کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

علت مرگ ناگهانی پرندگان زینتی و خانگی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۱

پرندگان موجوداتی حساس هستند که در صورتیکه شرایط جوی برای آنها مساعد نباشد به سرعت بیمار شده و تلف میشوند. آشنایی با دلایل مرگ ناگهانی پرنده کمک میکند با در مواقض ضروری بتوان پرنده را از مرگ نجات داد. مهمترین دلایل مرگ پرنده گاهی بسیار پیش پا افتاده هستند که حتی به فکر آدم نیز نمیرسند! بعنوان نمونه پخش رایحه یک عطر و یا مسدود شدن آبخوری میتواند به راحتی منجر به مرگ پرنده شود. در این مطلب میخواهیم شما را با دلایل تلف شدن پرندگان زینتی آشنا کنیم.

کوتاه کردن نوک طوطی

« کوتاه کردن نوک طوطی »

نشانه های پرنده در حال مرگ

قبل از اینکه در مورد علل مرگ ناگهانی طوطی ها صحبت کنیم باید با علائم آن آشنا باشیم. همانطور که ذکر کردیم پرندگان ، بلخصوص پرندگان زینتی بسیار حساس هستند و درصورتیکه به مشکلی دچار شوند علائم متفاوتی را از خود بروز میدهند. در زمان بروز لائم علایم شما تنها ۱۲ الی ۴۸ ساعت وقت برای نجات آنها دارید و اگر قبل از اتمام این زمان بتوانید متوجه مشکل پرنده شوید به احتمال بسیار زیاد پرنده نجات پیدا میکند. علایمی مانند بی حالی ، بی اشتهایی ، اسهال ، تکرر ادرار ، تاخیر در تخلیه چینه دان ، خونریزی زیر پوستی ، فلج شدن کامل یا ناقص پرنده و ... همگی علامت اخطار و چراغ قرمز هستند. حتی ممکن ایت بعضی از علائم معرفی شده در پرنده بروز نکند. باز هم این احتمال وجود دارد که بیماری پرنده به محیط نیز سرایت کرده و آنجا را نیز آلوده کند. به همین علت سعی کنید تا از علائم هشدار نگذرید.

مسمومیت

مسمومیت یکی از مهمترین علل مرگ ناگهانی طوطی سانان است. باد بدانید که مسمومست تنها با تنفس سموم گازی رخ نمیدهد. بخار ظروف تفلون ، بخار شمع های معطر ، بخار ایجاد شده از داغ شدن فرگاز و یا نشتی گاز میتواند پرنده را بکشد. پیشنهاد میکنیم برای حفظ سامتی پرنده آن را در محوطه آشپزخانه خود قرار ندهید.

پاک کننده ها

موادی مانند اسپری های پاک کننده برای پرنده ها بسیار مضر هستند. تنفس سموم ضعیفی که در پاک کننده ها وجود دارد یک عامل مهم مرگ و میر برای پرنده ها به شمار میرود. پیشنهاد ما این است که در هنگام نظافت سالن خود پرنده را تا ساعاتی از محوطه دور کنید.

دود سیگار

پرندگانی که صاحبین آنها سیگاری هستند بیشتر از دیگر پرندگان در معرض خطر مرگ می باشند. یکی از دلایل مرگ ناگهانی پرندگان دود سیگار می باشد.

جویدن اشیاء

از دیگر دلایل مرگ پرنده جویدن اشیاء خطرناک است. پرندگان زینتی معمولاً بسیار کنجکاو بوده و علاقه زیادی به جویدن اشیاء پیرامون دارند. مسمومیت بدلیل جویدن فلزات یکی از مهمترین دلایل تلف شدن پرندگان است. چرا که پرنده با جویدن لوازم دارای این فلزات مسموم میشوند. بعنوان نمونه آینه یکی از نمونه بارز این گونه لوازم است ؛ چرا که در ساخت آینه از جیوه استفاده میشود و منقار طوطی با نوک زدن به آن با جیوه تماس پیدا کرده و تلف میشود.

از دیگر دلایل مسمومیت پرندگان زینتی نو آنها به سطوحی مانند دیوار است. چرا که سب که یکی از مواد کشنده است در ساخت رنگهای ساختمانی استفاده میشود.

برخی میوه ها نیز برای طوطی ها بسیار زیان آور است. آووکادو یکی از میوه های بسیار مضر برای طوطی ها محسوب میشود. همچنین هسته برخی از میوه ها مانند سیب ، گیلاس که دارای مواد سمی است برای پرندگان مضر می باشد.

کوتاه کردن نوک طوطی

« کوتاه کردن نوک طوطی »

تشنگی

یکی دیگر از دلایل مهم مرگ ناگهانی پرندگان تشنگی بیش از حد است. تشنگی از معقوله هایی است که میتواند انسان ها را نیز از بین ببرد چه برسد به حیوان! بهتر است که همه روزه ظرف آبخوری پرنده ها بررسی شده و آب آن هر چند روز یکار عوض شود. درصورتیکه مشاهده کردید آب آبخوری کم نمیشود حتماً آن را چک کنید تا متوجه شوید ظرف اشکال فنی دارد یا خیر.

ایجاد استرس

یکی دیگر از دلایل مرگ یکباره طوطی ها ایجاد استرس در این پرندگان است. اگر در منزل خود سگ ، گربه و یا سایر پرندگان درشت جثه دارید آنها را با هم تنها نگذارید. چرا که هرچه قدر حیوان خانگی شما اهلی باشد باز ممکن است به طوطی شما حمله کرده و آن را شکار کند.

پر زنی غیر اصولی

پرچینی غیراصولی یکی از دلایل مهم مرگ ناگهانی پرندگان خانگی است. چرا که پرنده در هنگام پرواز نمیتواند تعادل خود را حفظ کرده و با دیوار و اشیاء برخورد میکند. در برخی از موارد نیز پر زنی موجب افسردگی شدید پرندگان میشود.

جلوگیری از مرگ ناگهانی پرندگان زینتی

بعد از آشنا شدن با مهمترین دلایل از بین رفتن پرندگان باید با راه و روش های پیشگیری از آن را نیز بررسی کنیم. در هنگام خرید پرنده های جدید حتماً آنها را به دامپزشکی ببرید. چرا که برخی از پرندگان بیماری های ویروسی دارند که شما نمیتوانید آنها را تشخیص دهید. درصورتیکه پرنده به بیماریهای ویروسی دچار شود میتواند در مدت کوتاهی محیط پیرامون را نیز آلوده کند.

پیشنهاد ما این است که پرنده های جدید را به مدت یکماه در قطنطینه خانیگی نگهداری کنید و بصورت دوره ای از آنها چکاپ بگیرید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری