معرفی انواع نژادهای قو

قو یکی از زیباترین پرندگان آبزی از راسته غازسانان است اما نسبت به اردک ها و غازها کمی بزرگتر است. قاره استرالیا، نیمکره شمالی و آمریکای جنوبی محل زندگی این پرندگان زیباست. مرداب های آبگیر و تالاب ها بهترین جا برای آشیانه سازی و تخمگذاری آنهاست. گیاهان آبزی و جانوران کوچکی که در آب زندگی می کنند محبوبترین غذایی است که قو ها به خوردن آن علاقه مندند بر خلاف ماهی ها که، میل زیادی به خوردن آن ندارند. جالب است بدانید که قوها جزو پرندگان تک همسری هستند آنها ترجیح می دهند تا پایان عمر با جفتی که انتخاب کرده اند، زندگی و تولید مثل کنند مگر اینکه یکی از آنها بمیرد و یا پرنده ماده آنقدر پیر شده باشد که قادر به تخمگذاری و جوجه آوری نباشد.
چکیده مقاله
قوها در هر قسمتی از کره زمین زندگی کنند، مناطق گرمسیر جایی است که دوست دارند به انجا مهاجرت کنند. مناطق شمالی ایران و برخی از نواحی معتدل کشورهای خاورمیانه جزو مناطقی است که قوها به آنجا کوچ می کنند.
همانطور که از ظاهر قوها  مشخص است آنها طبیعت بسیار آرام تری نسبت به سایر پرندگان دارند. خیلی به ندرت اتفاق می افتد که این پرندگان شکل تهاجمی به خودشان بگیرند مگر زمانی که صاحب تخم و یا جوجه شده باشند و باید از آن مراقبت کنند.  قو هم مثل بعضی از پرنده ها که در طبیعت محدوده ای برای لانه و جفت خود تعیین می کنند، قلمرو خود را انتخاب می کند و هرگز دوست ندارند توسط جانوران و پرندگان مزاحم و حتی سایر قوها این قلمرو شکسته شود.  آنها اگر احساس کنند مرز شان شکسته شده است با باز کردن بالاهای خود اعلام جنگ می کنند و ممکن است با بال هایشان ضربات بسیار مهلکی به دشمان خود وارد کنند.
گونه های مختلفی از این پرندگان وجود دارد که عبارتند از قوهای گنگ، قوهای سوت زن، قوهای فریاد کش، قوهای گردن سیاه، قوهای سیاه و ... که در این مقاله به برخی از نژادهای آن اشاره می کنیم.

قو های گنگ

یکی از بزرگترین و سنگین وزن ترین نژاد از قوها هستند که  خواستگاه اصلی آنها به اوراسیا برمی گردد ولی در اوایل قرن ۱۹ میلادی به شمال قاره آمریکا هم برده شدند. طول بدن قو های گنگ به بیشتر از ۱٫۵ متر هم می رسد. یکی از دلایلی که آنها را به این نام می شناسند این است که این نژاد از قوها کمتر سر و صدا به راه می اندازند.  تمام بدن قوی گنگ از پرهای یکدست و کاملا سفید پوشیده شده است. منقارشان نارنجی رنگ است و یک زائده گوشتی سیاه رنگ در بالای نوک آنها به چشم می خورد.
آنها نسبت به قلمرشان بسیار حساسند حتی از حضور قو های دیگر هم ناراحت می شوند و به بدترین شکل با هر مزاحمی برخورد می کنند. تعداد تخم های آنها در هر دوره از تولیدمثل ۶ عدد است و به مدت ۳۶ روز روی تخم ها می خوابند تا به جوجه تبدیل شود. پرنده ماده موظف است که از تخم ها مراقبت کند ولی اگر خروج او از لانه به قصد شنا کردن طولانی شود جفتش روی تخم ها خواهد خوابید.
قوی گنگ
« قوی گنگ »

قوی فریادکش

این  نژاد از قوها زندگی در ایسلند، نروژ، سوئد، روسیه، ژاپن و برخی از کشورهای آسیای مرکزی را ترجیح می دهند. علت نامگذاری آنها به قوی فریادکش به دلیل صداها و فریاد هایی است که در هنگام مهاجرت به راه می اندازند. طول بدن این نژاد هم  بین ۱۴۰ تا ۱۶۵ سانتیمتر است. گردنش درازتر است و منقار بزرگتری  به رنگ زرد دارد. وزن قوهای نر به بیشتر از ۱۲ کیلو هم می رسد و از آنجایی که تحمل  سنگینی وزن خود را ندارند، بیشتر عمر خود را در آب می گذارند. در برخی از مواقع اتفاق افتاده است که قوهای فریادکش با قوهای کنگ هم آمیزش داشته باشند. آنها هم مثل سایر قوها به قلمرو خود بسیار حساس هستند. تعداد تخم هایی که در هر دوره می گذارند بین ۲ تا ۷ عدد است و ۳۵ روز طول می کشد تا جوجه هایشان متولد شود. مراقبت از جوجه تا چندین ماه طول می کشد.
قوی فریادکش
« قوی فریادکش »

قوی سوت‌زن

خواستگاه قوهای سوت‌زن در نواحی قطب شمال، شمال غرب کبک  تا آلاسکاست. نواحی جنوبی ونکوور، ایالت واشینگتن،  نیو جرسی و کارولینای جنوبی، بیشترین مناطقی هستند که این نژاد از قوها به آنجا مهاجرت می کنند.
طول تقریبی قوهای سوت زن بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر است. غیر از پرهای سفید رنگی که دارند بیشتر قسمت های بدنشان من جمله نوک، ساق پا و پنجه هایشان به رنگ سیاه است نوکشان همانند نوک اردک کوتاه و پهن است و  یک زائده زرد رنگ، بر روی نوکشان به چشم می خورد. شکل پرواز کردن آنها بیشتر شبیه غاز است تا قوهای دیگر. علت نامگذاری این نژاد به قوی سوت زن به خاطر این است که قدرت بال زدن آنها در هنگام مهاجرت آنقدر زیاد است که صدایی همانند سوت به گوش می رسد.
قوی سوت زن
« قوی سوت زن »

قوی سیاه

قوی سیاه که خواستگاه اصلی آن به تاسمانی و استرالیا بر می گردد یکی از نژادهای خاص قو ها به شمار می رود که فقط با گونه خودش جفتگیری می کند چون جفتگیری با سایر نژاد ها باعث به وجود آمدن جوجه هایی است که در زمان بلوغ نابارور می شوند. به غیر از رنگ زیرین پرهای بال که در هنگام پرواز به چشم می خورد، پوشش پرهای سایر نقاط بدنش تماما سیاه است البته طیف نامحسوس از رنگ خاکستری هم در لابه لای پرهایش جلوه زیباتری به این پرنده بخشیده است. نوک این نژاد از قوها قرمز رنگ است که ابتدای آن به سفیدی می زند.طول بدن این نژاد از قوها بین ۱۱۵ تا ۱۴۰ سانتیمتر است.
قوی سیاه بیشتر دوست دارد، آشیانه خود را در کنار دریاچه ها، باتلاق های آب شور و تالاپ ها یی که جانوران آبزی و گیاهان به فراوانی در آنجا یافت می شود، بسازد و شروع به تخمگذاری کند.  هر ماده قوی سیاه در هر دوره از جفتگیری ۵ عدد تخم می گذارد و به مدت ۳۶ تا ۴۰ روز ممکن است جوجه کشی آنها به طول بیانجامد.
قوی سیاه
« قوی سیاه »
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری