کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معایب رطوبت ساز کارکرده و دست دوم

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۱۰٫۰۶

دستگاه های رطوبت ساز در طیف وسیعی از صنایع و مشاغل کاربرد دارند. بعنوان مثال صنعت کشاورزی و کشت گلخانه ای به دستگاه های رطوبت ساز متکی است. همچنین در مرغداری ها و دامداری ها رطوبت مورد نیاز سالن را از طریق دستگاه های مه ساز تأمین میکنند. افزون بر این دستگاه های مه پاش در صنایعی همچون نساجی، چاپخانه ها، کارگاه های برش چوب، سنگ شکنی،  کارخانجات چایسازی، تولید دخانیات و ... استفاده میشود. با توجه به نقش پر رنگ رطوبت سازها در صنایع مختلف گاهی اوقات صاحبان مشاغل خرید رطوبت ساز دست دوم را به دستگاه نو ترجیح میدهند. اما در زمان خرید این نوع محصولات باید برخی نکات مهم بررسی شوند. در غیر اینصورت خریدار مجددا باید برای تهیه دستگاه رطوبت ساز هزینه کند. با ما همراه باشید تا در این مقاله معایب رطوبت ساز دست دوم و نکات مهم در زمان خرید این نوع دستگاه ها را به شما توضیح دهیم.

رطوبت ساز کارکرده و دست دوم

« رطوبت ساز کارکرده و دست دوم »

انواع دستگاه رطوبت ساز

این نوع دستگاه ها با توجه به ساختاری که دارند در ۳ مدل رطوبت ساز التراسونیک ، نازلی و دیسکی »پروانه ای« طراحی میشوند. هر کدام از این مدل مه پاش ها ویژگی ها و مزیت خاص خود را دارند.

خرید رطوبت ساز دست دوم؟

قیمت ارزان اجناس دست دوم یکی از مهمترین دلایلی است که افراد به خاطر آن کیفیت را فدای قیمت میکنند. اما در مورد خرید رطویت ساز دست دوم باید بیشتر احتیاط کنید. در ادامه ریسک و معایب این نوع دستگاه ها را بررسی میکنیم.

مهمترین معایب مه پاش و رطوبت ساز دست دوم

در بیشتر موارد خرید رطوبت ساز دست دوم باعث خسارات مالی در داخل سالن ها می شود. برای همین قبل از خرید حتما موارد زیر را در نظر گرفته و با توجه به آن تصمیم نهایی خود را بگیرید:

کوتاه بودن عمر مصرفی : طبیعی است که کارایی دستگاه دست دوم هم تراز با جنس نو آن نمی باشد. رطوبت ساز دست دوم نیز از این قاعده مستثنی نیست.  بنابراین عمر مفید آن کوتاه بوده و پس از یک مدت به ناچار باید مجددا برای خرید رطوبت ساز اقدام کنید. در رطوبت ساز التراسونیک و یا دیگر مه پاش ها، عمر مفید دستگاه ۱۰ سال می باشد، اما اگر دستگاه تحت شرایط غیراستاندارد نگهداری شود عمر مفید آن بسیار کمتر خواهد بود.

هزینه نگهداری بالا : عموم این نوع دستگاه ها به دلیل کارکرد زیاد در مدت زمان کوتاه به سرویس و یا تعمیر نیاز پیدا میکنند. حتی در بیشتر موارد مجموع هزینه هایی که برای تعمیر و یا سرویس دوره ای آنها پرداخت خواهید نمود از قیمت تمام شده یک دستگاه نو بیشتر خواهد بود.

رطوبت ساز کارکرده

« رطوبت ساز کارکرده »

پوسیدگی قطعات داخلی : رطوبت در کنار اکسیژن یک عامل مخرب برای فلزات می باشد. با توجه به اینکه دستگاه های مه پاش دائما در تماس با آب و رطوبت هستند، بنابراین قسمت های مختلف دستگاه از جمله بدنه، پیچ ها، موتور، فن و سایر قطعات در معرض پوسیدگی قرار میگیرند.

عدم کنترل دقیق رطوبت : پوسیدگی قطعات مختلف رطوبت سازهای دست دوم در گذر زمان باعث میشود که دستگاه در تأمین و کنترل رطوبت ضعیف عمل کند. در صنایع مختلف رطوبت بایستی به شکل کنترل شده باشد. به همین دلیل رطوبت سازها قابلیت اتصال به سیستم های تنظیم دما و رطوبت یا تایمرها را دارند. اما در رطوبت ساز دست دوم به دلیل خراب شدن قطعات و یا عملکرد ضعیف به طور دقیق نمیتوان رطوبت را کنترل نمود. از کنترل خارج شدن دستگاه رطوبت ساز و یا افزایش و کاهش رطوبت در صنایع مختلف خسارات زیادی به بار می آورد. بعنوان مثال در صنعت مرغداری رطوبت زیاد باعث افزایش تولید گاز آمونیاک، شیوع بیماری های تنفسی و تلفات طیور میشود. یا اینکه در صنعت نساجی و یا چاپخانه ها، رطوبت کم و یا زیاد باعث از کار افتادن دستگاه ها میگردد.

مصرف زیاد انرژی : اگر رطوبت ساز دست دوم فاقد کیفیت باشد در مصرف انرژی نیز به صورت بهینه عمل نخواهد کرد. همچنین ممکن است رطوبت تولید شده توسط مه ساز دست دوم فاقد کیفیت مطلوب باشد. بعنوان مثال در رطوبت ساز دیسکی اگر بخش قطره گیر به خوبی کار نکند، ذرات درشت آب نیز به همراه مه ایجاد شده در محیط پخش خواهند شد. نتیجه این امر خیس شدن بستر سالن بوده که در صنایع مختلف باعث ایجاد مشکل میشود.

فاقد گارانتی و خدمات پس از فروش : دستگاه های رطوبت ساز از قطعات مختلفی ساخته میشوند. برخی از این قطعات در گذر زمان نیاز به تعویض دارند. اگر دستگاه مد نظر فاقد خدمات پس از فروش باشد، به احتمال زیاد در پیدا کردن قطعه یدکی متناسب با آن دچار مشکل خواهید شد. بنابراین دستگاه شما بلااستفاده مانده و برای خرید دوباره دستگاه باید مجددا هزینه کنید.

در هر صورت اگر قصد خرید رطوبت ساز دست دوم دارید، به هنگام خرید آن موارد زیر را به خوبی بررسی کنید:

  • بدنه دستگاه باید فاقد پوسیدگی باشد.

  • عملکرد موتور و فن های آن را بررسی کنید. در رطوبت ساز التراسونیک نیز باید عملکرد قرص های پیزوسرامیک در حالت تماس با آب بررسی شوند. چراکه در مه ساز التراسونیک پیزوها باید در زمان تماس با آب فعال شوند در غیر اینصورت پیزوها خراب خواهند شد.

  • از فروشنده مهلت تست بخواهید و به مدت چند روز دستگاه را تست کنید. زیرا بسیاری از مشکلات دستگاه های دست دوم بعد از چند روز کارکرد دستگاه خودنمایی میکنند.

در نهایت

در زمان خرید رطوبت ساز دست دوم باید بیشتر احتیاط کنید وگرنه پس از مدت کوتاهی از خرید خود پشیمان خواهید شد. برای اینکه دچار خسارت نشوید، پیشنهاد میکنم با اندکی هزینه خرید مه پاش نو را به نوع دست دوم آن ارجحیت دهید. در این صورت دستگاه شما علاوه بر کیفیت، از گارانتی و خدمات پس از فروش نیز برخوردار بوده و شما میتوانید برای سالیان طولانی از دستگاه بهره ببرید. رطوبت ساز نو برخلاف نوع دست دوم آن با گذشت زمان بدون مشکل کار خواهد کرد و هزینه های اضافی ندارد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری