معرفی مرغ و خروس نژاد کوشین

مرغ و خروس نژاد کوشین در دو گونه کوچک و بزرگ هستند و منظور اصلی ما نژاد کوشین بزرگ می باشد. مرغ کوشین دارای پر های پرپشتی در تمام بدن خود می باشد و این پرها تمام بدن او حتی پاها و پنجه ها را نیز در بر گرفته است. این گونه از مرغ ها بیشتر جنبه زینتی داشته و کسانی که آن را پرورش می دهند هدف زیبایی پرنده می باشد و مصرف تخم و گوشت آن در درجه بعدی قرار می گیرد. مرغ کوشین نسبت به مرغ معمولی از میزان تخم گذاری کمتری برخوردار است و سرعت رشد آنها نیز نسبت به مرغ های معمولی کمتر است، علاوه بر این تخم هایی هم که می گذارند نسبت به تخم مرغ معمولی کوچک تر هستند.
مرغ نژاد کوشین

تاریخچه مرغ کوشین

منشا پیدایش و اهلی شدن مرغ کوشین به چین و منطقه شانگهای بر می گردد و در روزگاران قدیم چینی ها این پرنده را بسیار مقدس می دانستند و به ابدی بودن ان اعتقاد داشتند، هم چنین ان را به عنوان هدیه به مهمانان ویژه خود اعطا می کردند. به همین دلیل این مرغ به نام های مرغ شانگهای نیز شناخته می شود، البته این نژاد در بیشتر کشورهایی اروپایی نظیر انگلستان، بلژیک، المان و بیشتر کشور های آسیایی طرفداران زیادی دارد.
هم چنین این مرغ دارای گونه های مختلفی به نام های کوشین سفید، کوشین سیاه، کوشین حنائی، کوشین کبکی، کوشین نقره‌ای قیطانی، کوشین طلائی قیطانی، کوشین آبی و کوشین قهوه‌ای است که هر کدام دارای زیبایی های خاص خود می باشند و طرفداران پروپا قرص خود را دارند.

خصوصیات ظاهری و رفتاری مرغ کوشین

همانطور که در قسمت ابتدایی نیز ذکر شد این مرغ دارای پر های نرم و ابریشمی در قسمت های مختلف بدن خود اعم از سر و گردن، سینه و بال، دم، پاها و پنجه های خود می باشد، وجود انبوهی از این پرها در قسمتد های مختلف بدن پرنده باعث شدهتا کاملا تپل و چاق و چله به نظر برسد. هم چنین از ویژگی های بارز این مرغ رشد زیاد پر ها در قسمت دم می باشد که بر زیبایی این پرنده افزوده است. آنها در سال بین 120 الی 150 تخم می گذارند و عمر مفید آنها بین 4 الی 8 سال می باشد.
این پرنده دارای خلق و خویی بسیار آرام و انسان دوستانه می باشد و می توان گفت که دلیل دوم محبوبیت این پرنده به اخلاق خوب آن مربوط می شود. این مرغ ها به راحتی با محیط انسانی خو می گیرند و بر خلاف مرغ های معمولی اصلا ترسو و فراری نیستند، هم چنین بیشتر اوقات خود را به نشستن می گذرانند بنابراین می توان گفت که مرغ کوشین بسیار مستعد کرچ شدن می باشد و به راحتی می توان توسط آن از تخم های او یا سایر پرندگان جوجه کشی کرد و نیازی به خرید دستگاه جوجه کشی نباشد.
از آنجایی که این مرغ ها بسیار مهربان هستند، بنابراین برای جوجه کشی و بزرگ کردن جوجه ها کاملا مناسب هستند و به خوبی از آنها مواظبت خواهد کرد. به دلیل وجود پر های انبوه در سراسر بدن این پرنده بنابراین می توان گفت که با آب و هوای خنک و سرد بیشتر سازگار است تا آب و هوای گرم و خشک. پس اگر در فصل تابستان قرار دارید حتما از فن های خنک کننده و رطوبت ساز جهت خنک نمودن محیط پرنده استفاده کنید.
مرغ و خروس نژاد کوشین

رعایت بهداشت در محیط نگهداری پرنده

با توجه به اینکه مرغ کوشین دارای کرک و پر های زیادی در قسمت پا و انگشتان خود می باشد، بنابراین اگر محیط پرورش پرنده کثیف باشد، موجب کثیف شدن پر های آن قسمت ها نیز خواهد شد، بنابراین توصیه می گردد از خاک اره، پودر برنج یا سایر مواد نرم برای پوشش کف محیط استفاده کنید تا از آلودگی و شکستگی این پرها جلوگیری شود.
جهت سالم ماندن پرنده رعایت بهداشت در آب و غذای پرنده نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. همیشه سعی کنید تا آب و غذای تمیز و سالم در اختیار او قرار دهید و ظرف آب و غذای او را روزانه بشورید. آب و غذای مانده یا موکل شده به روز بعد می تواند انواع بیماری های عفونی و میکروبی را در پرنده ایجاد نماید.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری