کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

مروری بر انواع نژادهای اردک

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

اردک جزء پرنده های آبدوست است که نسبت به دیگر پرنده های آبدوست مانند غاز جثه کوچکتری دارد. این پرنده که از آن به عنوان مرغابی هم یاد می شود دارای نژادهای مختلفی است که از مهمترین آن ها می توان به نژادهای روان ، مسکویی ، پکین و آیلسبری اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های اصلی نژادهای مختلف اردک آشنا کنیم.

اردک مسکویی

« اردک مسکویی »

اردک نژاد مسکویی

خاستگاه اردک نژاد مسکویی به برزیل بر می گردد که در درهه 1960 میلادی در اروپا اهلی شد ، به همین دلیل در کشورهای اروپایی با نام های مختلفی شناخته می شود.

این نژاد از اردک گونه ای از غاز شمرده می شود و پرنده بالغ آن حدود 4.5 تا 5.5 کیلوگرم وزن دارد. گوشت اردک مسکویی نسبت به نژادهای دیگر اردک چربی کمتری دارد. طول مدت جوجه کشی از آن 35 روز است در حالی که طول مدت جوجه کشی از نژادهای دیگر اردک حدود 28 روز است.

سر اردک نژاد مسکویی نسبت به بدن آن بزرگتر است و بر روی صورت آن یک زاییده قرمز رنگ مشاهده می شود. مچ پای ضخیم و نارنجی رنگ دارد. رنگ بال های آن متنوع است که نوع سفید رنگ آن برای پرورش گوشتی مناسب تر است.

اردک آیلسبری

« اردک آیلسبری »

اردک نژاد آیلسبری

این نوع از اردک منسوب به فرانسه است اما برخی از کارشناسان براین عقیده هستند که خاستگاه این نژاد استرالیا است.

اردک های این نژاد همانند اردک های پکین به اردک های انگلیسی معروف هستند.

این نژاد از اردک اگرچه برای تولید گوشت مناسب نیست اما تخم گذار خوبی است و از آن می توان برای تولید تخم استفاده کرد.

اردک آیلسبری سر بزرگ و طولانی دارد به طوری که طول آن به 15 تا 20 سانتی متر می رسد. قفسه سینه آن موازی با سطح زمین است و راه رفتن آن آهسته و آرام است. پاهای آن به رنگ نارنجی و بال هایشبه رنگ سفید و براق است.

اردک پکنی

« اردک پکنی »

اردک نژاد پکنی

اردک نژاد پکنی از لحاظ تجاری هم برای تولید گوشت وهم برای تولید تخم مناسب تر از دو نژاد قبلی است. منشا این نژاد چین است هرچند که طرفداران زیادی در آمریکا و بریتانیا دارد. جوجه اردک های پکینی برای تولید گوشت لذیذی که دارند باید در دمای بالای بالا نگهداری شوند.

سراردک نژاد پکنی بزرگ است و چشم های آن گشاد و تاریک است. دم آن به خوبی گسترش پیدا کرده است. قفسه سینه آن برجسته وعمودی است که به سمت عقب کشیده شده است. پاهای قدرتمند آن به رنگ نارنجی است. بال وپر آن هم سفید رنگ است. این نژاد به دلیل طول دوره پرورش کمی که دارد در ایران مورد توجه پرورش دهندگان است.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری