن بخار آب وجود دارد. بنابراین در مکان هایی مانند آشپزخانه ، حمام ، گلخانه با رطوبت زیاد و… از هیترهایی استفاده کنید که مناسب این مکان ها ساخته شده اند.

ب. استفاده از محافظ برق

جهت جلوگیری از نوسان های برق و بروز حوادث ناشی از آ،، استفاده از محافظ برق قوی کاملا توصیه می شود. در صورت استفاده هیترهای صنعتی و بزرگ طبیعتا باید از محافظ ها قوی تری برای این منظور استفاده کنید.

استفاده از بخاری برقی

« استفاده از بخاری برقی »

ج. دقت بیشتر در هیترهای تابشی

المنت های حرارتی هیترهای تابشی ، گرمای بسیار بالایی تولید می کنند، بنابراین حتما آنها را در ارتفاعات مناسبی نصب کنید تا کودکان به آن دسترسی نداشته باشند زیرا احتمال سوختگی بالا است. همچنین لباس و سایر وسایل را تا یک متر از المنت ها دور نگه دارید تا احتمال آتش سوزی در پی نداشته باشد.

هیترهای فن دار، المنت های بی خطر و مخفی دارند که احتمال آتش سوزی آنها نیز کمتر است، در صورت نیاز حتما از بخاری های برقی فن دار در اتاق کودک استفاده کنید.

د. استفاده از ترموستات محیطی

در صورتی که دستگاه هیتر خریداری شده فاقد ترموستات داخلی باشد، حتما باید یک ترموستات محیطی را در کنار آن نصب کنید تا همواره دمای محیط را کنترل کند، در صورت افزایش بیش از حد دما ، هیتر را خاموش کرده و مانع از خطر آفرینی خواهد شد، این تکنیک برای اتاق های کودکان بسیار مناسب هستند، با توجه به اینکه همیشه در اتاق آنها حضور ندارید.

هـ. ادارا بودن نشان استاندارد

بخاری های برقی که به صورت کارگاهی و بدون استاندارد مشخص تولید شده باشند، طبیعی است که پس از مدتی حوادث خود را نشان دهد. بنابراین هنگام خرید بهتر است به این موارد دقت کرده و حتما از هیترهایی استفاده کنید که از استانداردهای معتبر اروپایی و بین المللی تبعیت می کند.

ر. استفاده از پریز جداگانه

در صورتی که قصد اتصال هیتر به چند راهی و یا محافظ برق را دارید، حتما از یک پریز مجزا استفاده کنید و به جز هیتر، هیچ وسیله برقی دیگری را به محافظ یا چند راه وصل نکنید، افزایش ولتاژ خروجی سبب داغ شدن سیم ها خواهد شد که در صورت استاندارد نبودن چند راهی یا سیم های پریز، احتمال آتش سوزی وجود دارد.

نصب صحیح بخاری برقی روی دیوار

« نصب صحیح بخاری برقی روی دیوار »

ز. بررسی های مداوم هیتر

هر چند روز یکبار، سیم ها، المنت ها، فن و سایر قطعات داخلی هیتر را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. در صورتی که دستگاه خود را از تولید کننده ای معتبر خریداری کرده باشید، خدمات گارانتی و سرویس به کمک شما خواهد آمد.

نتیجه گیری

در این مقاله به نکات مهم و مفیدی جهت مراقبت از هیترهای برقی اشاره شد و ملزومات ایمنی جهت کاهش میزان خطر آفرینی آن بیان شدند، خلاصه کلام اینکه حتما هیتر برقی خود را از تولید کننده و برندهای معتبر خریداری کنید تا احتمال آتش سوزی در پی نداشته باشد.

کانال تلگرام وبسایت
پیج اینستاگرام وبسایت