کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

انواع شانه های دستگاه های جوجه کشی

بروز شده در : ۱۳۹۹٫۱۰٫۲۴

برای نگه داشتن تخم های نطفه دار در داخل دستگاه جوجه کشی از شانه های مخصوص تخم استفاده می کنند. شانه های مخصوص نگهداری تخم در یک دستگاه جوجه کشی آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار است که می توان گفت عدم موفقیت و موفقیت کار یک پرورش دهنده در گرو وجود آنهاست. وظیفه اصلی شانه های تخم علاوه بر نگهداری تخم های نطفه درا ، چرخاندن آنهاست تا جنین مدام در حال چرخش باشد و به پوسته داخلی تخم نچسبد.

پس طبیعی است که کیفت آنها از مواد مطلوب و استاندارد باشد تا تخم های قرار گرفته در آن آلوده نشوند و حین گردش آسیب پذیر نباشند.

شانه خوب از چه ویژگی هایی برخوردار است ؟

 • شانه با کیفیت باید طوری باشد که همه تخم های نطفه دار به صورت مرتب در داخل آن  و کنار هم جای بگیرند تا در اثر گردش یا حرکت شانه ها به جهتهای مخالف هیچ آسیبی به بدنه تخم ها وارد نشود.

 • کیفیت یک شانه خوب به دوام و طول عمری است که دراد و باید انعطاف پذیر باشد تا در اثر گردش بازوهای مکانیکی باعث صدمه زدن به تخم های نطفه دار نشود. در غیر این صورت تخم های نطفه دار ترک بر می دارند و خیلی زود می شکنند.

 • قیمت مناسب داشتن هم یکی از مزیت های شانه هاست تا کاربر برای خرید آن با مشکل مواجه نشود.

انواع شانه های دستگاه جوجه کشی

در کل از ۳ نوع شانه در دستگاه های جوجه کشی بهره می برند :

 • شانه های مخصوص

 • شانه های همه کاره

 • شانه های غلطکی

در این مقاله قصد داریم انواع شانه های دستگاه جوجه کشی را مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

شانه های مخصوص

شانه های مخصوص در چند نوع » کلا سه نوع « متفاوت طراحی شده اند یا برای تخم های نطفه دار با سایز کوچک، یا تخم هایی با سایز متوسط و یا تخم هایی که سایز بزرگتری دارند و پرورش دهنده نسبت به نیاز خود و بر اساس سایز تخم پرنده ای که پرورش می دهد اقدام به خرید هر یک از آنها می کند.

مثلا پرندگانی مثل قناری ، کاسکو ، بلدرچین ، کبوتر و ... که تخم هایشان کوچکتر است در داخل شانه های مخصوص تخم های کوچک قرار داده می شوند.

پرندگانی مثل قرقاول ، مرغ ، طاووس و ... که تخم هایشان متوسط است، در داخل شانه های مخصوص تخم های کوچک قرار داده می شوند

و پرندگانی مثل غاز ، اردک و ... که تخم  شان نسبتا بزرگ است به شانه های بزرگتر نیاز دارند .

جالب است بدانید که در دستگاه های ایزی باتور ۱ و ایزی باتور ۲ ساخت گروه صنعتی اسکندری هم از شانه های مخصوص استفاده شده است.

نمونه شانه مخصوص جوجه کشی
« نمونه شانه مخصوص »

معایب شانه های مخصوص

۱- پرورش دهنده ای که از تخم تمام پرندگان با سایزهای متفاوت جوجه کشی می کند، مجبور به تهیه هر سه نوع شانه مخصوص است.

۲- پرورش دهنده نمی تواند از این نوع شانه ها به طور همزمان برای قرار دادن انواع تخم های نطفه درا استفاده کند.

۳- باید بدانید که اگر برای جوجه کشی از این نوع شانه ها استفاده شود  قابلیت چرخش آن ها فقط به اندازه ۹۰ درجه » ۴۵ درجه به چپ و ۴۵ درجه به راست می چرخد‌ « است.

۴- در فرایند جوجه کشی، حتما مراقب آسیب نخوردن آنها باشید چون اگر شکسته شوند، تعمیر و یا تعویض قطعه آسیب دیده زمان بر خواهد بود و در کار شما وقفه ایجاد می کند.

معایب شانه های مخصوص

این شانه ها دقیقا به اندازه قالب تخم ها طراحی شده است. بسیار  بادوام و در عین حال انعطاف پذیر هستند به طوری که تخم ها به صورت کامل در داخل آنها جا می گیرد.

قیمت این نوع شانه ها آنقدر گران نیست که کاربر برای تهیه آنها دچار مشکل شود.لازم به یادآوری است که گروه صنعتی اسکندری در کنار دستگاه های جوجه کشی ایزی باتور 1 و 2 هر سه نوع این  شانه ها را به صورت رایگان در اختیار کاربر می گذارد تا پرورش دهنده برای تهیه هر سه نوع آنها دچار اتلاف وقت و متحمل هزینه های بیشتری نباشد.

شانه های همه کاره

نوع دیگری از شانه های دستگاه جوجه کشی که به شانه های همه کاره معروف است، در واقع یکی از استانداردترین نوع شانه هاست که هر تخم پرنده ای را با هر سایزی که داشته باشد در خود جای می دهد. این شانه بر روی سبد هچر قرار می گیرد و در واقع شانه و سبد هچ مکمل هم دیگر می باشند .

شانه های همه کار دارای جدا کننده های پلاستیلکی هستند که فاصله آنها نسبت به اندازه تخم قابل تغییر است  یعنی با کم و زیاد کردن فاصله جداکننده های پلاستیکی می توانید تخم ها را به صورت اصولی و مرتب در داخل شانه ها قرار دهید ، این ویژگی باعث شده است تا تخم نطفه دار نسبت به سایزی که دارد در محل مناسبی قرار بگیرد و به هنگام گردش ۳۶۰ درجه ایی بازوهای مکانیکی دچار آسیب و شکستگی نشوند. در قسمت بالای دستگاه یک موتور گرداننده وجود دارد که به شانه همه کاره متصل است و وظیفه آن گردش و به حرکت درآوردن شانه هاست.

از این شانه هادر دستگاه های جوجه کشی ایزی باتور 5 و 6 بهره گرفته شده است  و جزو پر فروش ترین محصولات گروه صنعتی اسکندری در ایران و خاورمیانه است.

نمونه شانه همه کاره

« نمونه شانه همه کاره »

معایب شانه های همه کاره

درست است که قیمت این نوع شانه ها در مقایسه با شانه های مخصوص بالاتر است ولی برای پیشبرد کار و نتیجه گیری بهتر ، چیزی نیست که از آن به عنوان عیب یاد کرد.انتخاب با شماست.

مزایای شانه های همه کاره

 • برای جوجه کشی از تخم ها در هر سایزی مناسب است.

 • شانه های همه کاره قابلیت این را دارند که تخم های نطفه دار را تا ۳۶۰ درجه بچرخانند » چرخش کامل «

 • اگر دچار آسیب، شکستگی یا ترک برداشتگی شوند به آسانی قابل تعویض هستند

 • با استفاده از جداکننده های  این شانه ها می توان از تخم چند نوع پرنده به صورت همزمان جوجه کشی کرد.

شانه های غلطکی

یکی دیگر و در واقع آخرین مدل از انواع شانه های دستگاه جوجه کشی  با نام شانه های غلطکی معروف است  با تعدادی میله های غلطکی،به موتور گرداننده وصل شده اند و زمانی که تخم های نطفه دار در آن جای می گیرند این میله های غلطکی در یک جهت به گردش در می آیند  و تخم ها شروع به چرخیدن در داخل آنها می کنند به صورتی که گردش آنها ۳۶۰ درجه امکان پذیر می شود.

شانه های غلطکی هم قابلیت جوجه کشی از تخم پرندگان را در هر سایز متفاوتی دارند ضمن اینکه می توان تخم ها را با سایزهای مختلف در آن قرار داد تا به صورت همزمان ایام ستر و هچر را به پایان برسانند. گروه صنعتی اسکندری از این شانه ها در دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۳ و ۴ بهره مند شده است و جزو جدیدترین و پیشرفته ترین ورژن  دستگاه های جوجه کشی خانگی ۱ تا ۶  و ایزی باتور ۳ و ۴ است.

نمونه شانه غلطکی
» نمونه شانه غلطکی «

معایب شانه های غلطکی

 • قیمت نسبتاً بالاتری نسبت به نوع اول و دوم دارند.

 • اگر در حین کار دچارمشکل و شکستگی شوند، تعویض آنها زمان بر خواهد شد.

 • این شانه ها از نوع جدید هستند و کمتر تولید کننده از آن برای تولید دستگاه جوجه کشی استفاده می کند.

مزایای شانه های غلطکی

 • قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه تخم ها » چرخش کامل «

 • قابلیت جایگیری و جوجه کشی تخم ها در سایز های مختلف

 • کاربری راحت و آسان

نتیجه

عوامل مختلفی می تواند در انتخاب نوع دستگاه جوجه کشی دخیل باشد ولی تهیه یک شانه جوجه کشی مناسب از موارد مهم و تاثیر گذار برای داشتن یک جوجه کشی موفق است. در واقع نوع شانه هایی که برای دستگاه جوجه کشی انتخاب می کنید تاثیر گذارترین علت برای بالا و پایین آوردن راندمان تولید جوجه های یکروزه است. شانه های جوجه کشی علاوه بر این کیفیتی که دارند باید از ، جنس مناسب و کاربردی هم برخوردار باشند. پیشنهاد من به شما پرورش دهندگان عزیز این است که؛  ضمن تحقیق و بررسی انواع شانه ها، یک انتخاب مناسب داشته باشید تا در پایان هر دوره از جوجه کشی ، نتیجه کار برایتان لذت بخش باشد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری