کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معرفی انواع آسیاب و میکسر صنعتی

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۲۶

آسیاب میکسر ها از نظر طراحی و ساخت به 2 نوع غلطکی و چکشی تقسیم می شوند هر کدام به دلیل داشتن ابزار و عملکرد متفاوت کاربر ویژه خود را دارند . اساساً برای خرد کردن دانه ها و سایر غلات جهت تغذیه مناسب طیور و انواع آبزیان داشتن یک آسیاب مناسب و با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

چکیده مقاله

از دانه ها ، مواد فیبری و انواع غلات برای تغذیه حیواناتی نظیر پرندگان ، ماهی ها و ... استفاده می شود . حائز اهمیت است بدانید که این مواد باید به صورت شکسته و خرد شده به عنوان غذا مورد استفاده قرار بگیرند . برای خرد کردن انواع دانه ها و همچنین غلات می توان از انواع آسیاب ها و یا میکسر ها استفاده کرد . در این مقاله به صورت کاملاً مفید و دقیق به بررسی آسیاب ها و میکسر ها و همچنین نحوه کارکرد آنها خواهیم پرداخت تا کاربران بتوانند با توجه به نیاز خودشان دست به یک انتخاب ایده آل بزنند .

معرفی انواع آسیاب

آسیاب غلطکی

از این دستگاه برای خرد کردن انواع دانه ها و دیگر مواد فیبری بهره می برند . کارکرد آسیاب های غلطکی به گونه ای است که دانه ها و مواد دیگر را به شکل ورقه ای تحویل می دهد . حائز اهمیت است بدانید که در صورت داشتن دو نوع غلات از دو جفت آسیاب غلتکی برای آسیاب کردن آنها استفاده می شود .

آسیاب چکشی

همان گونه که از نام آن پیداست ، آسیاب چکشی برای خرد کردن مواد خوراکی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . در این آسیاب میزان شکسته شدن محتوی به تعداد چکش های موجود در دستگاه ، سایز چکش های خرد کننده ، میزان سایش آنها ، سرعت ضربه وارد شده توسط نیروی موتور دستگاه ، صفحه توری بکار رفته در دستگاه و قطر منفذ های آن و همچنین نرخ آسیاب و کیفیت غلات در نظر گرفته شده برای آسیاب بستگی دارد . منظور از کیفیت غلات همان میزان نم بودن ، محکم بودن ، وزن ، چگالی و مهم تر از همه نوه غله می باشد .

آسیاب غلطکی و چکشی

« آسیاب غلطکی و چکشی »

معرفی انواع میکسر

میکسر افقی

این دستگاه شامل یک محور افقی می باشد که بر روی آن چند عدد پدال یا نوار مارپیچ ایجاد شده است . کارکرد این میکسر به این گونه است که محور نامبرده به دوران در می آید و همراه با ان پدال ها شروع به حرکت می کنند که باعث حرکت محتوا از یک سمت به سمت دیگر به شکل رفت و برگشت می شود .

 

بررسی عملکرد و زمان مخلوط کردن

در هنگام انتقال جیره به دستگاه توجه داشته باشید که ابتدا باید دانه ها و غلات روغنی آسیاب شده به دستگاه میکسر اضافه شود . اساساً مخلوط مواد کم مصرف هنگامی ایده آل انجام می گیرد که قبلاً به صورت پیش مخلوطی تهیه شوند .

اگر دستگاه میکسر بیشتر یا کمتر از حد استاندارد پر شود پروسه میکس به درستی انجام نمی شود . اگر محتوی اضافه شده در میکسر کمتر از نصف ظرفیت آن باشد ، میکس به درستی انجام نخواهد شد .

مورد دیگر زمان لازم برای میکس می باشد . هر دستگاه با توجه به طراحی ، ساخت و همچنین ابزار های بکار رفته در آن دارای سرعت منحصر به فردی می باشد که باید کاربر بتواند بعد از چند بار استفاده از دستگاه زمان لازم را تعیین نماید .

اگر دستگاه میکسر شما باکیفیت و ایده آل باشد باید ۱۲ تا ۱۵ دقیقه بعد از شروع کار باعث کاهش ضریب پراکندگی شود . و این در حالی است که میکسر فرسوده و بی کیفیت حتی بعد از گذشت مدت زمان بیشتر قادر به کاهش دادن ضریب پراکنده سازی نخواهد بود .

میکسر عمودی

این مدل از میکسر دارای مارپیچ عمودی می باشد که در بخش وسط میکسر جای گرفته است . در سیستم محتوی از بخش پایین با بهره گیری از مارپیچ با سمت بالا کشیده شده و سپس رها می شود و در ادامه بنابر قانون جاذبه به پایین بر روی مواد قبلی انتقال می یابد . این فرایند باعث مخلوط شدن مواد قبلی و جدید می شود . حائز اهمیت است بدانید که میکسر افقی برای تولید خوراک انواع آبزیان و همچنین طیور بهتر از مدل عمودی می باشد .

لازم به ذکر است که گروه صنعتی اسکندری تولیدکننده انواع آسیاب و میکسر مرغداری می باشد.

میکسر افقی و عمودی

« آسیاب غلطکی و چکشی »

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری