کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

بروز شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۸

آشنایی با مرغ و خروس نژاد مرندی

مرغ و خروس مرندی شباهت بسیاری به مرغ نژاد استرالوپ استرالیایی دارد ولی تفاوت هایی بین آن دو وجود دارد که در این مقاله علاوه بر بررسی خصوصیات ظاهری، تغذیه، بهداشت، شرایط زندگی، میزان تخم گذاری و سرعت رشد مرغ مرندی به تفاوت بین آن دو نیز خواهیم پرداخت.

چکیده مقاله

مرغ مرندی از جمله نژادهای محبوب در بین ایرانیان می باشد، زیرا از مقاومت بدنی بالایی در برابر بیماری ها، سرما و گرما دارد و از این مهم تر وزن و میزان تخم گذاری اوست که نسبت به سایر نژاد مرغ ها از وزن بالاتری برخوردار است و در صورت استاندارد بودن شرایط محیطی میزان تخم گذاری او سالانه بالغ بر 180 تخم است.

خصوصیات ظاهری مرغ و خروس مرندی

معمولا در مقوله بررسی نژاد مرغ ها، هم مرغ و هم خروس را با یکدیگر مورد بررسی قرار می دهند و فقط در مورد خروس های جنگی می توان اذعان کرد که بین مرغ و خروس جنگی تفاوت هایی وجود دارد. همانطور که از عکس پیداست سرتاسر بدن مرغ مرندی پوشیده از پر های مشکی می باشد که در اثر برخورد نور خورشید کمی به رنگ سبز انعکاس پیدا خواهد کرد و پرهای او تا ساق پاها به جز پنجه ها نیز کشیده شده است، پر های این قسمت لطیف تر، نازک تر بوده و به سمت بیرون جهت پیدا کرده اند و همین موضوع بر زیبایی و شهرت این مرغ افزوده است.

از ویژگی های بارز دیگر این پرنده رنگ نوک خاکستری مایل به سیاه و ریش بسیار کوتاه اوست در حالی که مرغ استرالوپ دارای ریش بلند تری است. هم چنین مرغ مرندی دارای جثه نسبتاً بزرگتری می باشد و پس از رسیدن به دوره بلوغ وزنش به حدود 2 الی 2/5 کیلو گرم خواهد رسید و خروس مرندی نیز وزنی بالغ بر 3 الی 5/3 کیلوگرم خواهد داشت.

مرغ مرندی جزو آن دسته از ماکیانی می باشد که دوره تخم گذاری بلند تری داشته و میزان تخم گذاری او نیز نسبت به سایر نژاد ها بیشتر است. طوری که در شرایط معمولی سالانه 120 الی 150 تخم و در شرایط بهینه یعنی در صورت کامل بودن تغذیه و گرم بودن محیط او تا 220 تخم نیز خواهد گذاشت. این مرغ نیز همانند سایر مرغ ها در سن شش ماهگی به دوره بلوغ خواهد رسید و تخم گذازی او از این سن شروع خواهد شد و تا 9 ماه نیز به طول خواهد انجامد و همانطور که گفته شد در صورت بهینه بودن شرایط دوره تخم گذاری او طولانی تر نیز خواهد شد. جالب است بدانید که تخم های مرغ مرندی بر خلاف رنگ خود مرغ به رنگ قهوه ای روشن خواهد بود!

مرغ مرندی

شرایط زیست محیطی مرغ مرندی

زادگاه این مرغ همانطور که از نامش پیداست که به شهرستان مرند استان آذربایجان شرقی مربوط می شود، شهری که بیشتر اوقات سال خنک بوده و زمستان های بسیار سردی را نیز تجربه می کند، با این اوصاف می توان گفت که مرغ مرندی سرد و گرم چشیده روزگار است و در مقابل بیماری، گرما و سرما مقاومت بالایی را از خود نشان خواهد داد. این مرغ هم قابلیت پرورش در مناطق کوهستانی و سرد را خواهد داشت و هم در مناطق گرم و بیابانی قادر به ادامه حیات خواهد بود.

تغذیه و بهداشت محیط مرغ مرندی

از آنجایی که مرغ مرندی دارای مقاومت بدنی بالایی می باشد، بنابراین می توان گفت که در کثیف ترین محیط ها نیز دوام خواهد آورد، ولی با این وجود باید همانند سایر پرندگان بهداشت محیطی این پرنده نیز رعایت شود، مدفوع بر جای مانده در کف سالن عامل بسیاری از بیماری ها خواهد بود، بهترین کار پاکیزه نمودن محیط پرورش پرنده است، هم چنین تغذیه از غذای مانده یا مشترک با سایر حیوانات مانند سگ و گربه احتمال بیماری را در پرنده افزایش خواهد داد. برای مراقبت از مرغ مرندی در مقابل انواع بیماری ها بهتر است بهداشت محیطی، اب و غذای سالم و تازه را در مورد پرنده رعایت فرمایید. لازم به ذکر است که اکثر بیماری های پرندگان ویروسی و واگیر دار بوده و در صورت عدم توجه می تواند کل گله را درگیر خود کند.

مرغ نژاد مرندی

وجه تفاوت بین مرغ مرندی و مرغ استرالوپ

این دو گونه از لحاظ ویژگی های ظاهری کاملا شبیه به یکدیگر هستند و شاید نتوان در نگاه اول تفاوت بین این دو مرغ را متوجه شد ولی با کمی دقت در خواهید یافت که مرغ استرالوپ دارای ریش بلندتری است در حالی که مرغ مرندی از کوتاه ترین ریش برخوردار است. هم چنین ساق و پنجه پاهای مرغ استرالوپ فاقد هر گونه پر است و نکته سوم اینکه مرغ مرندی از لحاظ وزنی و جثه تپل تر از مرغ استرالوپ است.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری