کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

ایجاد یک مزرعه پرورش طیور

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۰۴

چنانچه قصد دارید یک مزرعه پرورش طیور راه اندازی کنید در وهله اول باید درباره نوع مزرعه مورد نظر خود را انتخاب کنید. علاوه بر این باید اقلیم و محل زندگی خود و مهم  تر از همه آب و هوای آن منطقه را مد نظر بگیرید. در حالت کلی مزرعه پرورش طیور در قسمت های جنوبی کشور که شرایط آب و هوایی مناسب است به راحتی راه اندازی می شود.

افرادی که در مزرعه پرورش طیور فعالیت دارند معمولاً یک پرنده را با توجه به محبوبیت و بازار خرید و فروش آن بر می گزینند. اساساً پرنده هایی مانند مرغ، بلدرچین، کبک، بوقلمون … برای تولید فراورده های گوشتی نگهداری می شوند. البته برخی دیگر به جای پرورش گونه های گوشتی اقدام به نگهداری پرنده های تخم گذار می کنند تا بدین شکل از فروش تخم خوراکی و یا تخم نطفه دار آنها به درآمدزایی بپردازند. بعد از آن که تحقیقات لازم را انجام داده و اهداف خود را در این زمینه تعیین کردید، می توانید استارت کار را بزنید.

مزرعه پرورش طیور

« مزرعه پرورش طیور »

قبل از خرید عروس هلندی به چه مواردی دقت کنیم؟

در وهله اول ضروری است که با زیر شاخه های متنوع نگهداری و پرورش پرندگان آشنا شوید. تا بتوانید در ادامه با در نظر گرفتن بازار خرید و فروش و مهم تر از همه شرایط حاکم بر اقلیم زندگی خود پرنده مناسب و ایده آل را جهت نگهداری و پرورش انتخاب کنید. در حالت کلی چنانچه قصد داشته باشید، نگهداری و پرورش طیور را به زیر شاخه ها و انواع مختلف تقسیم کنیم، ۴ مورد به دست می آید که شامل :

  • تولید تخم نطفه دار

  • تولید تخم خوراکی

  • تولید گوشت و جوجه کشی

  • تولید جوجه های یک روزه

هر یک از موارد نام برده شیوه های کاملا متفاوت را به خود اختصاص داده اند و علاوه بر این مقدار سرمایه، دوره بازگشت سرمایه، سختی کار و … در هر یک از این موارد با هم تفاوت دارند.

توجه داشته باشید که میتوان یک مزرعه نگهداری پرنده را تاسیس و راه اندازی نمود که تمامی این زیرشاخه ها را در خود جای دهد و به عبارت دیگر تمامی چرخه های تولید مرتبط با صنعت پرورش طیور در آن به بهترین شکل انجام پذیرد. اما راه اندازی چنین مجموعه پرورشی به بودجه، مکان و در نهایت به نیروی کار قابل توجهی نیاز دارد. از این رو بیشتر افراد تنها 1 و یا نهایتاً 2 تا از این شاخه ها را برای حوزه فعالیت خود یعنی پرورش طیور انتخاب می کنند و تنها به پیاده سازی آن می پردازند.

درباره بعضی از پرنده ها باید بیان کرد که تمامی شاخه های آن صرفه اقتصادی ندارد. برای نمونه چنانچه پرنده مورد نظر فرد پرورش دهنده بوقلمون باشد و او قصد داشته باشد که در زمینه تولید تخم خوراکی بوقلمون دست به کار شود با شکست و خسارت قابل توجهی روبرو خواهد شد؛ چرا که در کشورمان خرید و مصرف تخم خوراکی بوقلمون خیلی محدود و نزدیک به صفر است. از این رو قبل از احداث و راه اندازی مزرعه پرورش پرنده نخست به طور کامل با بازار خرید و فروش محصولات مربوط به آن آشنا گردید تا متضرر نشوید.

ایده آل ترین پرنده ها برای پرورش کدامند؟

بهترین و ایده آل ترین پرنده که سود قابل توجهی را برای پرورش دهنده به ارمغان می آورد، پرنده ای است که با شرایط اقلیم و آب و هوای شهر مورد نظر به طور کامل سازگاری داشته و از طرفی امکان بازاریابی آن وجود داشته باشد. نگهداری و پرورش برخی پرنده ها همچون کبک، قرقاول، طاووس و ... که از قیمت بالایی برخوردارند دارند، چنانچه بتوانید در بازارهای خاص برای محصولات آنها مشتری و خواهان پیدا کنید صرفه اقتصادی دارند و حتی سود بسیار بالایی را می توان از این طریق به دست آورد.

مزرعه پرورش بوقلمون

« مزرعه پرورش بوقلمون »

مکان راه اندازی مزرعه پرورش طیور

زمین یا مکانی که برای این کار انتخاب می کنید یکی از پر اهمیت ترین عواملی می باشد که جهت احداث و راه اندازی مزرعه پرورش پرنده به آن باید توجه گردد. همانطور که میدانید راه اندازی فارم پرورش مرغ و سایر پرنده ها در مناطق شهری و مسکونی امری غیر قابل قبول بوده و همچنین با در نظر گرفتن استاندارد های بهداشتی امری غیر قابل قبول است.

به طور کی مزارع پرورش پرنده ها در روستا ها و حومه شهر که البته فاصله مناسبی از » بیشتر از 1 کیلومتر « خود شهر و دیگر مجموعه های فعال در زمینه پرورش طیور پرورش راه اندازی می شود. هنگامی که مکانی یا زمینی را برای ای کار انتخاب می کنید باید به موارد بسیار مهمی مانند دسترسی آسان به سوخت، برق، شرایط و ... مورد توجه قرار بگیرد. چنانچه هدف شما راه اندازی و احداث مزرعه به شیوه سنتی است و تعداد اعضای گله پرنده ها برای پرورش چندان زیاد نیست، ضرورتی به اخذ مجوز و اقدامات مربوطه نخواهد داشت. ولی چنانچه نیت و هدف شما فعالیت در مقیاس بزرگ است باید حتما مجوز لازم برای این کار را کسب کنید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی محصولات خود را به بازار ارائه نمایید.

البته باید در نظر داشت که شرایط دریافت مجوز برای احداث سالن پرورش طیور مختلف با هم تفاوت ها دارند. از این رو جهت به دست آوردن جزئیات در این باره توصیه می شود به اداره جهاد کشاورزی منطقه خویش مراجعه کنید.

تجهیز کردن سالن پرورش

هیچ تفاوتی ندارد که کدام نوع از پرنده را برای پرورش انتخاب نمایید، در هر حالت جهت ایجاد شرایط محیطی مناسب می بایست که از بعضی دستگاه ها و همچنین تجهیزات مرغداری بهره گیری نمایید. مواردی چون دانخوری و آبخوری، سیستم گرمایشی، هواکش و فن سیرکوله، سیستم خنک کننده، مه ساز و … از جمله پر اهمیت ترین مواردی است که در فارم یا سالن مورد استفاده قرار می گیرد.

در فارم ها و مکان هایی که به پرورش و تولید جوجه یک روزه مشغول هستند، خرید دستگاه جوجه کشی صنعتی امری حیاتی می باشد و پرورش دهنده می تواند با استفاده از آن در دوره های مشخص، تخم های نطفه دار را به جوجه تبدیل کند و از این راه تعداد اعضای گله را افزایش دهد.

توصیه می شود که سالن که در نظر دارید را به بخش های متعددی تقسیم کنید. به عبارت دیگر جهت تاسیسات، دان و خوراک، جوجه کشی، داروها و واکسن ها می بایست بخش ها و قسمت های مجزایی در داخل فارم در نظر گرفته شود. در عین حال باید بخش مدیریت و خدمات و کارگران نیز از قسمت ها نام برده تفکیک شده و جداگانه باشد.

سالن نگهداری طیور

« سالن نگهداری طیور »

نگهداری پرنده های گوشتی

پر اهمیت ترین پرنده ای که جهت تولید محصولات گوشت نگهداری می شود، مرغ است. ولی دیگر طیور همانند بلدرچین، بوقلمون، شترمرغ، غاز، کبک و قرقاول نیز در مقیاس های بزرگ برای تولید محصولات گوشتی پرورش داده می شوند. شایان ذکر است که گوشت متعلق به هر یک از طیور نام برده ویژگی ها و خواص فوق العاده خود را دارند. علاوه بر موارد ذکر شده در در مکان های پرورش پرنده گوشتی از تجهیزات و دستگاه های خاصی همانند پرکن اتوماتیک نیز جهت کندن و تمیزکاری کرک و پر لاشه ها بهره گیری می شود. در حالت کلی چنین فارم ها و مزارعی به یک بخش کشتارگاه و همچنین یک قسمت مخصوص بسته بندی نیاز دارند.

پرورش پرنده برای تولید تخم

برای تولید تخم در تعداد بالا بین تمامی پرنده ها، مرغ بر همه برتری دارد. ولی در کنار مرغ، در اکثر اقلیم ها پرنده هایی چون بلدرچین و کبک نیز جهت تولید تخم خوراکی در تعداد بالا نگهداری می شود. پرورش و نگهداری مرغ تخم گذار به مراتب حساس تر و مشکل تر از مرغ گوشتی می باشد. به طوری که حتی جهت پرورش بلدرچین تخمگذار نیز عوامل متعددی بر تخم گذاری و همچنین میزان کیفیت تخم ها تخیل هستند. برای نمونه نور، دما، کیفیت تغذیه، استرس و سر و صدای محیط به راحتی پرنده های تخمگذار را تحت تاثیر خود قرار داده و راندمان را پایین می آورد. از این رو جهت تولید تخم خوراکی لازم است که رعایت برخی موارد خاص را در راس اولویت ها قرار دهیم. چرا که عدم رعایت این نکات می تواند سود کار را پایین آورده و در بدترین حالت نیز خسارت بسیار سنگینی را به پرورش دهنده وارد کند.

مزرعه پرورش غاز

« مزرعه پرورش غاز »

پرورش طیور برای جوجه کشی از آنها

از جمله شاخه های پولساز مرتبط با صنعت پرورش انواع پرنده که می توان به آن اشاره کرد، جوجه کشی از تخم نطفه دار حاصل از پرنده ها و فروش آنها در تعداد بالا می باشد. پرورش دهنده تنها با خرید دستگاه جوجه کشی و همچنین تخم نطفه دار با کیفیت یک پرنده مناسب قادر است به شکل گسترده اقدام به تولید جوجه های یک روزه آن هم در مدت کمتر از 25 روز نماید.

البته باید در نظر داشت که جوجه کشی از تخم های نطفه دار با استفاده از دستگاه جوجه کشی مستلزم داشتن برخی اطلاعات خاص می باشد. چرا که برای جوجه کشی از هر پرنده باید شرایط خاص و منحصر به فردی مانند میزان دما، رطوبت، چرخش تخم و تهویه با توجه به نوع پرنده در تنظیمات دستگاه اعمال گردد. همچنین توجه کنید که تعدادی از پرنده ها همچون غاز و شترمرغ از نظر مراحل و پروسه جوجه کشی با تمامی پرنده ها تفاوت دارند و بدون داشتن اطلاعات کافی تبدیل تخم به جوجه در چنیین پرنده هایی عملاً غیر ممکن است.

چنانچه دستگاه مناسب، اطلاعات کافی و تخم نطفه دار با کیفیت داشته باشید بی شک تخم ها در دوره هچ به جوجه تبدیل خواهند شد و در این حالت شما میتوانید جهت عرضه و فروش آنها اقدامات لازم را در نظر بگیرید. توجه کنید که هدف اصلی شما در این کار پیدا کردن افرادی است که قصد دارند جوجه یک روزه خریداری کنند تا بدین شکل برای تولید گوشت یا تخم در مقیاس کوچک مانند مکان هایی روستایی و یا بهتر از آن در مقیاس بزرگ مانند مرغداری اقدام دست به کار شوند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری