کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

اطلاعات کامل درباره انواع تخم مرغ ها

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

تخم مرغ یکی از منابع مهم غذایی است که می توان کمبود پروتئین، ویتامین و املاح ضروری بدن را با خوردن آن جبران کرد. هر فردی بسته به جنسیت و سنی که دارد باید خوردن تخم مرغ را، در برنامه غذایی خود بگنجاند تا نیازهای جسمی اش با توجه به رشد و شرایط  غذایی اش تامین شود. امروزه رنگ های متفاوتی  از تخم مرغ ها در فروشگاه ها به چشم می خورد که هر کدام بسته به تنوع و کیفیتی که دارند مورد ارزیابی قرار می گیرند و البته طرفداران به خصوصی دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع تخم مرغ های موجود در بازار آشنا کنیم.

چکیده مقاله

اگر سری به فروشگاه های معتبر و هایپر مارکت های بزرگ بزنید حتما با انواع و اقسام تخم مرغ ها مواجه می شوید. شاید سوالی که در همان لحظه به ذهن تان خطور می کند این است که؛ این تخم مرغ ها چه تفاوت هایی باهم دارند؟ منظور از تخم مرغ ارگانیگ با تخم مرغ سفید و یا قهو های چیست؟ کدام یک از تخم مرغ ها مغذی تر است و سوالات دیگری که نیاز هست به طور کامل در باره آنها توضیح داده شود. تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا پاسخ مناسبی برای همه سوال های خود دریافت کنید.

تخم مرغ های امگا3

همانطور که می دانید امگا3 نقش بسیار مهمی در بهبود عملکرد مغز دارد و باعث رشد استخوان های بدن می شود. کمبود امگا 3 در بدن باعث بروز اختلات مغزی مثل آلزایمر می شود حتی سرطان و بیماری های قلبی را هم تشدید می کند. از این رو برخی از پرورش دهندگان مرغ هایی را پرورش می دهند که مهمترین و اصلی ترین غذایی که به  آنها می دهند، بذر کتان است. تخم هایی که توسط چنین مرغ هایی تولید می شود کاملا ارگانیک و سرشار از اسید های چرب و امگا3 است و البته جزو گران ترین تخم مرغ ها هم، محسوب می شوند.

تخم مرغ امگا3

« تخم مرغ امگا3 »

تخم مرغ قهوه ای یا free run eggs

نتیجه تحقیقات انجام شده بیانگر این است که؛ رنگ تخم مرغ ، کیفیت و نوع مرغ تخمگذار را نشان می دهد از این رو بسیاری از مردم بر این باورند که تخم مرغ های قهوه ای متعلق به مرغ های بومی است؛ مرغ هایی  که آزادانه در میان مزارع کشاورزی و زمین های اطراف روستاها می چرند و از انواع مواد غذایی طبیعی مثل سبزیجات، کرم ها  و دانه های باقی مانده در زمین های کشاورزی تغذیه می کنند. آنها به اندازه کافی از نور آفتاب تغذیه می کنند و قادرند تخم های با کیفیت تری تولید کنند. این تخم مرغ ها برای افرادی مناسب است که بدن آنها بیشتر به دریافت کلسترول، کالری و پروتئین احتیاج دارد.

تخم مرغ قهوه ای

« تخم مرغ قهوه ای »

تخم مرغ گیاهی

تخم مرغ گیاهی نوعی دیگر از تخم مرغ است که توسط محققان آمریکایی، وابسته به شرکت همپتون کرک ساخته شده است. در فرآیند تولید این تخم مرغ، از 12 نوع گیاه که به راحتی قابل کشت  هستند، استفاده شده است. مهمترین آنها نوعی نخود است که در کانادا و نوعی لوبیاست که در جنوب شرق آسیا کشت می شود. این 12 گیاه وقتی با یکدیگر ترکیب می شوند، دقیقا طعم یک تخم مرغ را می دهند و ارزش غذایی فوق العاده ای دارند. فوایدی که این تخم مرغ گیاهی دارد، به اندازه یک تخم مرغ طبیعی است و در بین گیاه خواران بسیارمحبوبیت دارد البته ناگفته نماند که چنین تخم مرغی هنوز وارد ایران نشده است.

تخم مرغ گیاهی

« تخم مرغ گیاهی »

تخم مرغ غنی شده

تخم مرغ هایی هستند که با اسید فولیک آنها را غنی سازی کرده اند. هدف از غنی سازی تخم مرغ ها با اسید فولیک در جهت بهبود نقص لوله های عصبی  نوزادان، کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری های مغزی و قلبی، رفع افسردگی جوانان و افراد بیمار، رفع تاثیرات منفی بر رشد جنین و  زنان باردار، جذب انواع ویتامین ها و پروتئین ها، افزایش عملکرد مغز کودکان خردسال و نوجوانان  و ...صورت گرفته است. غنی سازی تخم مرغ برای اولین بار در شهر مهاباد و با مشارکت دانشگاه تبریز و کمپانی زرین تخم مرغ در سال 93 به تحقق پیوست.

تخم مرغ غنی شده

« تخم مرغ غنی شده »

تخم مرغ ارگانیک

این تخم مرغ ها نتیجه تغذیه سالم و کاملا طبیعی مرغ ها هستند ؛ مرغ هایی که آزادانه در محوطه های تعیین شده می چرند و برای تغذیه آنها از هیچ نوع محصول کشاورزی شیمیایی شده، استفاده نکرده اند یعنی غذایی که این مرغ ها مصرف می کنند، کاملا ارگانیک است. این تخم مرغ ها سرشار از املاح و مواد معدنی، ویتامین و آمینو اسیدها هستند . دانه و سبزیجاتی که توسط این مرغ ها خورده می شود، به هیچ عنوان سم پاشی نشده است و از کودهای شیمیایی برای رشد و تقویت آنها استفاده نکرده اند. هیچ هورمون و آنتی بیوتیکی به بدن این مرغ ها تزریق نمی شود  چون استفاده از چنین داروهایی باعث بروز حساسیت های پوستی، عدم تعادل، اختلالات عصبی و حتی منجربه سرطان می شود.

تخم مرغ ارگانیک

« تخم مرغ ارگانیک »

تخم مرغ فرآوری شده

تخم مرغ هایی هستند که پس از جمع آوری از آشیانه مرغ ها شسته و ضد عفونی می شوند سپس توسط یک دستگاه تمام خودکار، آنها را در داخل مخزن های مخصوص می شکنند و بعد زرده و سفیده را توسط دستگاه مکش از هم جدا می کنند تا برای فرآیند پاستوریزایون آماده شوند. تخم مرغ ها با افزودنی های مجاز و بعد از گذراندن چند مرحله به طور کامل پاستوریزه می شوند. از تخم مرغ های فرآوری شده در بسیاری از شیرینی پزی و قنادی ها، کارخانه های تولید سس مایونز، صنعت کیک، کلوچه ، بسیکوئیت و شکلات  سازی و حتی برای درست کردن برخی از غذاها استفاده می کنند. نسبت به تخم مرغ ماندگاری بیشتری دارند و مهتر اینکه زرده و سفیده تخم مرغ از هم تفکیک شده اند چون در بسیاری از شیرینی ها و غذا ها، فقط زرده و  یا سفیده را به صورت جداگانه استفاده می کنند.

تخم مرغ فراوری شده

« تخم مرغ فراوری شده »

تخم مرغ سفید

تخم مرغ هایی هستند که توسط مرغ هایی که در مرغداری ها و سیستم نگهداری در قفس پرورش داده می شوند تولید شده اند و همه شما آنها را در داخل سوپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ مشاهده کرده اید. این تخم مرغ ها از نظر منابع غذایی هیچ فرقی با تخم های مرغ بومی ندارند فقط چون مرغ های بومی آزادانه و در زیر آفتاب می چرند میزان ویتامین  D در تخم آنها چند برابر بیشتر از تخم مرغ های سفید است.

تخم مرغ سفید

« تخم مرغ سفید »

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری